Dudak Çatlağını Önlemek için Doğal Çözümler

Paylaş:

Diğer sorunlardan farklı olarak, dudak çatlağı gibi bir problemi gizleyemezsiniz. Bu tür sorunlardan kurtulmak için sadece doğal yollar kullanılmalıdır. Dudak çatlağının önde gelen nedenlerinden bazıları sert hava koşulları, güneşe maruz kalma, dudakların sık sık yalanması, sigara içilmesi, dehidrasyon, alerjik reaksiyonlar, vitamin eksikliği, vb. Bu problemi doğal olarak tedavi etmek ve önlemek için kullanabileceğiniz doğal yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Su

Dehidrasyon veya vücuttaki su eksikliği dudak ve cilt kuruluğuna neden olur. Bu nedenle günlük olarak en az 9-10 bardak su içmelisiniz. Sıvı eksikliğinin üstesinden gelmek için meyve suları da içebilirsiniz.

Salatalık

Bu soluk yeşil meyve dudaklarınızı nemlendirir ve aydınlatır. Çatlaklar, kuruluk ve ağrı önemli ölçüde azalır. Sadece birkaç dilim salatalık (30 dakika buzdolabında soğutulmuş) alın ve 10-20 dakika boyunca dudaklarınıza koyun ya da soyulmuş salatalık suyunu çıkardıktan sonra dudaklarınıza sürün. 20 dakika bekletin ve sonra ılık su ile durulayın.

Hindistan cevizi yağı

Çatlamış dudakları etkili bir şekilde tedavi ettiğinden, günde birkaç kez dudaklarınıza biraz Hindistan cevizi yağı sürün. E vitamini açısından zengin olduğundan, dudakları iyileştirmek ve beslemek için son derece faydalıdır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı her türlü cilt problemini iyileştirmek için kullanılır. Cildi nemlendirir ve yumuşatır. Bu yüzden doğrudan dudaklarınıza uygulayın ya da şekerle karıştırıp peeling olarak kullanın. Her iki şekilde de harika iş görür, ancak peeling pürtüklü görüntüyü ortadan kaldırma konusunda daha iyidir.

Hint yağı

Parmaklarınızın ucuna biraz yağ alın ve dudaklarınızı ovun. Alternatif olarak, gliserin ve limon suyu ile karıştırabilirsiniz. İyice karıştırın ve uyumadan önce dudaklarınıza uygulayın. Sabah dudaklarınızı bir top pamuk yardımıyla (ılık suya batırılmış) silin.

Keten tohumu yağı

Keten tohumu yağı, cildin epidermis ve dermis tabakaları için besleyici olan sağlıklı yağ asitleri ile doludur. Bu yağ, bölgesel olarak uygulandığında dudaklarınızı yumuşatacak şekilde dokulara nüfuz edebilir.

Badem yağı

Badem yağına batırılmış bir kulak çubuğunu, iyileşme sürecini hızlandırmak için günde 2 ila 4 kez dudaklarınıza uygulayın. İçinde E vitamini bulunduğundan, kuru dudaklar için çok etkilidir.

Hardal yağı

Antienflamatuvar, antibakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle enfeksiyon durumunda harikalar yaratabilir. Ayrıca glikosinoat, çoklu doymamış ve tekli doymamış yağ asitleri içerdiğinden kanser, kalp rahatsızlıkları ve sindirim sistemi rahatsızlıklarını da önler. Çatlamış dudaklardan kurtulmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Dudaklara doğrudan uygulanabilir, ancak çok az kullanmalısınız. Sadece 10 dakika bekletin ve hemen durulayın.

Jojoba yağı

Jojoba yağı, sadece ciddi derecede dudak çatlağı olan kişiler için faydalıdır. Dudaklarınıza biraz jojoba yağı sürün. 15 dakika bekletin ve sonra çıkarın. Bu yağ, ölü deri hücrelerini besler ve dudaklarda yeni deri hücreleri oluşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda harika bir nemlendirici görevi görür ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Gül yaprağı ve gliserin

Biraz gül yaprağını yıkayın ve ezin. Sonra içine birkaç damla gliserin veya bir bardak süt dökün. Karışımı dudaklarınıza uygulayın. Bu karışım dudaklarınızın rengini ve nemini düzeltmeye yardımcı olacaktır.

Bal

Bal dudakları etkili bir şekilde nemlendirme potansiyeline sahiptir. Nemini koruyarak hızlı bir şekilde iyileştirmek için dudaklarınıza biraz bal sürün. Ayrıca biraz bal ile gliserini birleştirebilirsiniz. 15 ila 20 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın. Gliserini sadece bir kat uygulayın ve gece boyunca bekletin. Ayrıca dudak kırışıklıklarını da önler.

Limon suyu

Birer ölçü limon suyu, hint yağı ve gliserini karıştırın. Bu karışımı nazikçe dudaklarınıza uygulayın ve gece boyunca bekletin. Sabah suya batırdığınız bir top pamuk yardımıyla dudaklarınızı silin.

Vazelin

Eşit miktarda bal ile vazelini karıştırarak bir macun oluşturun ve hafifçe dudaklarınıza sürün. 10-15 dakika bekletin. Kulak çubuğunu suya batırın ve macunu dudağınızdan çıkarmak için kullanın. Alternatif olarak dudaklarınıza vazelin ile masaj yapın. Doğal özler içerir ve diğer dudak balsamlarından daha güvenlidir.

Yeşil çay

Sadece bir süreliğine kullanılmış yeşil çay poşetlerini dudaklarınıza bastırmanız yeterlidir. Dudaklarınızı doğal olarak nemlendirmek için her gün yapabilirsiniz.

Aloe vera

Aloe vera, dudağınızdaki çatlakları iyileştirme potansiyeline sahiptir. Ayrıca çatlağa bağlı acıyı yatıştırır. Yumuşak hale getirmek için dudaklarınıza taze aloe vera jeli uygulayın. Alternatif olarak, aloe vera suyu için.

Avokado

Bir tane avokadoyu püre haline getirerek bir macun hazırlayın ve dudaklarınıza uygulayın. 20-30 dakika sonra soğuk su ile durulayın. Bu meyve doğal bir nemlendiricidir. Bu yüzden güzellik ürünlerinin çoğunda kullanılır.

Yapmanız gerekenler:

 • Güneş ışığına çıkmadan önce dudaklarınıza güneş koruyucu uygulamayı bir alışkanlık haline getirin.
 • Dudaklarınızı hafifçe fırçalamak için bir diş fırçası kullanın. Bu, dudaklarda biriken ölü deri hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Dudakların çatlamasını azaltmak için günlük diyetinize domates, havuç ve yeşil yapraklı sebzeler ekleyin.
 • Her gece uyumadan önce dudaklarınızda biraz dudak balsamı veya saf shea yağı kullanın.
 • Uyanır uyanmaz bir nemlendirici sürün. Bu, dudaklarınızın gün boyu  nemini korunmasına yardımcı olacaktır.

Yapmamanız gerekenler:

 • Tükürük daha hızlı kuruyacağından, dudaklarınızı nemlendirmek için dilinizi asla kullanmayın.
 • Asla yapay renklendirici veya boya içeren dudak balsamı satın almayın. Doğal yağlar içerenlerden kullanın.
 • Narenciye yemeyin. Dudaklarınızda çatlak varsa durumu kötüleştirir.
 • Ayrıca baharatlı, tuzlu ve sıcak yiyeceklerin tüketimini azaltın.
 • Salisilik asit içeren ürünlerden ve peelinglerden kaçının.
 • Bazen yüksek tansiyon hastalarının kullandığı ilaçlar, dudak çatlağı yapabilir. Bu yüzden doktorunuza danışın.
 • Çatlamış dudakları tahriş ettiğinden, suni içerikli diş macunu kullanmayın.
 • Asla dudaklarınızı ısırmayın. Aksi takdirde daha fazla çatlakla uğraşmak zorunda kalırsınız.
 • Sigarayı bırakın.

26 Tested Home Remedies to Get Rid of Dry and Chapped Lips

Paylaş:
Benzer Yazılar