Buz Epilasyon Zararlı mıdır?

Paylaş:

buz lazer epilasyon zararlı mıdır

 

Buz Epilasyon Zararlı Mıdır?

Epilasyon, kadınların yaşamlarını kolaylaştıran, konforlarını artıran çok önemli bir işlemdir. Neredeyse bir ömür sürecek istenemeyen tüylerle mücadele sorunu çoğu zaman 3 -5 seanslık bir epilasyon işlemi ile halledilebilmektedir. Çok çeşitli yöntemleri olan epilasyonun, son dönemlerde en çok tercih edilenlerinden birisi buz epilasyondur. Buz epilasyonun her hangi bir zararı olup olmadığı sorusu da çokça merak edilmektedir.  Aslında buz epilasyon zararlı mıdır sorusunun cevabı da, tıpkı diğer epilasyon yöntemlerinde olduğu gibi uygulamanın yapıldığı noktaya bağlı olarak değişebilmektedir.

Buz epilasyonun yapıldığı merkezde; ekipmanların kalitesi, epilasyonu uygulayan kişinin deneyimi, uygulama yöntemleri gibi birçok faktör bu aşamada etkili olmaktadır. Bu bağlamda buz epilasyon zararlı mıdır sorusunun cevabı bu; deneyimli, güvenilir ve işinin ehli kişiler tarafından yapıldığında ve kaliteli ekipmanlar kullanıldığında zararlı değildir şeklinde olmaktadır. Buz epilasyon, günümüzün yeni nesil epilasyon yöntemlerinden biridir. Bu açıdan istenmeyen durumlarla karşılaşmamak, işlemi sağlıklı bir şekilde tamamlamak için bu konuda güvenilir epilasyon noktaları  tercih edilmelidir.

Buz Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Buz epilasyon, epilasyon uygulamalarının acısız, hızlı ve son teknolojisidir. Buz epilasyon hiçbir şekilde acıya sebep olmaz. Buz epilasyon ekipmanlarının spotları buz olduğundan buz epilasyon ismi verilmiştir.

Buz epilasyonun seans süreleri, diğer epilasyonla karşılaştırıldığında yarı yarıya kısalmıştır. Çünkü buz epilasyon spot uçları çok daha geniştir, kısa sürede çok daha geniş bir alana uygulanabilir.  Bu tarama esnasında buz epilasyon yöntemi ile sıcak taş masajı konforunda ve çok kısa süren seanslarla tüylerden kurtulmak mümkün olur.

Diğer epilasyon uygulamalarıyla kimi zaman saatler süren tüm vücut epilasyonu, buz epilasyon yöntemi sayesinde ortalama yarım saat içinde tamamlanır. Bununla birlikte tüm vücutta kesin sonuçlar elde etmek için gerekli olan seans sayısı da buz epilasyon ile azalmıştır. Bu bağlamda yapılan araştırmalar; buz epilasyon ile 6 hafta aralıklı 6 seansın optimum sonuçlar elde etmek için yeterli olduğunu göstermektedir.

Genital Bölgeye Buz Epilasyon Zararlı Mıdır?

İstenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak söz konusu olduğunda genital bölgede, en zahmetli ve çoğu zaman en uzun süreli bölgelerden biridir. Genital bölgenin tüylerden kalıcı olarak temizlenmesi için tercih edilen en doğru yöntemlerden biri de buz epilasyon olmaktadır.

Epilasyona geçiş öncesinde genellikle ağda, tüy dökücü kremler ve tıraş uygulanmaktadır. Ancak bu yöntemler genellikle 10 günlük, hatta kimi zaman 1 haftalık bir konfor sunmaktayken sonrasında yeniden tüylerle uğraşmak gerekir. Bir de ağdanın içinde bulunan maddeler çoğu zaman cildin daha çok tüylenmesine bile sebep olabilmekte, tıraş ise tüylerin sayısının artmasına, çok daha sert çıkmasına yol açabilmektedir. Bununla birlikte ağda, tıraş ve tüy dökücü kremlerin cilde zarar veriyor olması, tahrişlere sebep olması çok önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle genital bölge çok hassas olduğu ve enfeksiyonlara da açık olduğu için genital bölgenin doğru şekilde temizliği de ekstra önem taşıyor. Hele bir de bacaklar ya da koltuk altına oranla acıya karşı çok daha duyarlı olan genital bölgenin tüylerden arındırılması esnasında çok daha dikkatli olunması önem taşıyor. İşte bu bakımdan buz epilasyon, kadınların istenmeyen tüylerden kurtulmaları için en konforlu ve sağlıklı yöntemlerden biridir. Özellikle de buz epilasyonun hassas ciltler için uygun olması, tüyleri yok ederken cildi koruyor olması tercih edilmesinin en önemli sebeplerindendir. Bu bağlamda söz konusu olan genital bölgenin hem korunup hem de tüylerden arındırılması ise, buz epilasyon kesinlikle zararlı değil, aksine çok doğru bir seçim olacaktır.

Paylaş:
Benzer Yazılar