Genital Bölgeye Epilasyon Sakıncalı mıdır?

Paylaş:

Genital bölgenin istenmeyen tüylerden temizliği, zahmetli ve yorucu olabilmektedir. Genital bölgenin kalıcı olarak temizlenmesi için günümüzde epilasyon yöntemlerine başvurulmaktadır.

Genital bölgenin istenmeyen tüylerden temizlenmesi için kullanılan diğer yöntemler ise:

  • Ağda
  • Traş
  • Tüy dökücü kremler

Ağda, tıraş, tüy dökücü krem gibi yöntemler tüylerin geçici olarak giderilmesini sağlamaktadır. Genital bölgenin oldukça hassas ve acıya daha dayanıksız olması sebebiyle günümüzde kullanılmaya başlanan yöntem buz epilasyon yöntemidir.

genital-bolgeye-lazer-operasyon-sakincalimidir-2

Epilasyon Uygulamasının Genital Bölgeye Zararı Var mıdır?

Epilasyon yönteminde, kıl kökünü hedef almaktadır. Bu sayede de cilde ya da deriye herhangi bir şekilde zarar vermemektedir. Vücutta yayılma göstermemektedir. Yalnızca kıl kökünü hedef alarak, kıl kökünü tahrip etmeyi amaçlamakta ve sağlamaktadır. Ancak epilasyonun gebelik döneminde uygulanması doğru değildir. Gebelik sürecinde vücutta meydana gelen hormonal değişimler vücudun lekelenme riskini arttırabilir. Bu hormonal değişimler, tüylerden kurtulma sürecinde olumsuz etkilere yol açabilir. Bu sebeple de gebelik döneminde uygulanması önerilmez.

Yumurtalıklar Açısından Epilasyon Zararlı mıdır?

Kadınların merak ettiği soruların başında epilasyonun yumurtalıklara zarar verip vermeyeceği gelmektedir. Yöntemler, yalnızca epilasyon alanında değil, birçok alanda uzun yıllardır kullanılmaktadır. Genital bölgenin ve yumurtalıkların epilasyon ile zarar görmesi söz konusu değildir. Bu konuda yapılan bilimse araştırmalar da bu kanıyı desteklemektedir. Ancak bu noktada unutulmaması gereken, epilasyon işlemlerinin mutlaka uzman ve konusunda deneyimli kişiler tarafından yapılmasının doğru olacağıdır. Aksi halde istenmeyen sonuçlar doğabilir.

genital-bolgeye-lazer-operasyon-sakincalimidir-4

 

 ‘’Epilasyon yöntemi kısırlığa sebep olmamaktadır’’

Kadınların enfeksiyona daha açık olması, kadınlarda epilasyonun kısırlığa yol açacağına dair endişelere sebep olabilmektedir. Ancak bu endişe ve düşüncelerin bilimsel karşılığı yoktur.

Epilasyonda kullanılan ışıklar ancak cilt yüzeyinin yaklaşık 1 mm altında bulunan kıl köklerine kadar ulaşmaktadır. Bu ışınlar, daha derine inememektedir. Bu sayede de iç organlar hatta derinin en son katmanına dahi ulaşılması söz konusu olmamaktadır. Yalnızca kıl kökünü hedef almak üzere üretilmiştir. Bununla beraber, kılı çevreleyen diğer yapılara zarar gelmeyecek kadar kısa bir süre boyunca uygulanmaktadır. Epilasyonda kullanılan ışınlar noniyonize karakterdedir. Bu sayede de epilasyonun kısırlığa yol açması bir yana, cilde zarar vermesi dahi mümkün olmamaktadır.

Paylaş:
Benzer Yazılar