Güneş Koruyucular Hakkında Merak Edilenler

Paylaş:

Güneş koruyucular, bir teknoloji harikasıdır. Yaşlanma karşıtı bir mucizeye sahip olmak, açık havayı bizim için güvenli hale getiriyor. Ancak, nasıl kullanılacağı ve hatta gerçekten kullanmanız gerekip gerekmediği konusunda merak ettikleriniz olduğunu biliyoruz. İşte, güneş koruyucular hakkında merak edilenler…

Güneş Koruyucular Ne Zaman Kullanılmalı?

Dermatologlar size şunu söyleyecek, “her zaman!”. Kaygısız çocukluk günlerinizden, güneş koruyucuların ara sıra kullandığınız bir şey olduğunu hatırlayabilirsiniz. Çünkü, çocukluk yılları güneş yanığı hakkında endişelenmediğiniz tek zamandır.

Bir güneş yanığı, çok fazla UVB ışınına maruz kalındığında meydana gelir. Bu, özellikle yaz aylarında öğle saatlerinde meydana gelir. Çünkü, güneş doğrudan bize doğru parlar. Yaz aylarında günün erken ve geç saatlerinde ya da kış aylarında, hava 35 derecenin altında olduğu için, önemli miktarda UVB almazsınız. Bu nedenle, güneş yanıkları hakkında endişelenmenize de gerek kalmaz.

Ancak, iyi bir güneş kremi cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korur. Bu da, cildin yaşlanmasını engellemeye yardımcı olur. Ayrıca, cilt kanseri riskini azaltmaya da katkıda bulunur.

Kimlerin Güneş Koruyucuya İhtiyacı Var?

Koyu ten rengi, sizi güneşin zararlı ışınlarından biraz koruyabilir, ancak tamamen değil. Melanin miktarı arttıkça; güneş yanıkları ve cilt kanseri riski de azalır. Ancak, yine de tam bir koruma sağlamaz. Bu nedenle, dermatologlar herkesin güneş koruyucu kullanmasını önerir.

Kadınların güneş koruyucu kullanmaya dikkat etme olasılığı daha yüksektir. Ancak, hem kadın hem de erkeklerin yaşlanma belirtileri ve güneş yanıkları ile karşı karşıya kalmamak için güneş koruyucu kullanmalıdır. Aynı zamanda, herkes cilt kanseri riski altındadır. Bu nedenle, cinsiyetiniz ya da ten renginiz ne olursa olsun mutlaka güneş koruyucu kullanın.

Güneş Koruyucular Güvenli Mi?

Her gün cildinize kimyasal içerikler sürmek konusunda biraz endişeli hissetmeniz anlaşılabilir. Ancak yine de, her kozmetik ürün ya da losyon sürüldüğünde de cildinize kimyasal içerikler sürdüğünüzü unutmayın. Bununla birlikte bilimsel çalışmalar, güneş koruyucuların sağlığınız için ciddi bir tehdit oluşturduğunu bulamadı.

Küçük bir kanser riskine karşı kozmetik kullanımından çekiniyorsanız, buradaki asıl kötü adamın güneşin zararlı ışınları olduğunu unutmayın.

Güneş koruyucu olmadan dışarı çıkmak, sağlığınız için güneş koruyucuların içerdiği maddelerden daha fazla risk oluşturmaktadır. Bu nedenle, güneş koruyucu yerine güneş direncini arttırmak için çeşitli besin takviyeleri ya da bakım yağları kullanabileceğinizi söyleyenlere inanmayın.

Güneş Koruyucu Nasıl Kullanılmalı?

Mümkün olduğunca. 15 faktörlü koruyucular, sizi çok uzun süre korumaz.  Yüksek SPF’li güneş koruyucular, eksik olanı telafi etmeye yardımcı olur. 50 faktör ile 100 faktör arasında ise neredeyse hiçbir fark yok. Yine de, güneşten korunmak için gölgede kalın ve mutlaka şapka kullanın. Çünkü, en iyi güneş koruyucu bile sizi yüzde yüz korumaz.

Güneş Koruyucu Spreyler

Güneş koruyucu spreyler işe yarar, ancak hakkında bazı uyarılar da vardır:

  • Yeterince sürdüğünüzden emin olmalısınız. Ve, sprey formda güneş koruyucuların hangi miktarının yeterli olduğuna dair yeterli bir kanıt yoktur. Görünür bir parlaklık olana kadar spreyi püskürtün ve ovalayarak yedirin.
  • Solumanız ya da gözünüze temas ettirmeniz önerilmez.
  • Spreyi mutlaka ateşten uzakta püskürtün.

Koruma Faktörlü Nemlendiriciler Güneş Koruyucuların Yerini Tutar Mı?

Nemlendirici ve kozmetik ürünlerin koruma faktörü içermesi iyi bir şeydir. Ancak burada sorun, SPF’yi gün boyunca yeniden uygulamanız gerektiğidir.

Bir nemlendiriciyi, güneş koruyucu ile aynı miktarda tekrarlamanız pek olası değildir. Bu nedenle; sabahları güneş korumalı bir nemlendirici kullanmak ve ardından gün içerisinde güneş koruyucu ile devam etmek iyi bir fikirdir.

Bu arada, uzmanlar, hangisinin önce ve sonra sürüldüğünün önemi olmadığını belirtiyor. Burada önemli olan, yalnızca kullandığınızdan emin olmaktır.

Bronzlaşmanın En Güvenli Yolu Nedir?

Sıcak yaz günlerinin yaklaşması ile birlikte, muhtemelen bronzlaşmanın en iyi yolunun ne olduğunu ve herhangi bir bronzlaşma seçeneğinin gerçekten güvenli olup olmadığını merak ediyorsunuz. Çünkü, güneş ışığı ile kanser arasında güçlü bir bağlantı vardır ve cilt kanseri, dünya genelinde en yaygın kanser türlerinden biridir.

Kendinizi güneş ışınlarına maruz bırakmadan bronzlaşmanın bir yolu yoktur. Bu nedenle, güneşe çıktığınızda mümkün olduğunca güneş koruyucu kullanmak en iyisidir. Zaten bronzlaştıysanız, bu sizi biraz daha fazla korur, ancak yeterli değildir. Bu nedenle, bronzlaştıktan sonra da mutlaka güneş koruyucu kullanmalısınız.

Yüksek Koruma Faktörlü Güneş Koruyucular

Teorik olarak, 50 ve 100 faktör korumalı güneş koruyucular arasında büyük bir fark yoktur. Biri, UVB ışınlarının %98’ini ve diğer %99’unu engeller. Ancak sorun şu ki; kimse şişenin üzerinde yazan miktarı uygulamıyor. Gerçekte ise, bu iki koruma faktöründen farklı korumalar elde edersiniz.

Yaz aylarında zararlı güneş ışınlarından korumak için yapabileceğiniz en iyi şey, daha yüksek bir koruma faktörü seçmektir. Amerika’da yapılan bir çalışmada; bir kayak merkezindeki 199 kişiden, yüzlerinin bir tarafına 50 koruma faktörlü ve diğer tarafına 100 koruma faktörlü güneş koruyucu sürmeleri istendi. Çalışmaya katılan kişiler, güneş koruyucuları gün boyunca yanında taşıdı ve gün içerisinde yeniden uyguladılar.

Çalışmanın sonucunda; katılımcıların %14’ünün ertesi gün yüzlerinin 100 koruma faktörü uyguladıkları tarafında, %41’inin ise 50 koruma faktörü uyguladıkları tarafında cilt kızarıklığına sahip olduğu görüldü. Böylece, daha yüksek koruma faktörünün gerçekten daha iyi bir sonuç verdiği görülmüş oldu.

Bunlara ek olarak, güneş yanıklarını önlemek cilt hasarını önlediğiniz anlamına gelmez. Güneş koruyucu kullanmak gereklidir. Ancak, sonuçta; en iyi koruma şapka ve kıyafetlerle güneşi cildinizden uzak tutmak ve gölgede kalmaktır.

Ev Yapımı Güneş Koruyucular İşe Yarıyor Mu?

Güneş koruyucular da dahil olmak üzere, Google’da her şeyin tarifini bulabilirsiniz. İnternet forumları, sizi güneşten koruduğu iddia edilen doğal karışımlar ile doludur. Ne yazık ki, ev yapımı güneş koruyucuların etkili bir güneş koruması sağlaması pek mümkün değildir.

Bu tariflerde, ana etken madde genellikle çinko oksittir. Çinko oksit, aynı zamanda eczanelerde satılan güneş koruyucularda da aktif maddelerden biridir. Ancak uzmanlar; çinko oksit içerikli bir güneş koruyucu yapmak için, çinkonun eşit olarak dağılması ve hazırladığınız karışımın doğru kimyasal özelliklere sahip olduğundan emin olmanız gerekir.

Bu, düşündüğünüzden daha zor kimya problemidir. Bu nedenle, güneş yanıklarından korunmak ve cilt kanseri riskini azaltmak için en güvenli yol; gölgede kalmak ve güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kullanmaktır.

Paylaş:
Benzer Yazılar
  • İletişime Geç

    Contact Form