Çay Ağacı Yağı ile Yapılabilecek Sivilce Maskeleri

Paylaş:

Akne, 12-25 yaş arasındaki insanlar için oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Bu sivilceler veya lekeler, cildinizi eskitmekle kalmaz aynı zamanda hafif veya şiddetli bir şekilde zarar verirler. Her cinsiyeti eşit derecede etkiler. Bu cilt problemi genellikle ergenlik çağında androjen hormonunun yükselmesinden kaynaklanır; yağ bezlerinin daha fazla sebum üretmesine neden olur ki bu daha fazla sivilceye neden olur. Akne için diğer nedenler hamilelik, lityum veya androjen içeren belirli ilaçlar, yağlı kozmetikler, hormonal değişiklikler vb. Akne sadece yüz ile sınırlı değil, aynı zamanda sırt, göğüs, boyun, omuzlarda veya başka herhangi bir vücut bölümünde görülebilir. Sivilceyi erken evrede tedavi etmek akıllıca olacaktır çünkü izler uzun süre tedavi edilmezse cildinizde kalabilir.

Çay ağacı yağı; antifungal, antimikrobiyal, anti-inflamatuar, antibakteriyel ve diğer tıbbi özelliklerle doludur. Bu gibi nedenlerden ötürü, çay ağacı yağı akne için oldukça iyidir. Aknenin tedavisinde bu yağın uygulanabilirliğini bilmek için, akne için çay ağacı yağı kullanmanın önemi ve prosedürünü kapsayan bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Çay ağacı yağı

İltihaplı sivilcelerle başınız dertte ise, çay ağacı yağı en iyi dostunuz olabilir. Yöntem kolaydır. Çay ağacı yağı döktüğünüz yumuşak bir pamuklu çubuk kullanın, etkilenen bölgeye birkaç damla uygulayın ve 4-5 saat veya daha fazla süreyle bekletin. İşlemi günlük olarak tekrarlayın.

Aloe Vera ile Çay Ağacı Yağı Kullanımı

Aloe Vera, zengin bir antioksidan kaynağıdır, A, C ve E vitaminleri içerir. Araştırmalar, Aloe Vera jelinin güneşin zararlı ışınlarına karşı alınan cilt hasarını azalttığını göstermiştir.  Antibakteriyeldir ve ciltte yangıyı hafifletir. Çay ağacı yağından bir ölçü alıp aloe vera jelinden iki ölçü ile karıştırın ve sivilceye maruz kalan bölgeye hafifçe uygulayın. 5-6 saat veya daha uzun süre bekletin ve su ile durulayın. Daha sonra yüzünü yavaş yavaş kurutun. Bunu günlük olarak tekrarlayın.

Çay Ağacı Yağı ve Yumurta Beyazı Karışımı

Yumurta beyazı antiseptik ve antibakteriyeldir. Akneli gözeneklere uygulandığında anti-toksin ajan olarak çalışır. Yarım çorba kaşığı çay ağacı yağı ile iki yumurta akını karıştırın ve iyice çırpın. Etkilenen bölgeyi karışımla maskeleyin ve 15-20 dakika sonra ılık suyla yıkayın. Her gün uygulanırsa daha iyi sonuçlar verir.

Çay Ağacı Yağı ve Zeytinyağı Karışımı

Hazımsızlık, inflamasyon, obezite ve bağışıklık sistemine olan yararı göz önüne alındığında, zeytinyağı bir süper gıdaya dönüşebilir. 6 damla çay ağacı yağı ve 4 çorba kaşığı zeytinyağı karışımı hazırlayın ve pamuk yardımıyla etkilenen bölgeye uygulayın. Yarım saat sonra, yüzünüzü yumuşak bir şekilde yıkayın ve kurumaya bırakın. En iyi sonuçları elde etmek için her gün aynı prosedürü uygulayın.

Çay Ağacı Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı Karışımı

Hindistan cevizi yağında doymuş yağ miktarı yüksektir ve kuru cilt, diyare ve meme kanseri için güvenilir bir ajan olarak kullanılmaktadır. Çay ağacı yağından 10 damla alın ve 5 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Yüzünüzü yıkadıktan ve kuruttuktan sonra, sıcak bir suya batırılmış temiz bir bez alın. Bezi yüzünüzün üzerine örtün ve soğumasını bekleyin. Parmak uçlarınızı kullanarak karışımı cildinize düzgünce masaj yapın. Beş dakika sonra iyice yıkayın. Günde iki kez tekrarlayın.

Bal ve Çay Ağacı Yağı

Bal, hidrojen peroksit enzimatik üretimi sayesinde antimikrobiyal ve anti-infektif özelliklerinden dolayı antik zamanlardan beri doğal yara iyileştirici olarak kullanılmıştır. Sayısız faydalar sağlayan bal, akne tedavisi için kullanılabilen çay ağacı yağı ile yüksek bir uyum sağlar. 1 çay kaşığı çay ağacı yağı ve 4 çay kaşığı balı karıştırın. Karışımı bir pamuklu top ile nazikçe yüzünüze uygulayın ve 4-5 saat veya daha fazla süreyle bekletin. Yüzünüzü ılık su ile durulayın ve yumuşak ve temiz bir bezle kurulayın. En iyi sonucu almak için işlemi düzenli olarak tekrarlayın.

Yoğurt ve Çay Ağacı Yağı

Son yıllarda yapılan bazı tıbbi araştırmalara göre, iyotun bebeğin gelişiminde hayati bir rol oynadığı iddia edildi ve ayrıca tiroit hormonlarının üretiminden sorumludur. Povidon İyot, uzun süre yara iyileştiricisi ve antimikrobik çözelti olarak kullanılmaktadır. Yoğurt, iyotun mükemmel bir kaynağıdır ve çay ağacı yağı ile karıştırıldığında, harika bir cilt maskesi oluşur. Bunun için, önce yüzünüzü temiz su ile durulayın ve yumuşak temiz bir havlu ile kuru tutun. Sonra bir çorba kaşığı çay ağacı yağı alın, yarım fincan yoğurt ile karıştırın ve akneden etkilenen bölgeye uygulayın. 25-30 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Daha iyi bir tedavi için işlemi her gün tekrarlayın.

Çay Ağacı Yağı, Şeker, Zeytinyağı ve Bal İçeren Peeling

Şekerin en önemli özelliklerinden biri, peeling etkisidir. Zeytinyağı ve balın da antibakteriyel olduğu kanıtlanmıştır ve bunları şeker ve çay ağacı yağı ile birleştirerek akne tedavisi için mükemmel bir peeling hazırlanabilir. Karışımı formüle etmek için bir fincan şeker, bir fincan zeytinyağı, bir çay kaşığı çay ağacı yağı ve iki çay kaşığı bal alın. Parmağınızı kullanarak 3-6 dakika boyunca etkilenen bölgeye hafifçe karışımla masaj yapın. Ilık suyla yıkayın ve temiz bir havluyla hafifçe havalandırın. En iyisi düzenli olarak tekrarlamaktır.

Jojoba Yağı ve Çay Ağacı Yağı Karışımı

Jojoba yağı mantar ilacı olarak kullanılır ve cilt bakım özelliklerine sahiptir. Öte yandan çay ağacı yağı da mantar önleyici etkileri ile bilinir. İki çay kaşığı jojoba yağı ve 6-10 damla çay ağacı yağı ile bir karışım hazırlayın. Karışımı akneden etkilenen bölgeye uygulayın. 15-20 dakika sonra iyice temiz suyla yıkayın. Kuru tutmak için hijyenik ve yumuşak bir bez kullanın. Bu işlem, düzenli olarak tekrarlanırsa daha iyi sonuç verir.

Susam Yağı ile Çay Ağacı Yağı Karışımı

Çeşitli kapsamlı çalışmalar ve araştırmalar, susam yağının bir anti-oksidan, anti-inflamatuar ve anti-mutajen olduğunu ve bu nedenle oksidanlardan kaynaklanan iltihaplanmayı ve hücre hasarını azaltabileceğini bulmuştur. Çay ağacı yağı ile kombine edildiğinde, daha da etkili hale gelir ve sivilceleri azaltmaya yardımcı olur. İki çorba kaşığı susam yağı ile altı damla çay ağacı yağını karıştırın. Yumuşak ve temiz bir top pamuk yardımıyla karışımı sivilceye maruz kalmış bölgenin üzerine hafifçe uygulayın. Yarım saat sonra su ile durulayın ve havlu ile hafifçe havalandırın. Daha iyi sonuç almak için düzenli olarak tekrarlayın.

Paylaş:
Benzer Yazılar