Canlı Bir Görünüm İçin Dudak Bakımı Nasıl Yapılır?

Paylaş:

dudak bakımı

Dudaklardaki deri, vücudumuzun diğer bölgelerindeki deriden çok daha incedir. Bu dudakların çatlamasını ve kurumasını kolaylaştırır ve ekstra dikkat etmemizi çok daha önemli hale getirir. Dudaklarımızda daha az miktarda yağ bezi bulunur ve güneş ışığından doğal melanini oluşturma olanağı yoktur. Bu da dudakların neredeyse hiçbir korunmaya sahip olmadığı anlamına gelir. Çatlamış dudaklar, soğuk, kuru hava derimizi dehidrate eden kış aylarında en yaygındır. Ancak dudaklarımız için sorun yaratan tek mevsim kış değil. Kuru hava, güneş ve rüzgar, bütün yıl boyunca dudaklarınızı kuru hale getirecektir.

Dudak sağlığının korunması için düzenli yapılan bakımlar çatlamış, kuru dudaklar için en hızlı çareyi sunar. Balmumlardan ve yağlardan oluşan bazı formüllerde dudakların ham halini ve çatlamayı dengelemek için mentol veya kafur bulundurur. Diğerleri, iyileşmeyi hızlandırmak için allantoin veya aloe’ya sahiptir. Birçok dudak bakım ürünü dış mekanlarda maruz kalma için güneşten koruyucu maddeleri içermektedir, ancak avobenzon, titanyum dioksit veya çinko oksit gibi UVA koruyucu bileşenler içerdiklerinden emin olunmalıdır.

Yaygın dudak sorunları:

 1. Çatlak dudaklar:

Bu durum neredeyse her mevsimde gerçekleşebilir. Önlemek ve tedavi etmek için her gün iyi bir dudak balsamı uygulayın. Bunu, dudak kenarlarıyla hafifçe örtüşecek şekilde yapın. Güneşten koruma sağlayan ve Vitamin A, C veya E ve AHA gibi elementlere sahip olan bir lip balm kullanmaya dikkat edin. Çatlaklar genellikle kuru havada uyuduktan sonra ortaya çıkar. Havadaki nemi muhafaza etmeye yardımcı olacağı için ayrıca bir nemlendirici deneyin ve kullanın.

 1. Dudaklarda kabuklanma:

Viral enfeksiyonlara bağlı olarak, bunlar kabarcıklara veya açık kabuklara benzemektedir. Yeniden enfeksiyona girmekten kaçınmak için, gerekli önlemler alınmalıdır.

Basit ve etkili dudak bakımı ipuçları:

Dudak bakımı söz konusu olduğunda, koruyucu önlemin en iyi ipucu olduğunu unutmamak gerekir.

 • Dudakların kendilerine ait herhangi bir koruması yok; bu da, dudaklarınıza dokunduğunuzda veya yaladığınızda da doğrudan etkileniyor demektir.
 • Asla dudak yalamayın. Yalnızca anlık olarak nemlendirici etkiye sahip olabilir. Ancak tükrük buharlaştıkça, dudakları daha da kurutacaktır. Tükürükteki enzimler hassas dudaklarında çok serttir.
 • İyi bir diyet sadece cildiniz için değil, dudaklarınız için de gereklidir.
 • Vitaminler ve diğer besinler direkt olarak dudaklarınızın durumuna yansır. Güzel dudaklara sahip olmak için sağlıklı bir diyette kalmanız önemlidir!
 • Çok su içmek sağlıklı dudaklarında en önemli şeylerden biridir.
 • Dudaklarının temizlenerek nefes alması gerekir. Bu sebeple makyajınızı mutlaka temizleyin.Uyumadan önce bütün makyaj izlerini dudaklarından kaldırdığınızdan emin olun.
 • Uyanıkken, dudaklarımız kurduğunda bilebiliriz, ancak uyurken bu sorun olabilir.Etrafınızdaki hava, uyurken dudaklarınızı kurutmaya eğilim gösterir. Uyumadan önce ağır veya hidrat bir dudak kremi veya bir miktar petrol jeli kullandığınızdan emin olun.
 • Dudaklarınızı masaj yapın. Dudaklarınızı her gün yaklaşık 5 dakika masaj yapmak için besleyici yağlar kullanabilirsiniz. Bu, dudaklarınızdaki kan dolaşımını iyileştirir ve ihtiyaç duyulan besin maddelerini almalarını sağlar.
 • Dudaklarınızı ovmak sağlıklı ve yumuşak kalmalarını sağlamak için önemlidir. Ölü cilt hücrelerinin çıkarılması, dudaklarınıza herhangi bir enfeksiyona yakalanmamasını sağlamak için şarttır.
 • Dudaklarınızın ne zaman kurumaya başladığını asla bilemezsiniz. Seyahat ederken bile sizinle iyi bir krem ​​ve nemlendirici dudak kremi bulundurduğundan emin olun.
 • Bazen, tüm bu koruyucu önlemlere rağmen, dudaklarınızın hala yardıma ihtiyacı vardır. Bu önlemler ve püf noktalarını denediyseniz ve dudaklarınız şiddetli kuruluktan mustarip ise, bir doktora başvurmak gerekmektedir.
Paylaş:
Benzer Yazılar