Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Paylaş:

cilt bakımı

İyi bir cilde sahip olmak için, cilt tipini bilmek ve rutin olarak doğru cilt bakımını yapmak gerekmektedir. Ancak bunların dışında, cilt bakımı ilk önce alınacak önlemlerle başlar.

Evde yapılacak cilt bakımı için ilk kural cildinizi temiz ve her daim nemli tutmanız olacaktır. Bunun için cildi fazla kurutmayan, yumuşatıcı etkili bir sabun ile iyi bir nemlendirici yeterli olacaktır. Cildinizi düzenli olarak temizlemeli ve nemlendirmelisiniz. Ardından doğal maskelerle kırışık görünümünü azaltabilir, siyah nokta oluşumunu engelleyebilirsiniz. Kırışıklıklar cildin çok kuruması ve yaşla birlikte esnekliğini kaybetmesi neticesinde ortaya çıkar. Şayet düzenli olarak iyi bir nemlendirici kullanırsanız kırışıkların oluşumu gecikecektir.

Siyah noktalar ve sivilcelerin oluşmasına yol açan en önemli faktör ise; hava kirliliği gibi çevresel faktörlerdir. Bu sebeple de gözenekler tıkanır. Cildin temiz kalmasını sağlamak ve nefes almasını sağlamak, siyah nokta oluşumunu engelleyecektir.

Göz altları ve göz çevresinde yer alan cilt oldukça incedir. Bu sebeple de kırışmaya daha yatkındır.  Farklı kozmetik markalarının bu bölgeye özel olarak hazırlanmış nemlendirici kremlerinden en uygununu temin edebilirsiniz. Yine evde hazırlayacağınız kremlerle göz altını nemli tutabilirsiniz.

cilt bakımı nasıl yapılmalıdır

Cilt bakımı için altın kurallar

  • Güneşlenmekten kaçının.

D vitamini almak için güneşte yatmaktan daha güvenli yollar var. Ultraviyole ışını, sigara dumanı gibi bir kanserojendir. Güneşlenmek yerine, gölge arayan, koruyucu kıyafetler giyen ve güneş kremi uyguladıktan sonra güneşli bir günün tadını çıkarın. D vitamini desteğinin gerekli olup olmadığı konusunda da doktorunuza danışın.

  • Asla makyajı temizlemeden yatmayın.

Makyajla yatmak, cilde yapılabilecek en kötü şeylerin başında gelir. Makyajın yastığa bulaşması, mikropların ortaya çıkmasına ve ciltte sivilce oluşumuna yol açar. Bunun dışında cildin nefes almaması, uzun vadede kırışıklıklara ve cildin sağlıksız olmasına yol açar.

  • Sivilceleri sıkmayın.

Cilt bakımı için dikkat etmeniz gereken en önemli kriterlerden biri de yüzünüzde çıkan sivilceler… Tek bir sivilcenin sıkılması bile farklı cilt tiplerinde izlere yol açabilir. Sivilce problemlerinde bir estetik uzmanı veya diğer cilt sağlık uzmanını ziyaret ederek bir tedavi almak ve bu ekstraksiyonların düzgün yapılmasını sağlamak en iyisidir. Sivilce enfeksiyon ve skar oluşmasına neden olabilir.  Cildin temiz ve nemli tutulması ve cildi tamamen temizlemek için benzoil peroksit, retinol veya salisilik asit içeren ürünler kullanması en iyisidir.

Paylaş:
Benzer Yazılar