Çay Ağacı Yağı İçeren Saç Maskeleri

Paylaş:

Çay Ağacı Yağı Saç İçin Gerçekten Etkili midir?

Çay ağacı yağının cildimizdeki birçok problemi çözdüğünü artık biliyoruz. Ama, çay ağacı yağı saç için yararlı mıdır?

Çay ağacı yağı; çok sayıda antibakteriyel, anti-enflamatuar, antiseptik, antifungal ve antimikrobiyal özelliklerle zenginleştirilmiştir, bu nedenle saç için birçok faydası vardır. Terpinen-4-ol ve 1,8-cineole denilen bileşikler içerdiğinden saçlarınıza muhteşem bir katkı sağlar. Bazı çalışmaların gösterdiği gibi, kafa derisindeki yaygın görülen sorunlar bu yağ ile kolayca çözülür. Fakat yağ fazla miktarda kullanılmamalıdır çünkü fazlası saçları kurutur.

Çay Ağacı Yağı ve Şampuan

Piyasada kepek ve diğer sorunlar için çay ağacı yağı içeren çok sayıda şampuan bulunmaktadır. Bunlar etkilidir ve çalışmalar da aynı şeyi kanıtlamıştır. % 5 çay ağacı yağı içeren şampuanla saç yıkamanın saçlar için çok yararlı olduğu gözlenmiştir. Sadece birkaç damla çay ağacı yağını, şampuan veya saç kreminiz ile karıştırın ve saçınızı yıkayın. Bunu her gün veya gereksinime göre yapın.

Çay Ağacı Yağı ve Biberiye Yağı

Biberiye yağı antienflamatuar, antibakteriyel ve antifungaldir. Ayrıca antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere de sahiptir. Ayrıca alopesi areata için kullanılır. Herhangi bir taşıyıcı yağ ile birkaç damla çay ağacı ve biberiye yağını karıştırın. Nazikçe masaj yaparak kafa derisine uygulayın. En az 2 veya 3 saat bekletin ve ılık suyla iyice durulayın.

Alternatif olarak, 10 damla çay ağacı yağı, 15 damla biberiye yağı ve 50 ml jojoba yağını iyice karıştırın. Saç derisine ve saçınıza uygulayın ve bir süre hafifçe masaj yapın. Başınızı duş bonesi ve ılık havlu ile kapatın ve ardından 1 saat boyunca bekleyin. Daha sonra ılık su ile iyice durulayın. En iyi sonuç için yöntemi düzenli olarak tekrarlayın.

Çay Ağacı Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı da saçlar için en iyi yağlardan biridir, çünkü E vitamini ve A vitamini gibi gerekli besinler sağlar ve böylelikle saç derisini kepeklenmeden korur. Ayrıca birkaç nedenden kaynaklanan hasarı önlemek için kullanılır. Bu yöntem, kaşıntı, egzama ve diğer problemleri etkili bir şekilde önleyecektir.

Bunun için, 10 damla uçucu yağ ve 1 yemek kaşığı hafifçe eritilmiş Hindistan cevizi yağını (tercihen filtre edilmemiş) karıştırın. 2-3 saat ya da gece boyunca saçınızda bekletin. Daha sonra iyice durulayın.

Çay Ağacı Yağı ve Lavanta Yağı

Lavanta yağı, aromaterapide kullanıldığında baş ağrıları ve diğer rahatsızlıklardan anında kurtulma sağlar. Bu yağ ile masaj yapmak da kan dolaşımını artırır. Saç uzamasını teşvik etmek ve yağın faydalarını artırmak için çay ağacı yağıyla birleştirin.

Bunun için öncelikle saçlarınızı şampuanla yıkayın. Sonra lavanta yağını eşit miktarda çay ağacı yağı ile karıştırın, saçınıza uygulayın ve birkaç dakika hafifçe masaj yapın. 10 dakika bekletin ve sonra ılık su ile yıkayın.

Çay Ağacı Yağı Spreyi

Çay ağacı yağı kullanarak sprey hazırlamak için su, sirke ve çay ağacı yağına ihtiyacınız olacak. Sirke çok çeşitli özelliklere sahiptir ve ayrıca kafa derisinin pH değerini dengeler. Boş bir sprey şişesini suyla doldurun. İçine birkaç damla çay ağacı yağı ve sirke ekleyin ve iyice çalkalayıp başınıza püskürtün. Kafanızı ılık bir havluyla kapatıp 15 dakika bekletin. Hafif bir şampuanla iyice yıkayın.

Çay Ağacı Yağı ve Yumurta

Kafa deriniz kuruysa, saçlarınız için bir nem maskesi de hazırlayabilirsiniz. Bu maskeyi hazırlamak için, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı süt ve 2 yemek kaşığı çay ağacı yağını bir yumurta ile iyice karıştırın ve hazırlanan karışımı saçlarınıza uygulayın. Şimdi, saçlarınızı duş bonesiyle kapatın ve kurumasını bekleyin. Daha sonra bir fön makinesi kullanarak biraz ısı uygulayın ve hafif bir şampuanla yıkayın.

Avokado, Yoğurt ve Çay Ağacı Yağı

Bu çay ağacı yağı maskesi saçınızın ve saç derisinin tüm sorunlarını çözecektir. Maske içindeki avokado, A vitamini, C vitamini ve E vitamini gibi besinler sağlar, yoğurt ise vücudumuz için hayati olan demir ve magnezyum gibi mineraller içerir.

Bir kase alın ve 1 fincan yoğurt, 1 adet ezilmiş avokado, 2 yemek kaşığı bal, 10 damla argan yağı ve birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. İstenilen kıvam elde edilene kadar iyice karıştırın. Hazırlanan karışımı kafa derisine ve saçınıza eşit olarak uygulayın. Sabitlemek için başınızı duş bonesi ile kapatabilirsiniz. 15-20 dakika bekletin ve sonra iyice durulayın. Bu maskeyi haftada iki veya üç kez kullanabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı ve Aloe Vera

Bu özel maske, saç uzaması içindir. Aloe vera sadece ciltler için değil aynı zamanda güzel saçlar için de gerekli bir ajandır. Bir soğutma etkisi vardır ve foliküllerin daha parlak ve daha pürüzsüz olmasını sağlar.

Maskeyi hazırlamak için yarım bardak aloe vera jeli ve 2-3 damla çay ağacı yağını bir bardak su ile birleştirin. Karışımın topaksız olduğundan emin olun. Kafanıza sürün ve 30 ila 40 dakika boyunca bekletin. Daha sonra hafif bir şampuanla yıkayın.

Hint Yağı ve Çay Ağacı Yağı

Hint yağı, saç için mucizevi yağlardan biri olduğundan birçok özelliğe sahiptir. Antibakteriyel ve antifungaldır, böylelikle saç derisine ilişkin birçok sorunu çözer.

3 yemek kaşığı Hint yağı, 1 yemek kaşığı jojoba yağı ve Hindistan cevizi yağı ve 3-5 damla çay ağacı yağı gerekiyor. Bazı çalışmaların öne sürdüğü gibi, Jojoba yağı saç dökülmesi için çok etkilidir. Yumurta hariç tüm malzemeleri iyice karıştırın ve yavaşça masaj yaparak uygulayın. Bir gece bekletebilirsiniz. Saç uzamasına yardımcı olacak ve saç tellerine daha fazla besin sağlayacaktır. Bir süre sonra şampuanla iyice yıkayınız.

Paylaş:
Benzer Yazılar