Cildi Ölü Derilerden Arındırma: Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Paylaş:

 

Cilt, yaklaşık her 30 günde bir doğal bir yenilenme döngüsünden geçer. Bu olduğunda, cildin üst tabakası olan epidermis dökülür ve orta tabakadan yeni deriler ortaya çıkar. Ancak, bu yenilenme döngüsü her zaman bu kadar net değildir. Bazen, ölü deri hücreler tam olarak dökülmez. Bu da, ciltte pullanma, kuruluk ve gözenek tıkanıklığına neden olur. Eksfoliasyon yoluyla, vücudunuzun bu hücreleri atmasına yardımcı olabilirsiniz.

Eksfoliasyon Nedir?

Eksfoliasyon, ölü deri hücrelerinin bir madde ya da alet aracılığıyla alınması işlemidir. Eksfoliatörler, kimyasal işlemler ya da titreşimli fırçalara kadar birçok farklı biçimde olabilir. Cildiniz için en uygun ürünü nasıl seçeceğinizi belirlemenin yollarından biri, cilt tipinizi bilmektir.

Bir ürün seçmeden önce, cildinizin kuru, yağlı ya da hassas olduğunu bilmeniz önemlidir. Cilt tipi yaşla birlikte değişebilir, hava koşulları ve sigara içme gibi yaşam tarzı faktörlerine bağlı olarak da değişebilir. Temelde beş ana cilt tipi vardır:

 • Kuru Cilt

Kuru cilt tipinin kuru lekelere sahip olma olasılığı daha yüksektir ve daha fazla neme ihtiyacı vardır. Muhtemelen, kuru ve soğuk havalarda, cildinizin daha da kuruduğunu fark edebilirsiniz.

 • Karma Cilt

Bu cilt tipi tamamen kuru ya da yağlı değildir. Genellikle, yağlı bir T bölgesine sahiptir. Burun, alın ve çene yağlı, yanaklar ve çene hattı kuru olabilir. Karma cilt, cilt tipleri arasında en yaygın olanıdır.

 • Yağlı Cilt

Yağlı cilt, gözeneklerin altındaki yağ bezlerinin ürettiği doğal yağlar olan aşırı sebum ile karaterizedir. Bu da, genellikle gözeneklerin tıkanmasına ve sivilcelere neden olur.

 • Hassas Cilt

Hassas cilt; kokular, parfüm, kimyasallar ve diğer sentetik malzemeler tarafından kolayca tahriş olabilir. Aynı zamanda, kuru, yağlı ya da karma olan hassas bir cilde de sahip olabilirsiniz.

 • Normal Cilt

Normal ciltlerde kuruluk, yağlılık ya da hassasiyet yoktur. Çoğu insanın cildinde, en azından biraz kuruluk ya da yağlılık olduğu için, bu oldukça nadir bir cilt tipidir.

Cilt tipinizi belirlemenize yardımcı olması için bir dermatolog ile görüşebilirsiniz. Aşağıdaki adımlar, cilt tipinizi evde belirlemenize de yardımcı olabilir:

 • Yüzünüzü yıkayın ve makyajı iyice çıkardığınızdan emin olun.
 • Yüzünüzü kurulayın ama nemlendirici ya da tonik uygulamayın.
 • Bir saat geçtikten sonra, bir mendili yüzünüzün farklı bölgelerine nazikçe sürün.

Mendil tüm yüzünüzde yağlandıysa, o zaman yağlı bir cildiniz var demektir. Mendil, yalnızca belirli bölgelerde yağlandıysa, o zaman karma cildine sahipsiniz. Mendil yağsız ise, normal ya da kuru bir cildiniz var demektir.

Kimyasal Peeling

Kulağa sert gelse de, kimyasal peeling; aslında, cildi ölü derilerden arındırmanın en nazik yöntemidir. Yine de, tüm adımları doğru uyguladığınızdan ve doğru oranı kullandığınızdan emin olun. Çünkü, miktarı kolayca aşabilirsiniz.

 • AHA’lar

Alfa Hidroksi Asitler, cildin yüzeyindeki ölü derilerin çözülmesine yardımcı olan bitkisel bileşenler içerir. Özellikle, normal ve kuru ciltler için en iyi sonuçları verir. En popüler AHA’lar; glikolik asit, sitrik asit, malik asit ve laktik asittir. AHA’lardan biri ya da birkaçını içeren ürünler de mevcuttur. Daha önce hiç AHA kullanmadıysanız, cildinizin belirli oranlara nasıl tepki verdiğini görebilmek için, yalnızca bir çeşit AHA içeren bir ürünle başlamayı deneyebilirsiniz.

 • BHA’lar

Beta hidroksi asitler, ölü derileri gözeneklerin derinliklerinden çıkarır. Bu da, çatlakları azaltmaya yardımcı olabilir. Karma ve yağlı ciltler için güneş lekeleri ya da sivilce izleri olan ciltler için iyi bir seçenektir. En iyi BHA’lardan biri salisilik asittir.

 • Enzimler

Enzimler; genellikle meyvelerden gelen enzimleri içerir. AHA ve BHA’lardan farklı olarak, taze bir cilt tabakası açığa çıkarmaz. Bu da onları, hassas cilt tipine sahip olan kişiler için özellikle iyi bir seçenek haline getirir.

Mekanik Peeling

Mekanik peeling, ölü derileri çözmek yerine fiziksel olarak temizleme prensibi ile çalışır. Kimyasal peelinge göre daha az naziktir. Normal ve yağlı ciltlerde en iyi sonucu verir. Hassas ya da kuru cilde sahip olanların, mekanik peeling kullanmaktan kaçınmaları önerilir.

 • Tozlar

Peeling tozları, hem ciltteki yağı emmek hem de ölü hücreleri atmak için ince partiküller içerir. Kullanmak için, peeling tozu bir miktar su ile karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Daha etkili sonuçlar için daha az su kullanılması önerilir.

 • Kuru fırçalama

Kuru fırçalama, ölü derileri temizlemek için yumuşak kıllı fırçaların kullanılmasını içerir. Doğal kıllı küçük fırçalar, nemli ciltte 30 saniye boyunca dairesel hareketlerle nazikçe gezdirilir. Bu yöntem, yalnızca tahriş olmayan ciltlerin kullanımına uygundur.

Ne Kullanmamalı?

Cilt tipiniz ne olursa olsun, cildinize zarar verebilecek tahriş edici ya da kaba parçacıklar içeren peeling ürünlerinden kaçının. Peeling etkisi söz konusu olduğunda, tüm ürünler eşit değildir. Birçok ürün, cilt için çok serttir. Aşağıdakileri içeren peling ürünlerinden uak durmalısınız:

 • Şeker
 • Fındık kabuğu
 • Kalın tuz
 • Karbonat

Önemli Güvenlik Önerileri

Peeling, genellikle daha pürüzsüz ve daha yumuşak bir cilt sağlar. Sonuçları korumak için, cilt tipinize en uygun olan iyi bir nemlendirici kullandığınızdan emin olun.

 • Kuru cildiniz varsa daha yoğun bir nemlendirici kullanın.
 • Karma ve yağlı cildiniz varsa hafif, yağsız bir losyon ya da jel bazlı nemlendiriciler tercih edin.
 • Güneş kremi kullanmanın önemini muhtemelen biliyor olsanız da, peeling yapıyorsanız bu daha da önemlidir.
 • Asitler ve mekanik peeling, yüzünüzden bir cilt tabakasını giderir. Yeni ortaya çıkan cilt, güneş ışığına karşı hassaslaşır ve yana olasılığı yükselir.

Son olarak, cildinizde yeni bir ürün denemeden önce küçük bir bölgede test yapın. Kolunuzun içi gibi bir bölge olabilir. 24 saatin sonunda, herhangi bir tahriş belirtisi görmezseniz, yüzünüzde kullanmayı deneyebilirsiniz.

 

Paylaş:
Benzer Yazılar
 • İletişime Geç

  Contact Form