Foto Epilasyon (IPL) Nedir?

Paylaş:
foto epilasyon

Foto Epilasyon (IPL) Nedir?

Vücutta saçlar, kirpikler ve kaşlar haricinde çıkan tüyler, kıllar çok da istenmez. Bu istenmeyen tüylerden kurtulmak için de ağda, tıraş, tüy dökücü kremler gibi geçici, epilasyon teknikleri gibi kalıcı etkileri olan yöntemler kullanılıyor. Günümüzde ister kadın isterse erkek olsun istenmeyen tüylerden tamamen kurtulmak için epilasyon tercih ediliyor. Bu amaçla uygulanan foto epilasyon, yani IPL (Intense Pulsed Light) terapisi yaklaşımı da çok başarılı çözümler sağlayabilmektedir. Foto epilasyon, yani ışık kullanılarak yapılan epilasyon cildin daha kısa sürede, daha konforlu şekilde tüylerden kurtulmasını sağlarken yumuşak bir his vermektedir.

Foto epilasyonda, çevredeki cildi tahrip etmeden kontrollü ışık flaşları tedavi edilen cildin alanına girer ve kıl follikülleri tarafından emilerek kökleri tahrip eder. Uygulama sürecinde oluşan ısı tüyleri ve yeniden büyüme potansiyeli gösteren kökleri hedefleyerek yok etmeyi amaçlar. IPL cihazının esnekliği sayesinde vücutta epilasyon uygulamasının zor olduğu sırt, omuzlar, karın ve bacaklarda da işlem kolaylığı ve başarı şansı artar, daha geniş alanlar kısa sürede etkilenebilir.

Foto epilasyonun avantajları nelerdir?

  • FDA (Amerika Birleşik Devletleri’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlı; gıda, diyet eklentileri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu bürosu) tarafından kalıcı tüy dökülmesi sağladığı onaylamıştır. Yani sonuçları garantili ve güvenilirdir.
  • İşlem öncesinde hastaya verilen tahmini uygulama seansları sayısı başarılı bir sonuç için yeterlidir.
  • Genel tahmini seans sayısının yanında her bireye özelleştirilmiş program uygulanabilir, uygulama bölgesinin büyüklüğü ve kılların yoğunluğuna göre seans sayısında değişim olabilir.
  • Uygulama sırasında ve sonrasında minimum ağrı ve rahatsızlık vardır.
  • Geniş yüzey alanları kısa süre içinde taranır.
  • Yara izi veya pigmentasyon değişikliği riski en azdır.

Foto epilasyon kimler için uygundur?

Foto epilasyon erkeklere, kadınlara ve 15 yaşın üzerindeki gençlere yapılabilir. Foto epilasyon işlemi kişinin kıl rengine, kıl yoğunluğuna ve uygulama yapılacak bölgeye göre özelleştirilmiştir. Siyah, kahverengi ve kırmızı renkli kıllar foto epilasyon ile yok edilebilir.

Foto epilasyon öncesi ve sonrası

Foto epilasyon (IPL), tüyleri termal olarak yok etmek için minimal invaziv bir tarzda çalışmaktadır. Bu sayede uygulama hızlı ve rahat bir şekilde yapılabilir.

Foto epilasyondan iki veya üç gün sonra kıllar tekrar ortaya çıkabilir.  İşlem yapılacak olan bölge temizlenir. Daha sonra IPL el parçası kullanılarak, deriye nüfuz eden ve kıl foliküllerinin etkisiz hale getirilmesini sağlayan hafif nabız ışıkları gönderilir.

Foto epilasyonun yan etkileri nelerdir?

Foto epilasyonda nadiren hafif yan etkiler görülür ve bunlar kısa süre içinde kendiliğinden geçecektir. İşlem yapılan bölgede hassasiyet, tahriş, yumuşak doku veya kızarıklık oluşabilir. Ancak bunların birkaç saat veya birkaç gün içinde geçeceği bilinmelidir. Nadiren de olsa uygulama yapılan cilt rengi hafifçe daha koyu hale gelebilir. Foto epilasyon sonrasında komplikasyon riskini büyük oranda azaltmak için işlemi yapan uzmanın önerilerine ve uyarılarına uymak, uygulama öncesi ve sonrası 4 hafta boyunca direkt olarak güneşe maruz kalmamak önerilir.

Foto epilasyon uygulamasını etkileyen faktörler nelerdir?

Belirli faktörler vücudu ışığa karşı daha hassas hale getirebilir. Bu faktörler kişilerin foto epilasyondan kaçınmalarına sebep olmazken, daha fazla dikkat gerektirir. Foto epilasyona başlamadan önce uzman tarafından yeterince bilgi verilmesi doğru olur. Normal şartlar altında ilk seansta kıllarda ortalama olarak yaklaşık % 20’lik bir azalma görülebilir, sonraki her seansta gittikçe azalacaktır. Ortalama 4 -8 seansta ise % 95’lik bir azalma gerçekleşebilir.

Paylaş:
Benzer Yazılar
  • İletişime Geç

    Contact Form