Gül Suyu Doğal Tonik Midir?

Paylaş:

Gül suyu, gerçekten de doğal bir toniktir. Genellikle, “damask gülü” olarak bilinen Rosa Damascena çiçeğinin yapraklarının buharla damıtılması ile elde edilir.

Son yıllarda daha popüler olsa da, aslında gül suyu yüzyıllardır kullanılmaktadır. Bu yazıda; doğal gül suyunun cilt bakımında faydaları ve deneyebileceğiniz doğal toniklerden bahsedeceğiz.

Tonik Nedir?

Tonik; cilt temizliği adımından sonra yüz ve boyun bölgesine uygulanan bir cilt bakım ürünüdür. Temizleme sonrası ciltte kalan kir ve ölü deri hücrelerinin temizlenmesinde kullanılır. Ayrıca, nemlendirici ve serum gibi diğer cilt bakım ürünlerine cildin hazırlanmasına yardımcı olur.

Bugün mevcut olan tonikler, eskiden olduğundan çok daha farklı. Geçmişte tonikler; cildin doğal asidik PH’ının yeniden oluşturulması, parlak ve yağlı cildin yağdan arındırılmasına yardımcı olmak için kullanıldı. Ancak bu, genellikle geri tepti. Alkol içerikli tonikler, cildin daha fazla yağ üretmesini tetikleyebilir.

Günümüzde kullanılan tonikler, genellikle sivilceye eğilimli ciltler için salisilik asit ve yeşil çay, hassas ciltleri yatıştırmak için de papatya gibi bileşenler içeriyor. Tonikler ayrıca; cildi nemlendirmek, siyah noktaları azaltmak ve cildin PH dengesini geri kazandırmak için kullanılır. Cildin ideal PH 5.5’dir.

Toniklerin bazı yan etkileri vardır. Bu, genellikle formülünde yüksek oranda alkol olduğunda geçerlidir. Bu, kuru ve hassas cilde sahip olan kişiler için kurutucu ve tahriş edici olabilir.

Gül Suyu Nemlendirici Midir?

Gül suyu, cilde çok fazla nem sağlar. Antioksidan içeriği ve antibakteriyel özellikleri ile cilt bariyerini iyileştirir ve su kaybını azaltır. Bu sayede, yağ bezleri aşırı kurumuş cildi barındırmak için ekstra yağ pompalaması için tetiklemez.

Gül suyu, özellikle seramik ya da gliserin gibi diğer nemlendirici bileşenler ile birleştiğinde daha nemlendiricidir. Bir araya geldiklerinde cildi nemlendirmeye, cildin daha fazla su kaybetmesini önlemeye ve cilt bariyerini korumaya yardımcı olur. Ancak, gül suyu mevcut nemlendiricinizin yerini almamalıdır.

Gül Suyunun Cilt İçin Faydaları

Gül suyunun ciltte kullanılmasının pek çok faydası vardır. Bunlar:

 • Bazı cilt sorunlarını tedavi eder

Gül suyu, güçlü iltihaplanma karşıtı özelliklere sahiptir. Bazı araştırmalarda, gül suyunun Rosacea’nın neden olduğu tahriş ve kızarıklığı hafifletebildiği bulunmuştur. Rosacea ciltte kızarıklığa ve kan damarlarının görünür olmasına neden olan bir cilt durumudur.

Gül suyunun yüzdeki akne, egzama, sedef hastalığı, kuruluk, pullanma gibi durumların tedavisinde de kullanılabileceği belirtiliyor. Ayrıca, hassas ciltler için de güvenlidir ve güneş yanıklarını yatıştırmak için kullanılabilir.

 • Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir

Gül suyu, genellikle yaşlanma karşıtı vitaminler olarak bilinen C ve A vitaminleri yönünden zengindir. Bu iki vitamin; hücrelerdeki oksidatif hasarı gidermeye ve önlemeye, cildin kolajenini yeniden oluşturmaya da yardımcı olur.

Ciltte renk eşitsizliklerinin giderilmesine yardımcı olmak ve ince çizgilerin görünümünü en aza indirmek için de faydalı olabilir. Etkilerinden faydalanırken, cildiniz alışana kadar gül suyunu düzenli olarak nemlendiricinizle karıştırarak kullanmanız önerilir.

 • Antioksidan yönünden zengindir

Gül suyunun en büyük faydalarından biri, antioksidan bakımından yüksek olmasıdır. Bu, cildi serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olur.

Gül yaprağı özlerinin, cilt hasarlarına karşı koruma sağladığını gösteren araştırmalar mevcuttur. Ayrıca, hücresel stres faktörlerine yanıt olarak hücrelerin aktive edildiği MAPK sinyalini bastırabileceği bulunmuştur.

 • Tıbbi durumların tedavisinde kullanılabilir

Gül suyunun yara izlerini, yaraları ve kesikleri iyileştirdiği bilinmektedir. Geleneksel Doğu tıbbında, gül suyu çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için idrar söktürücü olarak kullanılmıştır. Ateş düşürmesinin yanı sıra, adet kanaması ile ilgili sorunları da içermektedir.

Diğer Doğal Tonikler

Gül suyu, evde deneyebileceğiniz tek doğal tonik değildir. Elma sirkesi ve cadı fındığı da dahil olmak üzere pek çok seçenek vardır:

 • Cadı fındığı

Cadı fındığı, yüzyıllardır iltihaplanma ve cilt tahrişi ile ilgili cilt rahatsızlıklarını hafifletmede kullanılmaktadır. Ayrıca, akneleri ve lekeleri hafifletmek için de kullanılır. Cildinizdeki yaşlanma etkilerini tersine çevirmek için bile kullanabilirsiniz.

 • Elma sirkesi

Elma sirkesi, cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur. Ciltteki kir, ölü deri ve diğer kirleri temizlediği için cilt üzerinde temizleyici bir etkiye sahiptir. Ayrıca, ciltte sivilceye neden olan bakterileri azaltan antibakteriyel özelliklere de sahiptir.

Gül suyundan farklı olarak, elma sirkesinin bir tonik olarak faydaları hakkında yeterli araştırma yapılmamıştır. Bununla birlikte, kullananların çoğu sonuçlardan memnun olduğunu belirtmektedir. Ayrıca; Hibiscus, yeşil çay, bal ve çay ağacı yağı da antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Tonikler ve Cilt Tipleri

Tonikler, tüm cilt tipleri için uygun değildir:

 • Hassas bir cildiniz varsa, alkol ve parfüm içermeyen bir tonik tercih etmeniz daha iyidir. Çok sıkılaştırıcı bir tonik, cildinizi kurutarak tahriş edebilir. Hatta, sürerken acı bile hissedebilirsiniz. Onun yerine gül suyu ya da aloe vera gibi daha yatıştırıcı ve nemlendirici maddeleri tercih edebilirsiniz.
 • Sıkılaştırıcı bir tonik, sivilceye meyilli ve yağlı ciltler için faydalı olabilir. Cadı fındığı, bu cilt tipleri için iyi bir seçim olabilir. Akneyi tetikleyebilecek bakterileri ciltten temizlemeye yardımcı olabilir.
 • Karma bir cilt tipine sahipseniz, muhtemelen yüzünüzün bazı bölgelerinde yağlanma problemi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, salisilik asit içeren bir tonik iyi bir seçim olabilir. Salisilik asit, daha az dikkat gerektiren alanları kurutmadan, yağlanan bölgelerdeki fazla yağı temizleyecektir.

Sonuç olarak…

Gül suyu, son yıllarda popüler olsa da, aslında yüzyıllardır kullanılıyor ve tabi ki bunun önemli bir nedeni var.

Doğal bir tonik olarak gül suyu; antibakteriyel ve iltihaplanma karşıtı özelliklere sahip, antioksidan içeriği yüksek bir seçimdir ve cilt için birçok faydaya sahiptir.

Ancak, deneyebileceğiniz tek doğal tonik gül suyu değildir. Tonik seçimi yaparken, cilt tipinize uygun bir seçim yaptığınızdan emin olun. Unutmayın; sağlıklı ve parlak bir cilt için sarf ettiğiniz ekstra çabaya değecektir!

Paylaş:
Benzer Yazılar
 • İletişime Geç

  Contact Form