Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Geçer?

Paylaş:

göz çevresi kırışıklıkları

Kırışıklıklar yaşlanmanın doğal bir parçası iken, görünümlerini yavaşlatmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Kalıtım gözler ve yüz çevresinde kırışıklık prevalansında önemli bir rol oynamaktadır, ancak güneşten uzak durmak ve sigara içmek gibi önleyici yaşam tarzı önlemleri ilerlemelerini geciktirebilir. Derin kırışıklıkları önlemeye ve yüzdeki kasların tonlanmasına yardımcı olan egzersizler de var.

Göz çevresi kırışıklıkları; mor ötesi ışınlara maruz kalma, sigara içme, gülümseme gibi yüz ifadelerinin tekrar tekrar kullanılması ve tabii ki yaşlanma yüzünden neden olur. Göz Kırışıklıkları Genel kırışıklıklar yaşlanmanın doğal bir parçası, ancak göz çevresindeki kırışıklıklar çevresel faktörler ve genetik kaynaklı olabilir. Çevresel faktörler, yetersiz E Vitamini, stres ve tükenme düzeyinin yüksek olması gibi duygusallık, aşırı kilolu olma veya hızlıca kilo verme ve muhtemelen en büyük suçlu olan sigara kaybı gibi kilo gibi beslenme değerleridir. Göz kapaklarının kırışıklıkları göz kapaklarının sarkmasına ve gözlerin altında ‘torbalara’ neden olur. Göz kapaklarının kırışıklıkları en çok belirgindir, çünkü insanlar sizinle konuştuğunuzda size doğrudan ve genelde gözlerinize bakar. Bu tür kırışıklıkların üstesinden gelmeniz, kaç yaşında olduğunuza büyük etki edecektir. Daha önce de söylediğimiz gibi, göz altı kırışıklıkları kaçınılmaz olarak yaşla birlikte görünür ancak gözlerin etrafında kırışıklıklara neden olan geçen yıllar değildir. Bu süreçte çevre ve genetik de önemlidir.

Deri hücrelerindeki protein lifleri kollajen ve elastin cilde esneklik ve elastikiyet kazandırır. Sıkıştırıldıktan veya çekildikten sonra orijinal şeklini kazanacak elastik bir elyaf ağı oluştururlar. Yaşlandıkça bu elastikiyet cildin kollajen ve elastin üretiminin yavaşlaması nedeniyle azalır. Bu cildinizin inceltip esnediğini ve kaybettiğini söylemek doğaldır. Güneşin cilt üzerindeki etkileri büyüktür. UVA ve UVB güneş ışınları cildin moleküler yapısını değiştirerek kollajen ve elastin üretimini azaltır. Gözlerin altındaki cilt çok incedir ve bu nedenle daha kolay hasar görür. Sürekli güneşte olup bütün gün maruz kalmaktadır. Sigara ve alkol tüketimi gibi kötü alışkanlıklar yaşlanmayı hızlandıracak, bu nedenle sigarayı bırakın. Sigara içmenin yaşlanmayı etkileyen çeşitli yolları vardır. Fiziksel bir etkiye sahiptir, sigarayı emmek için dudakları sıkıştırmak ağzın etrafında kırışıklıklara sebep olmakta, aynı zamanda gözlerin etrafında da kırışmalara neden olmaktadır. İkincisi kimyasal bir etkidir, aksi takdirde serbest radikallerin zarar görmesini önlemek için kullanılacak anti-oksidanları emer veya kullanır. Bu hasar yaşlanma sürecini arttırır. Alkol, antioksidanlar ile benzer bir etkiye sahiptir, ancak ek bir dehidrasyon etkisine sahiptir.

Göz Egzersizleri

Sert sarkma, ince cilt yapabilen, ancak kasların altında ve etrafında çalışan kasları cilde tutan ve alan tonlamalı tutan altta yatan kasları sallayabilen herhangi bir egzersiz yoktur. Göz kasları tonlamalı kalabilmek için çeşitli yönlerde hareket etmelidir. Göz kaslarınızı iki parmağınızı gözlerinizin her iki yanına yerleştirerek ayırın ve hızla yanıp sönerek kasları yanlara gergin tutun. Gözleriniz nadiren kapalı olduklarında hareket etme şansı bulur, bu yüzden düz oturup gözlerinizi kapatmayı deneyin. Gözleriniz kapalı haldeyken gözbebeklerini yukarı ve aşağı döndürün ve yan yana dönün. Her dönüşte 10 kere tekrarlayın. Daha sonra gözlerinizi açın ve hareketi göz kapaklarınızın açık olduğu 10 kere tekrarlayın. Kaşlarınızı iki parmağınızla hafifçe kaldırarak ve mümkün olduğu kadar göz kapaklarınızı gererek göz kapaklarındaki kasları çalıştırın.

Yanak Egzersizleri

Yanaklardaki ve yüzlerin kenarlarındaki tonlu kaslar, daha genç bir görünüm elde etmenize yardımcı olur, çünkü bu kaslar yüzgeçlerini kaldırmaya ve burun ve ağız kenarlarındaki sarkmaları önlemeye yardımcı olabilir. Kolay bir egzersiz emme egzersizidir. Parmaklarınızı parmağınızla ağzınıza koyun ve mümkün olduğunca sıkın. On beş saniyelik bir süre tutun ve emmeye devam ederken yavaş yavaş parmağınızı çekin. 10 kere tekrar edin ve yüzünüzün her iki tarafında hafif bir kas yanığı hissetmeniz gerekir. Yüzünüzde tonlama yapmak için bu basit egzersizi günde bir kez yapın. Pozisyonu günde bir kez 30 saniye tutana kadar artırın .

Alın Egzersizleri

Alın için yapılan egzersizler, derin çizgileri önlemeye yardımcı olabilir ve ayrıca gözlerinizin etrafındaki kasları iyileştirir. Alın kaslarını güçlendirmek için, her kapak üzerinde iki parmak ucuyla hafifçe göz kapaklarını tutun. Kaşlarını gözlerinizi çekmeden elinizden geldiğince yukarı kaldırın. Beş dakika bekleyin ve serbest bırakın. 10 kere tekrar edin. Kan dolaşımını korumak ve iyileşmeyi hızlandırmak için kasları egzersiz ettikten sonra alınına hafifçe masaj yapın. Gözleriniz kapalıyken sol elinizi alnınızın sağından sola doğru ovun. Diğer yandan da ters yönde tekrarlayın. Her yönde beş kez hafif bir masaj yapmak, egzersizlerden sonra derinin aşırı kıvrılmasını önlemek için cildi düzleştirmeye yardımcı olacaktır.

Paylaş:
Benzer Yazılar