Buz Epilasyonun Yan Etkileri Var mıdır?

Paylaş:

bu lazer epilasyonun yan etkileri

Yeni nesil buz epilasyon sistemlerinde daha kısa sürede sonuç alınabilmektedir. Ülkemizde yaygın başvurulan tüylerden kurtulma yöntemi, epilasyondur.

1990 senesinden itibaren uygulanan epilasyon, o dönemden itibaren teknolojik ve tıbbi gelişimler sayesinde ilerletilmiş, kısa sürede kalıcı sonuçların elde edilmesini sağlamıştır. Ağrı ya da acı hissini minimize eden, kısa sürede tamamlanan bu sistem, ciddi ve kalıcı yan etkilere sebep olmamaktadır.

Buz epilasyon nasıl çalışır?

Epilasyon ekipmanları; uzman kişiler tarafından kontrol edilen, kıl köküne gönderilen bir araçtır. Gönderilen, kök hücrelerine ulaşmaktadır. Kökler bu işlemi absorbe eder. Bu sayede de kıl kökü tahrip olur. Uzayan tüylerde etkilidir. Bu sebeple de birkaç defa epilasyon seansına girmek gerekmektedir. Başarılı ve kalıcı sonuçlar için ortalama 4-6 seans epilasyona girmek gerekebilmektedir. Yalnızca kıl kökünü hedefler. Bu sebeple de uzman ve deneyimli kişiler tarafından uygulanan epilasyon seanslarında herhangi bir yan etki, cildin zarar görmesi gibi olumsuzluklar meydana gelmemektedir.

Epilasyon İşlemini Uygulayacak Uzmanın Seçimi

Epilasyon işlemlerinin başarı faktörünü arttıran önemli bir husus, uzman seçimidir. Uzman seçerken, mutlaka tecrübesi, referansları ve bu konuda bilgisi dikkate alınmalıdır. İşlemlerdeki başarı oranlarının durumu ve ne kadar süredir epilasyon uygulandığı sorulmalıdır. Bu amaçla da kişinin ilk olarak güvenilir kaynaklardan epilasyonun ne olduğu hakkında bilgi edinmesi, epilasyon yöntemlerini tanıması gerekmektedir.

Güvenilir bir uzman tercih edildikten sonra, epilasyonun uygulanacağı noktanın  ortamı hakkında bilgi edinilmelidir. Merkezin hijyen kurallarına uyması, çalışanların tavrı gibi faktörlere dikkat edilmesi önemlidir.

buz lazer epilasyonun yan etkileri var mıdır

Epilasyon Tedavisinin Riskleri ve Yan Etkileri

Epilasyonun kişi için uygun olup olmadığına karar vermek oldukça önemlidir. Bunun için de kişinin hormonal herhangi bir sorunun olup olmadığı araştırılmalıdır. Örnek olarak; kişinin hormonal bir dengesizliği varsa, uygulanan yöntemi buna göre seçilmeli ve hormon ilaçları ile epilasyon desteklenmelidir. Ancak hormonal bozukluğu olan bir kişiye tıbbi tedavi olmadan epilasyon uygulanırsa, bu durumda tüyler açısından ters tepki söz konusu olabilir.

Yan etkiler, buz epilasyonda oldukça nadir görülmektedir. Ancak uzman olmayan kişilerce uygulanan epilasyon işlemlerinde bu yan etkiler daha sık görülebilir.

Bu yan etkiler:

 • Yanıklar,
 • Cilt lekeleri,
 • Ağrı,
 • Şişkinlik,
 • Kızarıklık
 • Ciltte solma olarak sayılabilir. 

buz lazer epilasyon
Epilasyon Sonrası Oluşabilecek Geçici Yan Etkiler

 • Ağrı:

Yeni nesil buz epilasyonunda ağrı ya da acı minimize durumdadır. Eski nesil sistemlerde acı ve ağrı hissedilebilmektedir. Sonrasında hastaların ağrı kesici kullanması gerekebilir.

 • Şişkinlik:

Epilasyonun uygulandığı alanda şişlikler ve kabarıklıklar görülebilmektedir. Bu yan etkiler görülme riski oldukça düşüktür. Uygun dozajlar ve uygun  ekipmanlar kullanıldığı taktirde en hassas ciltlerde dahi bu yan etkiler gözlemlenmeyecektir.

 • Kızarıklık:

Epilasyonun uygulandığı bölgede ağrı ya da şişlik meydana gelebilmektedir. Bu aşamada kızarıklık, uygulamanın yapıldığı gün ortadan kalkacaktır.

Paylaş:
Yorumlar
 • Merve AVCI :

  17 Mayıs 2017

  bende kollarimda 2. seansdan sonra sivilcelenme oldu normal mi?

   Cevapla
  • Marmara Hair :

   12 Haziran 2017

   Epilasyon cihazlarından ziyade bunun nedeni seans öncesi jilet vb. ile tüylerin traşlanmasından kaynaklı bir sivilcelenme olabilir. Konu ile ilgili doktorunuzla görüşmeniz yararlı olacaktır.

    Cevapla

Comments are closed.

Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar