Dirsek Kararması İçin Doğal Çözümler

Paylaş:

Herkes yumuşak, pürüzsüz ve eşit bir cilt tonu ister, ancak bu, kolayca elde edilebilecek bir şey değildir. Boyun, diz kapağı ve dirsekler kararmaya meyillidir. Sürtünme, basınç veya nem kaybından kaynaklanır. Tüm güzellik ile ilgili konular arasında en yaygın sorunlardan biridir. Bazı basit ama etkili doğal yöntemleri kullanılarak kolayca tedavi edilebilir.

Limon

Limon güçlü bir antioksidan ve ağartıcı maddedir, bu sebeple cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Dirseklerinizdeki ve diz kapaklarınızdaki kararmayı hafifletmek için limonu ikiye böldükten sonra sıkarak dirseklerinize ve diz kapaklarınıza sürün. Uyguladıktan sonra, yaklaşık 20 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.

  • Alternatif olarak, 1 tatlı kaşığı limon suyunu 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırıp sürün, 20 dakika sonra su ile yıkayarak durulayabilirsiniz.
  • Limon ve nohut ununu da deneyebilirsiniz. Bu bileşenlerin her ikisini de macun benzeri bir kıvama gelene kadar karıştırın ve cildinize sürün. Kurumasını bekleyin ve su ile yıkayın.

Not: Cildinize limon uyguladıktan sonra 3 saat boyunca doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçının.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, cilt üzerindeki olumlu etkileri ile bilinir. E vitamini bakımından zengin olan Hindistan cevizi yağı, cilt tonunu eşitler. Sadece cildin daha koyu olduğu bölgeyi hafifletmeye değil aynı zamanda hasarlı ve yanmış cildi onarmaya da yardımcı olur. Banyo yaptıktan sonra, yaklaşık 2-3 dakika boyunca dirsek ve dizlerinize Hindistan cevizi yağı sürün. Prosedürü günde birkaç kez tekrarlayın.

  • Ayrıca bir çay kaşığı hindistancevizi yağını ve yarım çay kaşığı limon suyunu karıştırıp her gün 20 dakika boyunca uygulayabilirsiniz.
  • Hindistan cevizi yağını kullanmanın bir başka yolu da, ceviz tozunu Hindistan cevizi yağına ekleyerek ve haftada 3-4 kez koyu lekeler üzerine uygulamaktır.

Yoğurt

Yoğurt, harika bir cilt tonu eşitleyicidir. Cildi temizler, nemlendirir ve cilt renginin hafiflemesine yardımcı olur. Bir çay kaşığı beyaz sirke ve yoğurdu karıştırın ve kararmış alanlara uygulayın. Kuruduktan sonra, ılık su ile yıkayın ve üzerine bir nemlendirici uygulayın.

  • Ayrıca her gün 20 dakika boyunca nohut unu ve yoğurt uygulayabilirsiniz. Macun hazırlamak için 2 çay kaşığı nohut unu ve 1 çay kaşığı yoğurdu karıştırın ve kararan bölgelere uygulayın. Islak parmaklarla masaj yaparak çıkarın. İşlemi haftada üç kez tekrarlayın.
  • Yoğurt kullanmanın başka bir yolu da badem yağı ile karıştırmaktır. Birlikte cilt tonunu eşitler ve nemlendirir.
  • Ya da kabın içine 8-10 badem ezin. Bir macun yapmak için 2 yemek kaşığı yoğurt ekleyin. Parmak uçlarınızı ıslatın ve bu macunu dirseklerinize ve dizlerinize uygulayın. Dairesel hareketle yavaşça sürün. 15-20 dakika kurumaya bırakın. Su ile durulayın. Düzgün bir cilt tonu elde etmek için haftada bir veya iki kez yapın.

Şeker

Şekerden yapılan bir peeling, cilt tonunu açmanıza yardımcı olur ve nemlendirir. Evde hazırlamak için sadece şeker ve zeytinyağına ihtiyacınız vardır. Yoğun kıvamlı bir macun elde etmek için, eşit miktarlarda şeker ve zeytinyağını karıştırın. Bununla cildinize hafifçe masaj yapın. 5 dakika masaj yaptıktan sonra, sabun ve su ile yıkayın. Bunu günde bir kez yapın ve gerektiğinde tekrarlayın.

  • Bunun dışında limonla da kullanabilirsiniz. Her ikisinden de eşit miktarlarda alın ve karıştırın. Kararan bölgelere uygulayın. Yumuşak bir sabun ve su yardımıyla yıkayın. Haftada bir veya iki kez kullanın.

Karbonat

Karbonat veya kabartma tozu, akne ve cilt kararması gibi çeşitli cilt sorunları için bir nimettir. Temizleyici özellikler bakımından zengin olduğundan, genellikle dirsekler ve diz kapağı çevresinde görülen hiperpigmentasyonun tedavisine yardımcı olur. Eşit miktarlarda karbonat ve sütü karıştırarak bir macun hazırlayın ve 2-3 dakika boyunca etkilenen bölgelere sürün. Yıkamak için ılık su kullanın. Güzelce kurulayın. Fark edilebilir sonuçlar görmek için her gün yapın. Bu yöntemin mucizevi etkisini gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Zerdeçal

Zerdeçal iyi bir antiseptiktir, süt ise doğal bir ağartma maddesidir ve bal nemlendiricidir. Bunların hepsini karıştırın ve kararmış bölgeye uygulayın. Yirmi dakika bekledikten sonra parmaklarınızı ıslatın ve 2-3 dakika hafifçe ovalayarak çıkarın. Bu macunu düzenli olarak kullanın.

Kakao ve Shea Yağı 

Dirseklerin ve diz kapaklarının koyulaşma sebeplerinden biri cilt kuruluğudur ve bu, iki inanılmaz nemlendirici yardımıyla kolayca tedavi edilebilir. Kakao ve Shea yağı, cildi yumuşak ve sağlıklı tutan doğal yağlardır. Her gece yatmadan önce bunları kararan bölgelerinize uygulayın.

Süt

Cilt koyulaşmasını tedavi etmenin en eski yöntemlerinden biri olarak kabul edilen süt, cildi temizlemek için iyi bir besindir. Yavaş bir süreçte işe yarayacak olmasına rağmen laktik asit; pigmentasyonu ve ölü deri hücrelerini temizler. Bir top pamuk alın, süte daldırın ve düzenli olarak dirseklerinizin ve dizlerinizin üzerine uygulayın.

Patates

Patatesi haşlayın ve püre haline getirin. Yoğurtla karıştırın ve hazırlanan macunu dirseklerinize ve diz kapaklarınıza uygulayın. 20 dakika sonra suyla yıkayın. İşlemi her gün tekrarlayın. Alternatif olarak, tonunu hafifletmek için etkilenen bölgeleri çiğ patatesle de ovalayabilirsiniz.

Hardal Yağı

Hardal yağı, dirseklerinizin ve dizlerinizin temiz ve nemli kalmasına yardımcı olan linoleik, erusik ve oleik asitler açısından zengindir. Banyodan sonra kararmış bölgelere hardal yağı sürün. 2-3 saat sonra, bölgeyi sıcak suyla yıkayın.

Aloe Vera

Aloe vera cildinizi asla hayal kırıklığına uğratmaz! Güneşe maruz kalmaya bağlı olarak UV ışınları sebebiyle ciltte oluşan hasarı azaltan bitkisel bir cilt temizleyici ve renk açıcıdır. Aloe vera jelini cildinize uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekletin ve sonra ılık suyla yıkayın. Her gün 2-3 kez uygulayın. Bal ile karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Paylaş:
Benzer Yazılar