Buz Epilasyon Riskleri Var mıdır?

Paylaş:

buz lazer epilasyon riskleri

Buz epilasyon riskleri, kısa vadeli yan etkileri, birkaç gün içinde genellikle kendiliğinden geçen şişlik ve kızarıklık olabilir. Bununla birlikte, nadir durumlarda veya işlem yanlış uygulanırsa, yanıklar ve cilt renginde değişiklikler gibi bazı durumlara maruz kalma riski vardır. Peki, buz epilasyon riskleri nelerdir?

Epilasyon zararları nelerdir?

Doğru olmayan şekilde uygulanan epilasyon prosedürleriyle ilişkili en yaygın olumsuzluklardan biri, kıl folikülü yerine derinin emmesi durumunda ortaya çıkabilen yanıklardır. Yanıkların yanı sıra olası diğer yan etkileri en aza indirgemek için öncesinde epilasyon için uygun bir aday olunup olunmadığını belirlemek önemlidir. Nadiren de olsa, daha koyu ciltli kişilerde epilasyon yanıkları daha sık görülür; çünkü koyu pigmentli cilt ışığı daha kolay absorbe eder. Epilasyon yanıklarının pek çok örneği hafif olmasına rağmen, şiddetli yanık vakaları da deneyimsiz kişilerce uygulanması sonucunda olabilir.

Yanık vakalarının çoğunluğu, prosedürde nitelikli ya da deneyimli olmayan biri tarafından yapılan epilasyonun bir sonucudur. Ziyaret ettiğiniz yerde son epilasyon yöntemlerine sahip olduğundan emin olmak ve gerçek olamayacak kadar iyi görünen epilasyon fiyatlarını ilan eden kişilerden kaçınmak olumlu olacaktır.

Cilt Tonundaki Değişiklikler

Buz epilasyon riskleri ya da epilasyonun göze çarpan ancak daha az ağrılı yan etkilerinin ikisi hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyondur. Hiperpigmentasyon, epilasyondan sonra ortaya çıkabilecek cildin koyulaşmasına işaret eder. Epilasyon, melanin üretimini teşvik edebilir, bu da güneş ışınına benzer bir reaksiyon yaratır. Hipopigmentasyon ise, bir epilasyon işleminden sonra ortaya çıkabilen cildin hafifletilmesine atıfta bulunmaktadır. Işığın emilmesi, bazı durumlarda, melanin üretimini engeller ve pigment kaybına neden olabilir. Hiperpigmentasyon gibi, hipopigmentasyon daha koyu ciltli kişilerde daha sık görülür. Ve, hiperpigmentasyon tipik olarak geri dönüşümlü olmakla birlikte, hipopigmentasyon değildir.

Epilasyonun yumurtalıklara zararları?

Buz epilasyon riskleri konusunda ortaya çıkan sorulardan biri, genital bölgeye uygulanan epilasyonun yumurtalıklara zarar verip vermediğidir.  Epilasyon yöntemlerinde ışıklar kıl kökünü hedef almaktadır. Yumurtalıklara ulaşacak kadar derin nitelikte değildir. Bu sebeple de epilasyon yumurtalıklara zarar vermediği anlaşılabilir.

Paylaş:
Benzer Yazılar