Cilt Yaşlanmasını Önleyin!

Paylaş:

Elbette ki, doğamız gereği doğuyoruz, yaşıyoruz, yaşlanıyoruz. Bu gidiş hep bu şekilde seyredecek. Ama yaşlanma sürecine çok hızlı girmek ya da doğal yaşlanma sürecini yavaşlatmak aslında bizim elimizdedir, bizim tercihlerimize bağlıdır. Cildimiz bizim en değerli ve en büyük organımız, ona iyi bakmak demek kendimize iyi bakmak değil midir? Neden cildimizin değerini bilip ona daha iyi davranmıyoruz ki? Hem de bu çok kolay ve sağlıklı olan yolken, daha fazla vakit kaybetmeden cildimizi hızlı yaşlandıran sağlıksız yaklaşımları öğrenelim, önlemlerimizi alalım.

  • Güneş ışığına maruz kalmayın!

Güneş, elbette ki tüm canlılar için en önemli ısı, ışık ve yaşam kaynağı, özellikle de vücutta D vitamini sentezinde çok önemli bir rol oynuyor olması onu vazgeçilmez yapıyor. Ama yaz aylarında güneş ışınlarının radyasyon etkisi çok ciddi şekilde artıyor ve güneşten uzak durmak gerekiyor. Korumasız bir şekilde güneş ışınlarına kısa süreli bile maruz kalmak; cilt lekeleri, çillenme ve güneşle tetiklenebilen lupus gibi hastalıklara sebep oluyor. Uzun süreli olduğunda ise ciltte kırışıklıklar, benlerin sayısında artış, cilt tonu eşitsizlikleri, damar genişlemeleri, melanom başta olmak üzere tüm deri kanserleri gibi çok ciddi sorunların yaşanma riski artıyor. Bronzlaşmak isterken, cildin hızla yaşlanmasına davetiye çıkarmamak gerekiyor. İşte bu nedenlerle güneş ışınlarının yoğun olduğu 11:00- 15:00 saatleri arasında güneşe maruz kalmamak ve dışarı çıkmadan 20 dakika önce cilde yüksek koruma faktörlü güneş kremi sürmek öneriliyor.

  • Güneş kremini gün içinde tekrarlayın!

Sabah dışarı çıkarken cilde güneş kremi sürüp onun tüm gün boyunca etkili olmasını beklemek çok yanlıştır. Güneş koruyucu kremler içerdikleri filtreler ile hücre çekirdeğini sararak DNA hasarı oluşumunu engelliyor. Ama bu etki için gün içinde 2 – 3 saat ara ile düzenli olarak tekrarlanması gerekiyor. Özellikle de terlemek, yüzmek, duş almak gibi etkinliklerden sonra güneş kreminin yenilenmesi şart.

  • Yeterince su için!

Sağlıklı, genç, esnek ve canlı bir cildin ilk koşulu kesinlikle cildi içten nemlendirmek, cildin su ihtiyacını yeterince karşılamaktır. Günlük su ihtiyacını yeterince karşılamayan kişilerin cildindeki hassasiyet daha belirgin olur, cilt daha kolay kırışır, daha fazla lekelenir. Cildi içten nemlendirmek, cilt ve vücut sağlığını desteklemek için her gün en az 10 bardak suyu düzenli tüketmek, yaz günlerinde bunu 12 – 13 bardağa çıkarmak önerilir.

  • Cildinizi bol bol nemlendirin!

Mevsim ister yaz olsun, isterse kış her cildin her gün, hatta günde iki kez kaliteli bir nemlendirici ile nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Nemlendirilmeyen cilt daha kolay kuruyor, daha hassas oluyor, kırışıklıklara ve lekelenmeye daha meyilli oluyor. Bu bakımdan özellikle nemi ciltte uzun süre tutan nemlendirici süt ve losyon kullanımı ile yazın güneş hasarının, kışın ise soğuk havanın deformasyonunun azaltılmasına yardımcı olmak mümkündür. Sabah, akşam elleri, yüzü ve duştan sonra vücut hafif ıslakken tüm vücudunu nemlendirmeye özen göstermek gerekiyor.

  • Cildinizi her gün temizleyin!

Cilt yaşlanmasının en önemli sebeplerinden birisi cildin yeterince temizlenmemesi, kirin, yağın ciltteki gözenekleri tıkaması ve cildin hava almasını engellemesidir. Oysaki cildimizin doğru bir temizleyici ürün ile her akşam temizlenmesi, gün içinde biriken kir, toz, yağ ve ölü hücrelerden arındırılması gerekiyor. Çünkü kirli bir cilt ile lekelenmelere, sivilcelere ve sorunlu bir cilde davetiye çıkarmış oluyoruz. Bu sebeple cildi her akşam tam da cildimize en uygun ürünle temizlemeyi ihmal etmiyoruz.

Paylaş:
Benzer Yazılar
  • İletişime Geç

    Contact Form