Buz Epilasyon Kalıcı Olur mu?

Paylaş:

Buz Epilasyon

Saçlar, kaşlar, kirpiklerin bir tane bile dökülmemesi için, azalmaması için bin bir tane farklı bakım ürünü kullanırken, vücudun hiç de istenmeyen bölgelerinde çıkan tüylerden kurtulmak için de yüzyılladır yeni teknikler denenmektedir. Geçmiş dönemlerde sadece kadınların mustarip olduğu istenmeyen tüyler, günümüzde kadın, erkek hemen tüm gençlerin, yetişkinlerin bir sorunudur. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için jilet, ağda, tüy dökücü krem gibi denenen pek çok yöntemin kısa süreli sonuç vermesi, uzun vadede bir çözüm olamaması da çok önemli bir problemdir. Haftada bir bacaklarda, yüzde, genital bölgede, koltuk altında çıkan tüylerle mücadele eden kadınlar için temelli bir kurtuluş, tüylere veda artık mümkün.

İstenmeyen tüyleri tamamen yok edebilmek adına yapılan teknolojik denemeler, uygulamalar epilasyon ile gözle görünür, fark hissedilir bir hal almıştır. Tüm dünyada yaklaşık 20 yıllık bir geçmişi olan epilasyon uygulamaları tüylerin bulunduğu bölgeye, tüy köklerine radyo frekanslarındaki dalgalar gönderilerek tüy köklerini öldürmek prensibiyle çalışmaktadır.

İlk kullanıldığı günden günümüze kadar pek çok değişim, gelişim, teknolojik ilerleme kaydedilen epilasyon sektöründe günümüzde en yeni, en etkili, en başarılı sonuçlar alınabilen uygulama ise elbette ki buz epilasyondur. “buz epilasyon nedir, nasıl işlev gösterir, ne kadar etkilidir” gibi soruların yanıtları istenmeyen tüylerden kurtulmak için neden buz epilasyon tercih edilmesi gerektiğini de anlatmakta.

Epilasyon uygulamaları ilk olarak yapılmaya başlandığı andan itibaren herkes; epilasyonun çok acı verdiği, özellikle de yüz ve genital bölgede acıya dayanmakta güçlük çekildiği, yanlış uygulamalar sonucunda lekelenmeler ve yanıklar olduğu, seansların çok uzun sürdüğü ve kalıcı bir sonuç alınamadığı gibi hususlardan şikayet etmişlerdir. Tüm bunlar pek çok kişinin yıllardır epilasyon yaptırmasına engel olmamış belki, ancak epilasyon işleminden memnuniyet oranını düşürmüş ve olumlu bakışı daha şüpheli bakışa döndürmüştür.

Epilasyon teknolojisinde en son aşama olan buz epilasyon; şimdiye kadarki epilasyon uygulamalarının en acısız, en hızlı olanı ve en son teknolojisidir. Buz epilasyon yöntemi 810 nm dalga boyunda bir teknolojiyle çalışmakta, istenen verimin en üst düzeyde alınabilmesini sağlamaktadır.

İstenmeyen tüylerden kurtulma uygulamalarının en büyük problemlerinden birisi olan acı, buz epilasyon uygulamalarında tene verilen soğuk etkisiyle aşılmaktadır. Buz epilasyonda uygulamanın yapıldığı cihaz başlığı buz olduğu için “buz epilasyon” ismi de buradan gelmektedir. Bunun yanında elbette ki klasik epilasyon yöntemlerinde uygulama seanslarının çok uzun sürmesi epilasyonda konforu düşürmekteydi. Küçük başlıklı epilasyon cihazlarıyla geniş alanlar ancak çok uzun bir zaman diliminde taranabilmekteydi. Buz epilasyon cihazının başlık uçları çok daha geniş ve büyük olduğu için daha kısa sürede daha büyük bir alanın taranması mümkün hale gelmiştir. Hal böyle olunca da buz epilasyonun tercih edilme oranı artmıştır. Buz epilasyon çok daha hızlı, daha kısa sürede sonuç veriyor ve buz başlığı sayesinde hem acı hissedilmiyor hem de ciltte rahatlatıcı bir masaj etkisi yaratıyor.

Buz epilasyonla 35 dakikada komple vücut taranıyor!

Günümüzün modern yaşamında zaman çok değerli ve neredeyse hiçbir şey için fazladan zaman yok. Gün içinde dakikaların bile önemli olduğu düşünüldüğünde, epilasyon seanslarının da mümkün olan en kısa sürede bitebilmesi önem taşıyor. İşte klasik epilasyon işlemlerinde bir saatten fazla zaman alan komple vücut epilasyon, buz epilasyon uygulamasıyla 30 – 35 dakika gibi kısa sürede tamamlanabilmektedir. Buz epilasyon cihazları büyük spot size başlığa sahiptir, 2×1 cm imkanı sayesinde her atışta çok daha büyük bir alana etki etmektedir. Özellikle geniş alanlar olan kollar, bacaklarda çok daha kısa süre içinde uygulamayı bitirmek mümkün oluyor. Bunun yanında eski usul epilasyonda kesin sonuçlar elde etmek için gerekli olan seans sayısı çok fazlaydı, hatta defalarca uygulamaya rağmen kesin sonuç alınamayabiliyordu. Ancak buz epilasyona dair yapılan araştırmalara göre buz epilasyonda düzenli olarak 6 hafta aralıklarla yapılan 6 seansla tüm vücuttaki istenmeyen tüylerden tamamen kurtulmak mümkün olabiliyor.

Buz, acıyı yok eder! 

Epilasyon uygulamalarında hissedilen acı ve ağrı işlemi çok zor hale getirmektedir. Özellikle de daha hassas cilt yapısının bulunduğu yüz, koltukaltı ve genital bölgeye uygulanan epilasyon işlemleri çok daha acılı olabilmektedir. Ancak buz uygulanan ya da soğuk kompres yapılan alanlarda kısa süreli bir hissizlik durumu oluşmaktadır. Buz epilasyonda da bu tür bir durum söz konusudur. Buz epilasyon cihazının başlığı buz bazlı olduğundan tene değdiği anda buz etkisiyle acısız, ağrısız epilasyon imkanı tanımaktadır. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için vücudun her yerinde kullanılabilen buz epilasyon cihazının başlığı buz etkisiyle acı ve ağrı engellenirken kıl kökleri deforme ediliyor.

Buz epilasyon nedir? 

Kadınların en önemli sorunlarından birisi olan istenmeyen tüyler, epilasyon ile tarih oluyor. Bu teknolojinin geldiği en son nokta olarak da buz epilasyon, en kısa sürede ve en konforlu şekilde tüylerden arınmaya olanak veriyor. Buz epilasyon; kıl kökündeki farklı yapıları hedef alan ve farklı dalga boylarına sahip olan bir yöntemdir ve istenmeyen kıllar için kesin çözümdür. Özellikle de buz epilasyonun diğer epilasyon yöntemlerine göre bir atışta çok daha geniş yüzeyleri etkilemesi seans sürelerinin de kısalmasına olanak tanımaktadır. Hal böyle olunca da buz epilasyonla tüm vücut seansları sadece 35-40 dakikada tamamlanabilmektedir. Bununla birlikte buz epilasyonun en son teknoloji ürünü olması onu yüksek etkili bir hale getirmektedir. Bu bağlamda ortalama 6-8 seans içinde istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkündür.

Buz epilasyon hangi bölgelerde güvenlidir?

Buz epilasyon, epilasyon yöntemleri arasında en etkili ve en güvenilir olandır. Klasik epilasyon yöntemlerinin bazıları sadece belli bölgelerde olumlu ve başarılı etki gösterirken buz epilasyon yöntemi tüm vücutta her bölgedeki istenmeyen tüylerde etkili olabilmektedir.

Buz epilasyon yüze uygulanır mı?

Vücuttaki her bir bölgede çıkan tüylerin, kılların her birinin yoğunluğu, kalınlığı, yapısı farklılık göstermektedir. Bacak bölgesindeki kıllar daha kalınken, genital bölge ve yüzdeki kıllar nispeten daha incedir. Bunun yanında yüz bölgesinde çıkan kıllar, tüm vücutta en hızlı uzayan ve ince olan kıllardır. Bunun sebebi yüz bölgesinin hormonsal olarak daha hassas olmasıdır. Ayrıca yüz bölgesindeki kıllar genellikle diğer bölgedekilere göre çok daha derin köklere sahiptir. İşte bu farklılıklardan dolayı yüz bölgesine en uygun epilasyon yöntemi seçilmezse cildin zarar görmesi ya da kıl köklerinin yeniden uyanması söz konusu olabilir. Buz epilasyon teknolojisi, ciltteki en açık renkli ve en güçsüz tüylerde bile etkili olan bir yöntemdir. Buz epilasyonda bu hassas bölgelerde bile hissedilen acının da en düşük seviyede olması kesinlikle çok ciddi avantaj sağlar. Buz epilasyonun doğru kişiler tarafından uygulanması durumunda buz epilasyonla yüz de dahil olmak üzere tüm vücuttaki istenmeyen tüm kıllardan güvenli, konforlu ve çok kısa sürede kurtulmak mümkün olabilir.

Buz epilasyon kalıcı olur mu?

Epilasyonda aslında en önemli husus yapılan işlemin kalıcı olabilmesidir. Zira 6, 8, 10 seansın ardından tüm istenmeyen kıllardan sonsuza dek kurtulabilmek çok önemlidir. En yeni teknoloji ürünü olan buz epilasyon, klasik, eski epilasyon yöntemleri ile yok edilemeyen açık renkli ve güçsüz tüylere sahip olan kişiler de dahil olmak üzere tüm tüyler için kalıcı bir çözüm olabilmektedir. Buz epilasyon doğru yerde, doğru şekilde yapıldığında hem en ince hem en kalın tüylerde, hem açık renkli hem de koyu renkli kişilerde ve tüylerde, vücudun her bölgesindeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için kesin çözüm olabilmektedir. Gerekli zaman aralıkları ile gerektiği sayıda seans uygulanan kişilerde buz epilasyon kalıcı bir etki göstermektedir.

Buz epilasyonun kalıcılığından bahsederken altını çizmekte fayda var ki; kaliteli ve donanımlı bir merkezde, uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen buz epilasyon, sonrasında hormonsal bir bozukluk yaşamayan ya da farkı bir hastalığa yakalanmayan herkeste kalıcı sonuçlar vermektedir. Ancak daha sonradan oluşan hormon bozuklukları ve tüy üretimini, tüy köklerini teşvik eden bir hastalık söz konusu olduğunda bazı kişilerde tüylerin hepsi olmasa da bir kısmının geri geldiği ve bir miktar da olsa kişide tekrar tüylenme olduğu görülmektedir. Fakat burada bahsi geçen husus, buz epilasyon yaptıran kişiler arasında neredeyse % 1 oranında risk içermektedir.

Hamilelikte buz epilasyon güvenli midir?

Buz epilasyon, günümüzde uygulanmakta olan tüm epilasyon yöntemlerinden çok daha etkili ve güvenlidir. Ancak söz konusu olan gebelik dönemi ise hiçbir epilasyon yöntemi uygun değildir ve yapılmamalıdır. Bu bağlamda uygulama yapılan epilasyon cihazının, yönteminin nasıl bir ışık yaydığı, ne kadar etki ettiği hiç önemli değildir. Gebelik öncesinde buz epilasyona başlamış, birkaç seans gitmiş kişiler de gebelikte mutlaka buz epilasyona ara vermeliler, doğum sonrasında devam edebilirler.

Buz epilasyon hangi mevsimlerde güvenlidir?

Buz epilasyon yöntemi, günümüzde uygulanmakta olan en acısız, en kısa sürede yanıt veren ve konforlu olan epilasyon yöntemidir. Bu bakımdan buz epilasyon ciltte herhangi bir tahrişe ya da deformasyona yol açmaz. Buz epilasyon uygulamalarında cilde düşük dozla ve sık aralıklarla ışık verilmektedir. Bu bakımdan buz epilasyonun cilde herhangi bir zararı yoktur. Buz epilasyon için herhangi bir zaman kısıtlaması olmadığından hem yaz hem kış mevsiminde güvenle uygulanabilir. Buz epilasyonda kişinin beyaz tenli ya da bronz tenli olması hiç fark etmemektedir. Ancak buz epilasyon yaptırdıktan sonra güneşe çıkacak olan kişilerin yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmaları önemlidir.

Erkekler de buz epilasyon yaptırabilir mi?

Buz epilasyon, vücudunda istemediği tüyler, kıllar bulunan herkes için uygundur. Önceki dönemlerde epilasyon uygulamaları sadece kadınlara hitap ederken günümüzde estetik ve hoş görünme isteğiyle hem kadınlar hem de erkekler epilasyon yaptırmaktadır. Bu bağlamda ister kıl dönmesi gibi sağlık sorunları olsun, vücudunda hoşuna gitmeyen tüylerden kurtulmak istesin buz epilasyon erkeklerde de güvenli bir şekilde uygulanabilir, başarılı sonuçlar verebilir. Özellikle de buz epilasyonun acı hissini en aza indirmesi dolayısıyla erkekler, kıl yoğunluğu ya da ten rengi nasıl olursa olsun buz epilasyonu tercih etmeliler.

Buz epilasyon kansere sebep olur mu?

İlk uygulandığı günden bu yana epilasyon yöntemleriyle ilgili pek çok riskten bahsedilmiş, kansere sebep olabileceğine dair şüpheler var olmuştur. Ancak bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir. Çünkü buz epilasyon ışıkları, cildin sadece üst tabakasını ve en fazla deri altındaki kıl köklerini etkileyebilecek seviyededir. Işınların kansere yol açabilmesi için, derinin çok daha alt katmanlarına, iç organlara etki etmesi gerekiyor. Kişilerde soru işaretlerine, endişelere sebep olan radyasyon ışınları, sürekli hastanelerde kullanılan görüntüleme yöntemlerinde de kullanılmaktadır. Bu bağlamda herhangi bir tetkik için uygulanan, kullanılan röntgen, tomografi ve MR cihazları de az miktarda bu ışından yaymakta, ancak herhangi bir zarar vermemektedir. Bunların yanında kesinlikle altını çizmekte fayda var ki; hamilelik dönemi içinde epilasyon yasaktır. Gebelik dışında ise düzenli ve çok sık aralıklarla bu ışınlara maruz kalınmadığı sürece epilasyonun kanser yapma riski olmaz. Bu bağlamda 6 hafta arayla 6 seans cilde uygulanan buz epilasyon, hiçbir koşulda kansere yol açmaz.

Buz epilasyon sağlığa zararlı mıdır?

Klasik epilasyon yöntemleri uygulanmaya başlandığından beri epilasyonun zararı olup olmadığına dair pek çok araştırma yapılmış ve bu konu hala araştırılmaya devam etmektedir. Ancak buz epilasyon hakkında yapılan çalışmalar, kesinlikle herhangi bir sağlık sorununa yol açabileceğine dair küçük de olsa bir veri göstermemektedir. Buz epilasyonda çok düşük seviyelerde ve sık tekrarla uygulanan işlemler, cildin dış yüzeyini bile tahriş etmiyorken, iç organlara ulaşıp herhangi bir sağlık soruna sebep olması olası değildir. Ancak yukarıda da anlatıldığı üzere buz epilasyon hangi mevsimde yapılmış olursa olsun, buz epilasyondan sonra güneşe çıkmamak, çıkmak gerekiyorsa da çok yüksek korumsa faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. Bu sayede buz epilasyon sonrası güneşin yaratabileceği olumsuz etkiler ekarte edilebilir.

Buz epilasyon hangi koşullarda daha etkili olur?

İstenmeyen tüylerinden, kıllarından sonsuza dek kurtulmak isteyen kadınlar ve erkeklerin en son teknoloji olarak tercihi buz epilasyon yöntemidir. Buz epilasyonun normal şartlar altında %80 – % 90 oranında tüm tüylerden sonsuza dek kurtulmayı vaat ettiği bilinmektedir. Geriye kalan % 10 veya % 5’lik oran da aslında kadının dönem dönem yaşayabildiği hormonsal sorunlarla, hormon bozukluklarıyla ilgili olabiliyor. Şöyle ki; buz epilasyon sayesinde tamamen kurutulan kıl köklerinde sonradan yeni kıllar, tüyler çıkmaz. Ancak diğerlerinin kökleri kurutulmakla birlikte başka yerden yeni kıllar çıkabilir. Bu da genellikle hormonsal bir değişimden, bir bozukluktan kaynaklanmaktadır.

Sonuç olarak epilasyon vücutta istenmeyen tüylerin yok edilmesi için yapılan bir işlemdir. Bu işlemlerin genel olarak sonbahar, ilkbahar ve kış aylarında uygulanması önerilir. Her ne kadar buz epilasyon yönteminde mevsim fark etmese de yaz dışındaki mevsimlerde güneş ışınları cilde direkt olarak vurmadığından ve terleme sorunu daha az yaşandığından daha kısa sürede başarılı bir sonuç alınabilir. Zira güneş ve ter de kıl köklerini beslemekte ve daha hızlı uzamasına sebep olabilmektedir.

Epilasyonda en çok hangi bölgeler tercih edilir?

Epilasyonun yapılacağı bölge kişinin ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak kadınlarda en fazla epilasyon uygulaması; yüz, koltuk altı, bikini bölgesi, kol üstü kılları ve bacaklara yapılmaktadır. Erkekler ise epilasyonu daha çok sakalların üst bölgesi, sırtta çıkan kıllar, omuz bölgeleri, göğüs bölgesinin bir kısmı, ense ve boyun bölgesinde tercih etmekteler.

Kimlere epilasyon yapılamaz?

  • Epilasyon yapılması için kişinin kıl ve tüy oluşumunun tamamlanmış olması gerekir. Bu sebeple de 18 yaş altı olan hiçbir kişiye epilasyon uygulaması yapılmaz.
  • Epilasyon yapılacak olan bölgede yanık bulunan kişilere epilasyon yapılmaz.
  • Epilasyon yapılacak alanda vitiligo, sedef ve mantar gibi deri hastalıkları olan kişilere epilasyon yapılmaz.
  • Akne tedavisi gören, bunun için ilaç kullanan kişilere epilasyon yapılmaz.
  • Bronzlaşmak amacıyla solaryuma giden ve bundan dolayı cildinde yanıklar oluşmuş olan kişilere epilasyon yapılmaz.
  • Güneşte fazla kalmak ya da korumasız olarak güneşe maruz kalmaktan dolayı cildinde güneş yanıkları olan kişilere epilasyon yapılmaz.
Paylaş:
Benzer Yazılar
  • İletişime Geç

    Contact Form