Cilde iyi gelen besinler nelerdir?

Paylaş:

Çoğu insan farkında olmasa da, en sevdiği cilt bakım ürünleri, zararlı içerikler, toksinler ve kimyasal maddelerle doludur. Aslında, mağazada satılan, ticari olarak üretilen güzellik ürünlerinin çoğu, cilt gözenekleri tarafından kolayca emilebilen suni renklendiriciler, parfümler ve koruyucular ile doludur. Bu da uzun vadede olumsuzlukla sonuçlanır.

Güzellik ürünlerinde bulunan kimyasallar tüm yaşam döngüsü boyunca zararlı olabilir.

İyi haber şu ki; pahalı ve zararlı ticari ürünlere ihtiyaç duymadan cildinizi, saçlarınızı, dişleriniz veya tırnaklarınızı mükemmel şekilde beslemek için doğal yollar var. Dünyanın dört bir yanındaki kadınlar, yüzyıllar boyunca doğal cilt bakım ürünleri kullandı. Bu yazımızda cilde iyi gelen besinleri sizlere hatırlatacağız.

Hindistan Cevizi Yağı

Doğada bulunan en çok yönlü içeriklerden biri olan Hindistan cevizi yağının cilde faydaları arasında; epidermal dokuyu güçlendirmek, ölü deri hücrelerini yok etmek, güneş yanığından korumak ve antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antioksidan özelliklere sahip olmak bulunuyor. Araştırmalara göre, Hindistan cevizi yağı, epidermal bariyer fonksiyonundaki kusurlar ve atopik dermatit (AD) de dahil olmak üzere cilt iltihaplanması ile karakterize edilen kronik cilt hastalıklarıyla savaşacak kadar güçlüdür.

Cildinizi temizlemek, nemlendirmek, makyaj temizlemek, yaraları iyileştirmek veya yara izinin azalmasına yardımcı olmak için cildinize ve saçınıza Hindistan cevizi yağı uygulayın. Ayrıca erkekler jilet kesiği için de kullanabilirler. Yiyeceklerde kullanıldığında Hindistan cevizi yağı göz sağlığınız için de faydalıdır. Antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri ile, bağırsağı temizlemeye ve bağışıklık işlevini artırmaya yardımcı olur.

Sağlıklı bir cilt vücudunuzdaki diğer herhangi bir organ gibidir: Hücrelere sürekli olarak oksijen ve besin maddesi gerekir ve toksinler vücuttan atılmalıdır. Bu nedenle, hormon ve sindirim işlevine yardımcı olan Hindistan cevizi yağı optimal cilt sağlığı için çok önemlidir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı (Melaleuca alternifolia) yüzlerce yıldır Avustralya’da ciltteki kızarıklık ve iltihap ile savaşmak için kullanılmıştır. Birçok kişi asit gibi tipik sivilce tedavilerine sert tepki verirken, çay ağacı yağı genellikle iyi tolere edilir ve bir taşıyıcı yağ ile kombine edildiğinde ve doğrudan deriye uygulandığından çok az yan etkiye neden olur. Çay ağacı yağı doğal bir antienflamatuvar, antibakteriyel, antimikrobiyal ve antifungal olarak çalışır.

Çay ağacı yağlarının neredeyse tamamı Avustralya’ya özgü yaklaşık 230 farklı bitki türü tarafından üretilmektedir. Zararlı bakterileri azaltma yeteneğinden sorumlu ana aktif maddeler arasında terpen hidrokarbonlar, monoterpenler ve sesquiterpenler bulunur. Çay ağacı yağı, ciltteki gözenekleri ve mukus zarlarını iyileştirici faydalar sağlar ve akne tedavisi için en iyi doğal besinlerden biridir.

Elma Sirkesi

Çok yönlü ve ucuz bir doğal cilt bakımı ürünü olan elma sirkesi; bakterileri öldürmeye yardımcı olur, bağırsak sorunlarından kaynaklanan cilt problemlerini temizler ve sivilce oluşumunu önler ve antifungal özellikler sağlar. Cilt problemleri için elma sirkesi kullanımı, “modern tıbbın babası” olarak kabul edilen Hipokrat’a (M.Ö. 460-377) kadar uzanıyor.

Aynı zamanda asetik asit, potasyum ve magnezyum gibi bazı vitaminler içerdiğinden karaciğer fonksiyonunu artırdığı ve bağırsaktaki bakterileri dengelemesine yardımcı olduğu için dahili olarak tüketildiğinde detoks yapıcı bir içerik olarak kullanılır.

Bal

Çiğ bal, besin, enzim, vitamin ve cilt arıtıcı asitlerin en doğal kaynaklarından biridir. Balın yararları arasında; nemlendirme özellikleri sağlaması, antiseptik nitelikler içermesi, yara iyileşmesinin teşvik edilmesi, alerjiler veya kızarıklıklar ile mücadele edilmesi ve yara izlerinin azaltılmasına yardımcı olması yer alır. Çiğ bal, bakkallarda mevcut olan çoğu balın aksine, işlenmemiştir.

Antimikrobiyal olan bal, yaralar ve yanıklar için özellikle uygundur. Bakteriyel enfeksiyonları, kepek, deri iltihabı, sedef hastalığı ve daha fazlasını iyileştirmek için kullanılan tedavilere dahil edilebilir.

Bal sivilce tedavisi olarak kullanılır, çünkü hassas veya karma cilt tiplerinde yüz temizleyicisi olarak kullanılabilir. Yarım çay kaşığı balı, elleriniz arasında ısıtarak, hafifçe yüzünüze yayın. 10 dakika bekletin, sonra ılık su ile durulayın ve kurulayın.

Deniz Tuzu

Deniz tuzu, üretildiği yerdeki deniz suyundan emilen magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi mineral ve besin maddeleri ile doludur. Bu minerallerin birçoğu cilt hücrelerimizde ve vücudumuzda bulunanlarla aynıdır, bu da gerçek deniz tuzunun cildin dengesinin korunmasına ve yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Ev yapımı yüz maskelerinde, toniklerde ve diğer cilt arındırıcılarda gerçek deniz tuzu kullanın. Tuz, cildi yatıştırmak, ölü hücreleri ve tahrişi gidermek, yağ üretimini dengelemek ve cildin nem seviyesini korumaya yardımcı olmak için önemli antienflamatuvar özellikler içerir.

Avokado

Ultra nemlendirici yağlı bir meyve olan avokadoların faydaları deriye nüfuz edebilen A, D ve E vitaminleri içermesinden kaynaklanır. Güneş yanığı olan cildi yatıştırmaya yardımcı olur, kolajen üretimini artırabilir ve kırışıklıkları tedavi edebilir. Aynı zamanda, topikal olarak uygulandığında cildin iltihaplanmasını azaltmak için de çalışır ve yediğiniz zaman dahili olarak da aynı işlemi yapabilir.

Limon Yağı

Limon ve limon yağı, ölümcül tehlikeli bakterileri azaltabilen güçlü antibakteriyel bileşenleri sayesinde, gözeneklerde bulunan bakterilerin neden olduğu akne oluşumunu azaltmak için kullanılabilir. Ayrıca yara izleri ve yaşlanma lekeleri için yararlıdır, ciltteki ölü deriyi soyabilir, cildi aydınlatabilir, yağlı cildi yumuşatabilir ve kırışıklıklarla mücadele edebilir.

Limon yağını, jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve cildin sorunlu alanlarına bununla masaj yapın. Parlaklığını artırmak ve kalıntıları gidermek için saçınızda da kullanabilirsiniz.

Badem Yağı

Muhtemelen badem tüketmenin yararlarını biliyorsunuzdur, ancak belki de badem yağını cildinizde kullanma konusunda yeterli bilgiye sahip değilsiniz. Badem yağı sadece harika kokmakla kalmaz aynı zamanda antienflamatuvar, antiviral, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Cilt kızarıklıklarını, sivilceleri veya kuruluğu doğal olarak tedavi etmek için mükemmel bir taşıyıcı yağdır. Aynı zamanda birçok farklı kokuyla kolayca karıştırabilirsiniz, bu yüzden kullandığınız toniklere, maskelere veya losyonlara ekleyebilirsiniz.

Su

Cildinize bakmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri yeterli miktarda su içmektir. Çoğu uzman, her gün en az sekiz bardak su içmenin cildin nemini dengeleyeceğini düşünüyor. Su bedeninizin yaklaşık % 70’ini yani büyük bir bölümünü oluşturur.

Su, vücudumuzun “detoks” yapması ve bakteri ve toksinlerin kan dolaşımınızdan ve hücrelerden temizlenmesine yardımcı olur. Tabii ki, su, cildi nemli tutan ve yaşlanmayı önleyen mükemmel bir besindir.

Paylaş:
Benzer Yazılar
  • İletişime Geç

    Contact Form