Cildi Güneşten Koruyan 5 Doğal Yağ

Paylaş:

Yine havalar ısındı ve güneş kendini yeniden iyiden iyiye hissettiriyor. Her yıl yaz aylarında rutin olarak yaşadığımız güneş lekeleri artık kaderimiz olmasın. Yazın güneşe korumasız çıkarak ya da etkili bir koruma sağlamayarak cildimiz lekelerle doluyor, her yıl ekim, kasım aylarında da güzellik merkezlerinin yolunu tutuyoruz, leke giderici kozmetik ürünlere binlerce lira veriyoruz. Ama bu yıl bir farklılık yapalım ve bu lekeler daha oluşmadan önlemimizi alalım. Hem de içinde sayısız kimyasal ürün bulunan, cildin doğal pH dengesini bozan, aşırı yağlanmaya sebep olabilen kozmetik güneş kremleriyle değil. Nasıl mı? Sadece doğal ürünlerden elde edilen organik bitkilerin, sebzelerin, meyvelerin yağlarıyla! Bu sayede hem cildimizi güneşim zararlı etkilerinden koruyalım hem de cildimizin doğal sağlığını, diriliğini, gençliğini koruyalım. İşte size cildinizle dost, güneş ışınlarıyla düşman 5 tane doğal yağ!

  • Her derde deva zeytinyağı

Her evde, her mutfakta olmazsa olmaz zeytinyağı, hem yemeklere, salatalara katılarak tüketildiğinde hem de saça, cilde sürüldüğünde kesinlikle şifa kaynağıdır. Neredeyse tüm sağlık uzmanlarının tüketimini önerdiği zeytinyağının az bilinen bir faydası da çok iyi bir güneş kremi alternatifi olmasıdır. Evet, yüzlerce lira vererek satın aldığımız kimyasal güneş kremleri yerine doğal zeytinyağı kullanabiliriz. Zeytinyağı, cildi zararlı güneş ışınlarının tamamından korumakta, cildi besleyerek yumuşatmakta ve cildin erken yaşlanmasını önlemektedir. Güneşten koruyan doğal bir yağ arayanlar için en uygun fiyatlı ve en etkili yağ olarak zeytinyağını önerebiliriz.

  • A vitamini deposu havuç yağı

En kaliteli vitamin kaynağı besinlerden ilk sıralarda yer alan havucun kendisi gibi yağı da çok faydalıdır. Tam bir vitamin deposu olan havuç yağı, cildi güneş ışınlarından çok güçlü bir şekilde koruyabilmektedir. Bunun yanında güneşin zararlı ışınlarından korunurken aynı zamanda bronzlaşmak isteyenler için de havuç yağı çok doğru bir alternatiftir. Havuç yağının içerdiği karoten ve A vitamini cilt sağlığı için güçlü bir antioksidan olmakla birlikte, cildi güneşten koruyarak güneş yanıklarını, lekeleri de önlemektedir.

  • Parlayan yıldız hindistancevizi yağı

Ne zaman saç ya da cilt bakımından bahsedilse son yıllarda hindistancevizi yağının adı geçiyor. Çünkü içeriğinde bulunan yüksek orandaki vitaminler ve minerallerle saç ve cilt dostu doğal bir üründür. Aynı şekilde cildi güneşin zararlı etkilerinden doğal olarak korumak için de hindistancevizi yağından yardım almak öneriliyor.

  • Vitamin zengini badem yağı

Badem yağı içerdiği bolca A, B ve E vitaminleri ile cilt dostu bir doğal yağdır. Badem yağı cilt ve saç bakım maskelerinde besleyici ve onarıcı özellikleriyle kendine sık sık yer bulurken güneşten korunmak için de önerilmektedir. Cildi nemlendiren, besleyen, onaran badem yağı, güneşe çıkmadan önce cilde sürüldüğünde zararlı ışınlara karşı kalkan görevi görüyor. Cilt hücrelerini yenileyerek cildi canlandıran ve yaşlanma belirtilerini hafifleten badem yağı, özellikle de güneşten kaynaklanan yanıklara karşı, cilt hastalıklarına karşı etkili bir doğal ilaçtır. Bu bağlamda cilt kanseri gibi kanser türlerine karşı da badem yağının koruyucu etkisinden bahsedilmektedir.

  • E vitamini kaynağı buğday yağı

Diğer yağlara oranla çok hafif ve kokusuz olan buğday yağı, cilt besleyici özelliğiyle bilinir. Bunun yanında buğday yağının güneşten tam 20 faktörlü bir koruma etkisine sahip olduğu da bir gerçektir. Özellikle de E vitamini deposu olduğu için cilt için önemli bir antioksidan ve onarıcı olarak çalışmaktadır. Bu bakımdan hem güneş koruyucu hem de cilt hastalıklarını önleyici olarak önerilir.

Paylaş:
Benzer Yazılar