Buz Epilasyon Hamile Kadınlara Yapılabilir mi?

Paylaş:

buz lazer epilasyon hamile kadınlara yapılır mı

Hamilelik, hormonal değişimlerin yoğun olarak yaşandığı bir süreçtir. Bu sebeple de hamilelik döneminde ciltte leke kalma riski bulunmaktadır. Bundan dolayı da buz epilasyon da dahil olmak üzere hiçbir yöntemin hamilelik döneminde uygulanmaması doğru olur. Epilasyon ihtiyacı, hamilelikten sonraki döneme ertelenmelidir.

Epilasyon uygulanması isteyen hamile kadınlar, bu süreçte bir merkez araştırabilir ve doğumdan sonra tercih ettikleri merkezlerde istenmeyen tüylerinden  kurtulabilir.

Emziren anneler epilasyon yaptırabilir mi?

Doğumdan sonra anne adayının emzirip emzirmediği oldukça önemlidir. Şayet emzirme söz konusu ise hormonal değişimler yaklaşık olarak 6 ay kadar devam edecektir. Bu sebeple de emzirme döneminde epilasyon uygulaması için ilk olarak doktor onayının alınması gerekmektedir.  Aydan sonra doktorunun onayı ile epilasyon uygulaması için başlanabilir. Seanslarınıza başlayabilmek için konusunda uzman bir doktordan onay alınması gerekmektedir. Kısaca hamilelikte epilasyon uygulaması önerilmez ama emzirme sırasında ise belli bir dönem sonrası doktor onayı ile başlayabilirsiniz.

Hamilelikte genital bölgeye epilasyon yapılır mı?

Hamilelikte genital bölgeye epilasyon uygulanmamalıdır. Epilasyon yöntemlerinde uygulanan ışınlar, derinin üst bölümünde bulunan melanin pigmentini hedeflemektedir. Bu sebeple de cilde herhangi bir hasar vermez. Kıl kökü tarafından ışıklar ısıya dönüştürülür ve ardından bu sayede yok edilir. Ancak gebelik döneminde hormonal değişimler sebebiyle melanin pigmentinin rengi kalıcı olarak değişebilir ve lekelenme riski artar. Bundan dolayı da uzmanlar gebelik döneminde epilasyon uygulamasını önermemektedir. Epilasyon genital bölgeye ya da yüze hiçbir şekilde uygulanmamalıdır. Bu uygulamalar doğumdan sonraya ertelenmeli şayet emzirme dönemi söz konusu ise, doktordan onay alınmalıdır.

 Hamilelikte neden epilasyon uygulanmaz?

Hamilelik döneminde risklerin artmasına yol açabilir. Özellikle de genital bölgeye uygulanan epilasyon, kasılmaları tetikleyebilir ve erken doğuma yol açabilir. Bu aşamada mutlaka epilasyon doğumdan sonraya ertelenmeli ve şayet kişi gebe kalmış ise mutlaka epilasyon uygulayacak uzmanına bu konuda bilgi vermelidir.

Paylaş:
Benzer Yazılar