Elma Sirkesi İle Saç Uzatabileceğiniz Maskeler

Paylaş:

Hemen hemen her sağlık sorununu elma sirkesi ile tedavi edebilirsiniz. Kilo kaybından kalp hastalıklarına kadar, çeşitli sorunlardan kurtulmada yardımcı olabilir. Diğer faydaları cilt siğilleri, kötü ağız kokusu, diyabet, boğaz ağrısı, sırt ağrısı ve daha fazlasıdır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu büyülü sirke saçlarınızın uzamasını teşvik edebilir. Saç dökülmesi, yanlış beslenme ve stres gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Elma sirkesi sadece saçlarınızı uzatmakla kalmaz, aynı zamanda onları parlak ve kepeksiz yapar. Parlak saçlara sahip olmak için saç bakım sisteminize elma sirkesi de eklemelisiniz.

Elma Sirkesi Saç Uzamasını Gerçekten Etkiliyor mu?

Çeşitli hastalıklar için tavsiye edilen elma sirkesinin saçlarımız için bazı faydaları vardır. Mantar ve diğer mikroorganizmaların neden olduğu kafa derisi enfeksiyonlarına karşı savaşan anti-fungal, anti-inflamatuar, anti-viral vb. gibi birçok tıbbi özelliğe sahiptir. Bununla birlikte, potasyum, A vitamini, B1 vitamini, B6 vitamini, C vitamini ve demir gibi temel besin ve minerallerle doludur. Bu nedenle saça uygun bir beslenme sağlar ve daha kalın ve uzun saçlara sahip olmanıza yardım eder. Aynı zamanda sağlıklı bir kafa derisi ve uzama sağlayan bazı yararlı enzimlere ve bakterilere de sahiptir.

Saç Uzamasını Nasıl Teşvik Ediyor?

Anti-fungal ve Anti-bakteriyeldir

Elma sirkesi anti-fungaldır. Bu nedenle, kafa derisindeki zararlı mantarların büyümesini engeller. Bu mantarların giderilmesi, kafa derisindeki kaşıntı ve kuruluk oluşumunu azaltır. Anti-bakteriyel özelliklerinden dolayı bakteri üretimini de azaltır. Bu bakterilerle savaşırken saç derisinde yanma hissi ve tahrişi tedavi eder.

Antiseptiktir

Antiseptik bir ajan olan elma sirkesi, enfeksiyonların diğer etkilerini durdurur. Bu özellik sayesinde, mayanın saç derisine yayılmasını da önler ve sağlıklı bir saç uzamasını teşvik eder.

Asidiktir

Asidik özelliklere de sahiptir. Bu özellikler kafa derisinin pH dengesinin korunmasına yardımcı olur ve bunu kafa derisindeki doğal yağları arındırmadan yapar. Aşırı şampuan kullanımı; pH seviyesinde oluşan dengesizlik olan kepeğe, pul pul dökülmelere ve diğer pek çok soruna dönüşebilecek kuru bir saç derisine neden olabilir. Bu gibi problemler saçlarınızın uzamasını engelleyebilir. Elma sirkesi, saç derisinin alkalinitesini dengeler ve gelişmekte olan saçların uzaması için yolu açar.

Saç Köklerini Açar

Elma sirkesi, bir saç kremi olarak kullanılabilir. Size parlak ve iyi beslenmiş saçlar verirken, tıkanmış saç foliküllerini de açar. Tıkanan saç folikülleri saç dökülmesine neden olur. Bu süreç, enfeksiyon içermeyen bir kafa derisi ve sağlıklı saç uzaması ile sonuçlanır.

Doğal Temizleyicidir

Saç temizleme, saç bakım rejiminin önemli bir parçasıdır. Saçlarınızı doğal olarak temizleyerek sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Elma sirkesi saçınızın uzamasını engelleyen kirleri temizleyebilir. Ayrıca şampuan ve şekillendirici ürün kalıntılarını temizleyebilir ve daha parlak ve yumuşak bir saç sağlar.

Sedef Hastalığını Önler

Saç derisinin üst tabakalarından ölü cildi temizlemeye yardımcı olan alfa hidroksi asitlere sahiptir. Ölü derinin atılması, daha fazla miktarda saç dökülmesine neden olabilecek tahriş edici bir deri hastalığı olan sedef oluşumunu önleyebilir. Elma sirkesi kullanmak, oluşmadan önce hastalığı kontrol etmek için de faydalı olabilir.

Su ve Adaçayı Yağı ile Elma Sirkesi

Elma sirkesi kepekten kurtulmak için etkili olabilir. Adaçayı yağı antimikrobiyal özelliklerinden dolayı mikroorganizmalarla savaşır. Bir bardak ılık suya yarım fincan elma sirkesi ekleyin. Malzemeyi uygun şekilde çözündürmek için iyice karıştırın. Bu karışıma birkaç damla adaçayı yağı dökün. Saçlarınızı şampuanladıktan yarım saat sonra, saç derisine eşit olarak uygulayın. Düzgünce durulayın. Sonuçlarını görmek için haftada bir kez yapın.

Karbonat ile Elma Sirkesi

Karbonat inanılmaz antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan, bu kombinasyon saçlarınız için harikalar yaratabilir. Bu nedenle, saç dökülmesini önleyebilir. Saçınızı tamamen kaplamak için su ve gerekli miktarda karbonat kullanın. Bu karışımı köklerinden saçınızın uçlarına kadar uygulayın. Kafa derisine dairesel hareketlerle masaj yapın. Saçlarınızı ılık su ile yıkayınız.

Alternatif olarak, elma sirkesi ile suyu 1:4 oranında karıştırın. Sirke kokusundan kurtulmak için seçeceğiniz önemli bir yağı çözeltiye ekleyebilirsiniz. Saç derisine ve saçınıza uygulayın. Bütün kafayı bu karışımla kaplayın. Beş dakika bekleyin ve sonra yıkayın.

Çay Ağacı Yağı ile Elma Sirkesi

Hem elma sirkesi hem de çay ağacı yağı doğada antibakteriyeldir. Bu nedenle, saç dökülmesi, kepek, beyazlama vb. dahil olmak üzere çeşitli saç problemlerinden sorumlu Bacillus bakterisini öldürür. Çözeltiyi hazırlamak için, yarım fincan elma sirkesine 5-6 damla çay ağacı yağı ekleyin ve düzgün bir şekilde karıştırın. Saçınıza uygulayın ve kafa derisini hafifçe ovalayın. 5 dakika bekleyin. Sonra bir şampuan ve su kullanarak durulayın.

Aloe Vera ve Bal ile Elma Sirkesi

Aloe Vera saç dökülmesi için büyük bir ilaç olduğundan, bu karışım kaşıntılı ve sağlıksız saç derisini tedavi etmek için oldukça etkilidir. 1 fincan elma sirkesi, 3 çorba kaşığı aloe vera suyu, bir çay kaşığı biberiye yağı ve bir çay kaşığı balı birleştirin. Biberiye yağı kan dolaşımını artırarak, saç uzamasını teşvik eder. Karışımı uygun şekilde karıştırın ve bir sprey şişesine dökün. Çözeltiyi kafa derisine uygulayın ve birkaç dakika hafifçe masaj yapın. Başınızı kapatmak için bir duş bonesi kullanın. 20 dakika sonra boneyi çıkarın. Saçınızı yıkamak için soğuk su kullanın. Daha sonra şampuan ve saç kremi uygulayın.

Zeytinyağı ile Elma Sirkesi

Kafa derisinde pullanma varsa, bu yöntem sizin için harika bir iş görecektir. Bu karışım pH seviyesini dengeleyecek ve kafa derisindeki doğal yağların üretimini sağlayacaktır. Zeytinyağı, UV ışınlarının neden olduğu hasarı tedavi edebilir. 2 çorba kaşığı zeytinyağını birkaç saniye için ısıtın. Saç derisine uygulayın ve hafifçe masaj yapın. Yarım saat bekleyin ve sonra saçınızı iyice tarayın. Elma sirkesini başka bir yerde su ile seyreltin ve zeytinyağını durulamadan, saçınızı elma sirkeli su ile yıkayın. Daha sonra birkaç dakika boyunca akan suda yıkayın ve bri süre sonra şampuanlayabilirsiniz.

Bira ile Elma Sirkesi

Bira saç derisi üzerinde saç uzaması için harika bir şekilde çalışmaktadır ve elma sirkesi ile kullanıldığında faydaları genişler. 2 çorba kaşığı elma sirkesi ve 2 bardak birayı bir kaseye dökün. İkisini iyice karıştırın ve şampuandan sonra saç diplerine uygulayın. Birkaç dakika boyunca kafa derisinde dursun. Parmak uçlarınızla yaklaşık 10 dakika masaj yapın. Su ile durulayın. Kuru saçlardan kurtulmak ve saç uzamasını teşvik etmek için haftada iki kez bu prosedürü uygulayın.

 

Paylaş:
Benzer Yazılar