Foto Epilasyon (IPL) Nasıl Yapılır?

Paylaş:

foto epilasyon nasıl yapılır

IPL yani foto epilasyon, yoğun darbeli ışık anlamına gelir ve epilasyon da dahil olmak üzere çeşitli dermatolojik prosedürler için kullanılan hafif terapi biçimidir.

Foto epilasyon ve epilasyon teknolojisi arasındaki fark nedir?

epilasyon aksine, hedeflenen yere bağlı olarak diyoddan yayılan belirli bir dalga boyuna sahip olan IPL’nin cilde dağılmış birden fazla dalga boyu (hepsi 500 ila 1.200 nanometre arasında) vardır. Tüm ışık temelli uygulamalarda olduğu gibi, IPL ciltte bir dalga boyu yayarak çalışır, ki bu epilasyon hedefinde pigmenttir.   Belirli bir dalga boyunu yayan lazer uygulamalarının aksine, IPL flaş lambası gibi çalışır ve dağınık dalga boylarındaki ışık dalgalarını göndererek IPL’yi  hedef alır. Bu aynı zamanda cildinizdeki pigmenti de etkiliyor demektir, bu yüzden IPL sadece adil ciltli ve koyu renkli tüylüler için işe yarıyor demektir.

Yoğun darbeli ışık (IPL), kozmetik ve tıp uygulayıcıları tarafından epilasyon, fotorejenerasyon (örn. Cilt pigmentasyonu, güneş hasarı ve iplik damarları gibi) gibi estetik ve terapötik amaçlı çeşitli cilt bakımları yapmak için kullanılan bir teknolojidir. Akne gibi dermatolojik hastalıkları hafifletir. IPL, meibomian bezi disfonksiyonuna bağlı olarak buharlaşan kuru göz hastalığının tedavisinde giderek oftalmolojide kullanılmaktadır. Teknoloji, 400 ila 1200 nm arasında görünür spektral aralıkta, yoğun, görünür, geniş spektrumlu bir ışık palsı sağlamak için yüksek güçlü, elle tutulan, bilgisayar kontrollü bir flaş tüfeği kullanıyor. Çeşitli kesme filtreleri, düşük dalga boylarını, özellikle potansiyel olarak zararlı ultraviyole ışını seçici olarak filtrelemek için yaygın olarak kullanılır. Ortaya çıkan ışık, hasar gören ve vücut tarafından emilerek ısıtılan spesifik yapıları ve kromoforları (örn. Kıllarda melanin veya kan damarlarındaki oksihemoglobin) hedef alan bir spektrum aralığına sahiptir. IPL, lazer muameleleri ile bazı benzerlik gösterir, çünkü ikisi de hedeflerini ısıtmak ve yok etmek için ışık kullanırlar. Ancak, sadece bir kromofor ile eşleşen tek bir dalga boyu (renk) ışığı kullanan lazerlere benzemekle birlikte IPL, filtrelerle kullanıldığında çeşitli koşullara karşı kullanılmasına izin veren geniş bir spektrum kullanır. Bu, IPL teknisyeni belirli bir kromofora uyan uygun filtreyi seçtiğinde başarılabilir.

Yoğun darbeli ışık, 500 nm ila 1200 nm arasındaki bir dalga boyu aralığında tutarlı olmayan ışığın yoğun pulslarının kullanılmasıdır.  Xenon flaş lambaları geniş spektrumda yüksek çıkış patlamaları üretir. Soğutma, cilde temas eden cihazları korumak için kullanılır.

Foto epilasyon tüyleri kalıcı olarak yok eder mi?

IPL, saç büyümesini kalıcı olarak azaltabilir, en etkili şekilde koyu ve kalın kıllardadır. Geniş spektrumlu ışık cildin yüzeyine uygulanır ve melanini hedef alır. Bu ışık, saç millerine veya ampule (kök) vurana kadar deriden geçer. Ampul genellikle melaninin en yüksek konsantrasyonunun bulunduğu yerdir. Işık absorbe edildiğinde, ampul ve saç şaftının çoğu ısıtılarak saç üreten papillayı yok eder. Isı dönüşümünün direkt olarak folliküle kan getiren daha koyu kılcal damarlarda gerçekleştiği iddia edilmektedir.

Herhangi bir zamanda, tüm kıl folikülleri ‘aktif’ değildir ve yalnızca aktif kıl kökleri tedaviden etkilenebilir. ‘Etkisiz’ saç kökü, zamanla ‘aktif’ oldukları zaman absorbe edilebilir. IPL işlemleri için, görünür kılların çoğunun çıkarılması için ortalama 8-10 seansa ihtiyaç duyulmaktadır. Genel bir işlem protokolü mevcut değildir ve kullanılan ekipmana ve kişinin cilt türüne bağlıdır. İşlem edilecek alan temiz tıraşlı olmalı ve güneş yanığı içermemelidir.

Foto epilasyon kaç seans sürer?

Uygulama seansı genellikle 4-6 hafta aralıklarla yapılır. Tedaviler genellikle “medspas” olarak adlandırılan eğitimli uygulayıcılar tarafından verilir. Deneyimsiz ve / veya lisanssız uygulayıcılardan kaçınmak önemlidir.

Belli deri koşulları, sağlık düzensizlikleri ve ilaçlar bir kişinin hafif temelli bir epilasyon işlemi almasının güvenli olup olmayacağını etkileyebilir.

Paylaş:
Benzer Yazılar