Göz Çevresi Kırışıklıklarını Gidermek İçin Evde Neler Yapılabilir?

Paylaş:

Neden göz çevresindeki cilt her zaman ilk yaşlanma belirtilerini gösterir? Çünkü buradaki cilt inanılmaz derecede incedir, hatta aslında vücuttaki en ince cilt buradadır. Bu gerçeğin yanı sıra bizler aslında tekrar tekrar kırışıklıklar oluşturmak için sürekli şaşırıyor, sinirleniyor ve gülümsüyoruz. Bunun da ötesinde göz çevresindeki yağ bezlerinin eksikliği, bu cildi özellikle yaşam tarzı seçimlerimizden gelen hasara karşı daha hassas hale getiriyor. Yağ bezleri cildimizi nemlendirir ve kök hücreler cildin onarılmasına yardımcı olur. Yani yağ bezlerimiz azaldıkça da kırışıklıklar kaçınılmaz olur.

Gözaltındaki yaşlanma etkilerini hafifletmek için doğal ve etkili öneriler

Göz çevresi kırışıklıkları

Göz çevresi cildi kendi kendine onarım için gerekli olan yağ bezleri bakımından daha fakirdir ve bu sebeple de ekstradan bakıma ihtiyaç duyar. Öyleyse, bu sinir bozucu çizgilerden ve kaz ayaklarından kaçınmak için göz çevresi cildine biraz daha fazla özen göstermek gerekiyor. Rutin bakımda birkaç basit değişiklik yaparak gözlerin etrafında sağlıklı bir cilt oluşturmak da mümkündür.

 • Su içerek nemlendirin!

Cilt bakımında en önemli husus nemlendirmek ve nemli tutabilmektir. Bunun için herkes günlük su alımını artırmalı, 1 – 2 bardak daha fazla su tüketmeye çalışmalıdır. Su cildi bir bütün olarak düzgün bir şekilde nemlendirir ve göz altındaki lenfatiklerin kirlerin atılmasını sağlar.

 • Alerjileri tedavi edin!

Mevsimsel alerjiler çoğunlukla göz çevresinde belli belirsiz iltihap yapar. Bu tür bir durum fark edildiğinde mutlaka en kısa sürede alerjinin köküne gidip tedavi etmek gerekiyor. Kaşıntı varsa, bu bölgeyi kaşımak koyu halkalara yol açacağı için gözler kesinlikle ovulmamalıdır. Bunun yerine kaşıntıyı hafifletmek için bölgeye soğuk bir kompres veya ılık papatya çayı poşetleri uygulanmalıdır.

 • Düzenli egzersiz yapın!

Düzenli egzersiz; kadın, erkek, genç, yaşlı herkesin rutin bir yaşam alışkanlığı olmalıdır. Düzenli olarak yapılan egzersiz ile vücutta artan kan akışı besin maddelerinin üretimini sağlar ve ciltte atıkların birikimi önler, cildin kendi kendini yenilemesini destekler. Bu sayede gözaltı gibi çok narin cilt alanları bile yenilenir, tazelenir.

 • Yeterli ve düzenli uyuyun!

Yeterli ve düzenli uyku tüm vücuda sağlık kaynağı olur. Zaten uyku zamanı vücut için en sağlıklı her şeyin gerçekleştiği zamandır. Vücudunuzun yenilenmesi ve onarılması için yeterli molaya ihtiyacı var. Özellikle de bütün gün pek çok dış faktöre maruz kalan gözaltlarının dinlenmesi için uyku şart.

 • Sağlıklı ve doğal beslenin!

Vücudun her bir organının, her bir hücresinin tüm besin maddelerine ihtiyacı var. Ama bunların doğal olması çok önemlidir. Kimyasallarla işlenmiş yiyecekler ise iltihaplı, şişkin, sağlıksız ve kabarık göz çevresine yol açar. Paketli ve işlenmiş besinleri beslenme programınızdan çıkarırken, her renkten her besin öğesinden ürünleri neredeyse her gün almaya çalışarak göz çevresini besleyebilirsiniz.

 • Güneşten koruyun!

Güneş, vücut için mükemmel bir D vitamini kaynağı iken, aynı zamanda cilt için bir düşman olabilir. Bu bakımdan güneşten yeterince faydalanmak çok önemli, ancak güneş koruyucu kremlerin de kullanımını ihmal etmemek daha önemlidir. Yaz, kış güneşe çokça maruz kalan yüz ve eller ve özellikle de göz çevresi yüksek faktörlü güneş kremi ile korunmalıdır. Aynı zamanda güneş gözlüğü de kullanarak göz çevresi koruma altına alınmalıdır. Zira UV radyasyonu, kollajen yıkımının 1 numaralı nedenidir ve ince göz cildi özellikle hassas ve korumasızdır.

 • Gece göz kremi kullanın!

Cilt, özellikle geceleri uykudayken kendini yenilemektedir. Gözaltını da hem gece hem gündüz koruyabilmek için yukarıdaki önerilerin yanında, gece uyumadan önce zengin bir göz çevresi kremi kullanmak iyi gelir. Bu sayede göz çevresi cildi hem içeriden hem de dışarıdan beslenmiş olur.

 • Yumurta akını unutmayın!

Yumurta akı, hem tüm ciltte hem de göz çevresinde kırışıklık önlemenin en basit ve ucuz maske ürünüdür. Yumurta akındaki vitaminler ve proteinler yüzü sıkılaştırır ve besler. Bu da özellikle göz çevresindeki sinir bozucu kaz ayakları üzerinde etkilidir. Bunun için beta karoten bakımından zengin havuçtan biraz rendeleyin, birkaç damla aloe vera jeli ve bir yumurta akını karıştırıp haftada bir akşam gözaltı çevresine sürün. 15 – 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak temizleyin. Bu sayede hücre yenilenmesi ve cildin yumuşaması mümkün olur. Yumurta akını sadece aloe vera ile ya da sadece zeytinyağı ile karıştırarak da gözaltına uygulamak çok faydalı olabilir.

Paylaş:
Benzer Yazılar
 • İletişime Geç

  Contact Form