Ev Yapımı Yulaf Maskeleri ve Faydaları

Paylaş:

Yulafın Cilt İçin Faydaları

Yulaf büyük bir lif kaynağıdır ve bağırsak florasını dengelemek için gerekli bir probiyotiktir. Bir gıda olarak, o kadar çok sağlık yararı vardır ki, daha fazla yemeniz gerekmektedir. Yulaf ezmesi kuru ve tahriş olmuş cildi yumuşatan avenantramid, antioksidanlar ve antienflamatuvar bileşiklerden oluşur. Topikal olarak uygulandığında gizli yetenekler sergiler ve pahalı besinler içermeyen yüz maskesi arayanlar için mükemmel bir besindir.

Hipoalerjeniktir

Yulaf ezmesi hassas ciltler için mükemmeldir ve alerji, kızarıklık, güneş yanığı veya hipoalerjenik olduğu için kaşıntıya maruz kalanlar için doğal bir yüz maskesidir. Eğer laktoz intoleransınız varsa ve yoğurtsuz bir yüz maskesi yapmak istiyorsanız, o zaman yulaf ezmesinin hipoalerjenik doğası sizin için idealdir.

Amino Asitler İçerir

Yulaf ezmesi, güzel ve sağlıklı bir cilt için temel olan amino asitlerle doludur. Amino asitler, hücresel yapıyı korumak ve hasarlı hücreleri onarmak için hayati öneme sahiptir. Yulaf ezmesi ile yapılan yüz maskeleri, hasarlı veya lekeli cildin onarılmasına yardımcı olmak için bu asitlerin geri emilmesini sağlar.

Ölü Deriyi Temizler

Yulaf ezmesi ile tanışmış olan herkes, lapa lapa bir dokusu olduğunu fark edecektir. Yulaf ezmesinin kıvamı onu mükemmel bir peeling yapar. Yeni cilt hücrelerinin büyümesini desteklemek amacıyla cildin yüzeyindeki ölü deri hücrelerini ortadan kaldırmak için peeling gibi bir işleme ihtiyaç vardır. Yulaf ezmesi, nemlendirici ve besleyici özellikleriyle peeling etkisinin yanında, cildin ihtiyacı olan nemi geri kazanmasına yardım eder.

Cildi Nemlendirir

Yulaf ezmesi cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Az miktarda cilt nemlendirici bileşikler içerir, bu sebeple doğal klasik nemlendiriciler ile karıştırmak için mükemmel bir besindir.

Aşağıdaki yüz maskesi tarifleri, temel olarak yulaf ezmesi içerir. Bununla birlikte, bazı yüz maskelerinin bazı cilt hastalıklarını tedavi etmek için diğerlerinden daha iyi olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden farklı cilt sorunları için farklı maskeler hazırladık.

Akne İçin Yulaf ve Zerdeçal İçeren Yüz Maskesi

Zerdeçal antiseptiktir ve ciltte oluşabilecek herhangi bir enfeksiyonu veya yarayı tedavi etmeye yardımcı olur. Akneye neden olan bakterileri öldürme konusunda özellikle etkilidir. Akne izleri, cilt kuruluğu ve pigmentasyon sorunları için bu yulaflı yüz maskesini kullanın.

 • 1 çorba kaşığı yulaf
 • Yarım çay kaşığın toz zerdeçal

Yoğun bir macun yapmak için az miktarda su ekleyerek yukarıda belirtilen maddeleri karıştırın. Yüz maskesini 30 dakika boyunca cildinize uygulayın. Su ile yıkayarak işlemi tamamlayın. İyi sonuç almak için yüz maskesini haftada iki kez kullanın.

Akne İçin Yulaf ve Çay Ağacı Yağı İçeren Yüz Maskesi

Çay ağacı yağı, akneye neden olan bakterileri öldürmede etkilidir. Bal cildi nemlendirir. Ayrıca çay ağacı yağı antienflamatuvar özelliği ile akne ve cilt enfeksiyonlarını iyileştirebilir.

 • 2 yemek kaşığı yulaf
 • Yarım yemek kaşığı limon suyu
 • 4 ila 6 damla çay ağacı yağı
 • 2 yemek kaşığı ham bal

Yukarıdaki malzemeleri bir kapta iyice karıştırın ve 20 dakika boyunca cildinize uygulayın. Daha sonra soğuk su ile durulayın.

Akne İçin Yulaf ve Soğan İçeren Yüz Maskesi

Soğan sivilcenin kurumasına yardımcı olur ayrıca, cilde birçok fayda sağlayan antioksidanlar ve A vitamini, C vitamini ve E vitamini içerir. Soğan, yaşlanma karşıtıdır ve kırışıklık ve ince çizgi oluşumunu azaltır. Cildi kırışıklıktan koruyan güçlü bir antioksidandır.

 • 1 soğan
 • Yarım fincan pişmiş yulaf ezmesi
 • 2 yemek kaşığı çiğ bal

Soğanı doğrayın ve yulafı da ekleyerek, blender ile ince bir püre haline getirin. Yüz maskesini akne üzerine uygulayın ve 15 dakika bekletin. Su ile durulayın ve kurulayın. Mükemmel sonuçlar için bu maskeyi haftada üç kez kullanın.

Siyah Noktalar İçin Yulaf İçeren Yüz Maskesi

Yulaf ezmesi tek başına siyah noktaların temizlenmesi için en iyi peeling ürünlerinden biridir. Sadece bağlayıcı bir ajana ihtiyacınız var ve süt bu durumda sizin kurtarıcılığınızı yapıyor. Süt, B6 vitamini, A vitamini, D vitamini ve çeşitli proteinler ile doludur. Sütün içindeki A vitamini kuru cildi iyileştirir; D vitamini kolajen üretimini artırır ve cildi serbest radikal hasarından korur. B6 vitamini varlığı cildi nemlendirir ve sağlıklı tutar. Bol miktarda protein, kırışık oluşumunu azaltır.

 • Yulaf ezmesi
 • Süt

Sütlü yulaf ezmesi pişirin. Oda sıcaklığına soğumaya bırakın ve bu karışımı 15 dakika boyunca cilt üzerine nazikçe ovalayarak uygulayın ve ılık su ile yıkayın. Birkaç damla gül suyu veya bal da ekleyebilirsiniz.

Akne İzleri İçin Yulaf ve Yeşil Çay İçeren Yüz Maskesi

Maskede bulunan yulaf cildi gençleştirir. Süt tozu cildi nemlendirir ve cilde parlaklık verir. Birçok insan, yeşil çay içmenin faydaları hakkında fikir sahibi ama pek çoğu, yüze uygulandığında, akne ve ciltte ortaya çıkan diğer sorunları önlediğinin farkında değil.

Nohut unu, boyun bölgesindeki koyulaşmayı gidermek ve akne izlerinin yok edilmesi için mükemmel bir besindir. Koyulaşan lekeleri azaltır ve pigmentasyonu hafifletir. Bu yüz maskesi, yağlı ciltler için bir nimettir.

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • Bir çimdik zerdeçal
 • 2 yemek kaşığı nohut unu
 • 2 yemek kaşığı yulaf
 • 1 çorba kaşığı süt tozu
 • Gül suyu

Tüm malzemeleri, bir macun yapmak için karıştırın ve yeterli miktarda gül suyu ekleyin. Macun gibi olduğunda, yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra ılık suyla durulayın.

Cilde Aydınlık Veren Yulaflı ve Limonlu Yüz Maskesi

Cilt aydınlanmasına ve beyazlamasına yardımcı olan iki aktif madde içerir: Süt ve limon.

Limon cildin beyazlamasını sağlayan doğal bir ağartma maddesidir. Sütteki laktik asit varlığı pigmentasyon kontrolü ve aynı zamanda cilt beyazlamasında etkilidir.

 • 2 yemek kaşığı yulaf
 • 4 yemek kaşığı süt
 • 4 yemek kaşığı limon suyu

Yulafı suda kaynatın. Daha sonra soğuyunca süt ve limon suyunu ilave edin. Bu maskeyi, yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ardında ılık suyla durulayın.

Yukarıdaki tariflerde bulunan herhangi bir içeriğe alerjiniz varsa, kullanmayın. Ayrıca maskeleri uyguladıktan 3-4 dakika sonra aşırı bir yanma ve kaşınma hissi duyarsanız, cildinizi bol su ile temizleyin. Maskeyi yüzünüze uygulamadan önce, küçük bir alanda; örneğin boyun bölgesinde; deneme yapın. Yukarıda bahsedilen hiçbir maskeyi göz çevresine ve dudaklarınıza uygulamayın.

Paylaş:
Benzer Yazılar