Göz Altı Torbalarına İyi Gelen Yöntemler

Paylaş:

Göz altı torbaları sadece çirkin değil, aynı zamanda yorgun ve sersemlemiş görünmenizi sağlar. Göz altı torbaları esas olarak yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkar. Stres, uyku eksikliği, sağlıksız yaşam tarzı ve yorgunluk da göz altı torbalarına neden olur. Ancak göz altı torbalarını, mutfak dolabınızda her an bulunan ucuz malzemelerle evde tedavi edilebilirsiniz.

Soğuk Süt

Göz çevresini nemlendirmek, göz altı torbalarından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Soğuk süte bir parça pamuk batırın ve göz kapağınıza yerleştirin. En az 20 dakika bekletin ve sonra yavaşça yıkayın. Süt gözlerinizi soğutabilir, nemlendirebilir ve şişlikleri azaltabilir.

Salatalık

Patates gibi, salatalık da stres ve dehidrasyon nedeniyle oluşan koyu halkaları ve göz altı torbalarını hafifletmek için harika bir çözümdür. Sadece bir salatalık dilimleyin ve her gün 20 dakika göz kapaklarınıza koyun. Bir hafta boyunca sürekli olarak uygulanırsa, göz altı torbaları yavaşça azalacaktır.

Hint Yağı

Göz altı torbalarını ve koyu halkaları tedavi etmek için sabahları banyo yapmadan önce göz çevrenize Hint yağı ile masaj yapabilirsiniz. Bu yöntemi haftada en az iki kez deneyin.

Not: Hint yağı ile masaj yaptığınızda gözlerinizi tahriş edebilir. Bu sebeple masaj yaptıktan sonra, gözlerinizi suyla durulayın.

Yumurta Akı

Bir kasede yumurta akını çırpın ve ince bir fırça kullanarak göz çevrenize uygulayın. Yumurta akı kuruduktan sonra sert bir his verir. En az 25 dakika bekletin ve sonra ılık suyla yıkayın. Yumurta akı göz çevresindeki şişlikleri azaltır ve aynı zamanda cildi sıkılaştırır.

Soğuk Kaşık

Sadece iki paslanmaz çelik kaşığa ve buz küpleriyle dolu bir bardağa ihtiyacınız var. Bir bardağı buz küpleri ile doldurun ve içine iki kaşık sokup soğumaya bırakın. Daha sonra soğuk kaşıkları gözlerinize koyun. Bu tedavi, şişkinliği ve sarkmayı hızlıca azaltır.

Taze Tereyağı

Taze tereyağı kaşıntı, kuruluk, yanık ve tahrişten kaçınmak amacıyla cildinizi anında nemlendirebilir. Bir çorba kaşığı taze tereyağı alın ve gözünüzün etrafına hafifçe uygulayın. Şimdi dairesel vuruşlarla 15 dakika masaj yapın. 15 dakika cildinizde bekletin, böylece cildiniz tüm besin maddelerini tamamen emer. Daha sonra yüzünüzü yıkamak için ılık su kullanın.

Aloe Vera

Bir aloe vera yaprağını dilimleyin ve dilimleri göz kapaklarınıza yerleştirin. Bu, göz çevresindeki şişkinliği ve koyu halkaları sürekli olarak azaltır. Aloe vera cildinizi nemlendirir, kırışıklıkları, kaz ayaklarını ve yaşlanmadan kaynaklanan ince çizgileri önler.

Sıcak Su ve Tuz

Tuzla karıştırılan sıcak su, göz altı torbalarını ve şişliği azaltmaya yardımcı olur. Bir bardak ılık suya tuz ekleyin, iyice karıştırın. Sonra yüzünüzü bu tuzlu suyla yıkayın. Alternatif olarak, iki parça pamuğu hazırladığınız tuzlu suda ıslatın ve daha iyi sonuçlar elde etmek için gözlerinizin üzerinize yerleştirin.

Sıvı tüketimi

Göz altı torbalarının en önemli nedenlerinden biri dehidrasyondur. Vücudunuzu nemlendirmek için yeterli sıvı tüketin. Her gün en az 8 bardak veya 2 litre su içmeniz tavsiye edilir.

Sirke ve Yağ

Bir tatlı kaşığı taze elma sirkesi alın ve bir çay kaşığı zeytinyağıyla karıştırın. Bu karışımı gözünüzün etrafına uygulayın ve 5 dakika boyunca saat yönünde yavaşça masaj yapın. Sonraki 5 dakika ise saat yönünün tersine masaj yapın. Gözlerinizi rahatlatmak için geceleri düzenli olarak tekrarlayın.

Patates

Patates göz altı torbalarından kurtulmak için en etkili doğal yöntemdir. Çiğ bir patatesi dilimleyin ve 15 dakika boyunca göz kapaklarınızda tutun. Patates sadece şişkinliği azaltmaz, aynı zamanda koyu halkalardan kurtulmanıza da yardımcı olur.

Dondurulmuş Çilek

Çilekleri temizleyin ve dondurun. Sonra onları kalın dilimler halinde kesin ve 10 dakika boyunca gözünüzün üzerinde tutun. Çilek diliminin soğukluğu azaldığında, gözlerinizi çilekle yavaşça ovun. Bu göz altı torbaları için mükemmeldir.

Buz

İş yerinde geçirdiğiniz uzun bir günün ardından göz altı torbalarından kurtulmak için, buz küplerini deneyebilirsiniz. Sadece bir adet buz küpünü ince bir beze sarın ve gözünüze koyun. Şişkinlik için uzun süreli değil sadece geçici bir rahatlama sağlar ancak bir partiye davetliyseniz ve göz altı torbalarından hızlıca kurtulmak istiyorsanız, mutlaka denemelisiniz. Yüzünüzü günde birkaç kez buz gibi suyla yıkamanız da harikalar yaratacaktır.

E Vitamini Yağı

E vitamini yağı ile gözlerinize masaj yapın. Bu yapışkan olmayan yağ, gözlerinizin etrafındaki deri hücrelerini sarkma riskinden korur. Ayrıca antioksidanlar ve E vitamini açısından zengin olan üzüm çekirdeği yağını da deneyebilirsiniz.

Nane ve Domates Suyu

Gözlerinize nane veya domates suyu sürün. Birkaç dakika sonra durulayın. Nane ve domatesin soğutma etkisi göz altı torbalarını yatıştırır.

Yeşil Çay

Yeşil çay göz altı torbalarından kurtulmak için etkili bir bitkisel yöntemdir. Yeşil çay demleyin ve soğumaya bırakın. Daha sonra içine iki top pamuk batırın. Bu pamukları göz kapaklarınızda 15 dakika bekletin.

Poşet Bitki Çayı

Çay poşetleri göz altı morluklarını iyileştirebilir. Soğumuş çay poşetlerini (papatya, kekik veya biberiye) uyumadan önce gece 20 dakika boyunca gözünüzün üzerinde tutun. Sonuçları birkaç gün içinde fark edeceksiniz.

Yapmanız gerekenler:

 • Gözlerinizi nemlendirin.
 • Yeterli uyku uyuyun.
 • Ayrıca göz altı morluklarını gizlemek için iyi bir kapatıcı kullanabilirsiniz.
 • Bazı alerjiler, göz altı torbalarına neden olabilir, bu nedenle hemen tedavi olun, böylece göz altı torbalarını önleyebilirsiniz.
 • Gözlerinizi UV ışınlarından korumak için şapka ve güneş gözlüğü kullanın.
 • Yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve yumuşak bir pamuklu havlu ile kurulayın. Sıcak su ve sert havlu kullanmaktan kaçının.
 • Eğer işiniz bilgisayarda uzun saatler çalışmayı gerektiriyorsa, her saat için 4-5 dakika ara verin ve gözlerinizi kapatın.

Yapılmaması gerekenler:

 • Çok fazla kafeinli içecekler, gazlı içecekler ve soda içmeyin. Günlük kahve tüketiminizi azaltmaya çalışın.
 • Sigarayı bırakın.
 • Abur cuburdan kaçının ve ayrıca tuzlu yiyecek tüketimini azaltın. Tuz, şişmenin temel nedenlerinden biridir ve göz altı torbalarınızı şiddetli hale getirebilir.
 • Eve gelir gelmez göz makyajınızı çıkarın.
 • Gözlerinizi çok fazla ovmayın. Kapatıcıyı tampon hareketlerle uygulayın.
 • Kimi zaman güneş kremleri de göz çevresinde deri tahrişlerine neden olur ve bu da şişkinliğe neden olur. Bunun nedeni, yüksek SPF’li güneş kreminin gözler etrafındaki ince cilt için çok sert olmasıdır.

Paylaş:
Benzer Yazılar