Boyalı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Paylaş:

Saçlar, en önemli doğal aksesuarlar, doğuştan getirilen hazinelerdir. Hiç makyaj yapılmasa da, özen gösterilmese de canlı ve parlak görünen saçlar kişinin dış görünümünü çok daha pozitif hale getirebilir. Özellikle de saç kaybının kolay kolay geri dönüşü olmadığı hesaba katıldığında, herkes doğal saçlarının kıymetini bilmeli, saç bakımına ekstra özen göstermelidir. Saç bakımı yaparken de herkesin kendi ruh haline, tercihine göre değişebilen saç renklerini unutmamak gerekiyor. Her ne kadar doğal olmasa da, saçlara az, çok zarar verebilse de saçları boyamak çoğu kişi için, özellikle de kadınlar için vazgeçilmez bir şeydir. Ancak unutulmamalıdır ki, boyalı saçların çok daha fazla bakıma ihtiyacı olur ve bakım yapılmayan boyalı saçlar hiç de estetik görünmez. İşte bunun için saçlarını boyatmayı alışkanlık haline getirenlerin saç bakımı işine çok daha fazla zaman harcamak durumunda olmaları da kaçınılmazdır. Bu sebeple sizlere boyalı saçları da çok güzel hale getirebilecek bakım önerilerimiz var.

  • Doğal yağlarla bakım şart!

Sağlıklı saçlar için herkesin belli aralıklarla saç bakımı yapması ya da yaptırması gerekiyor. Ancak saçlar boyalı ise çok daha sık bakım yapılması gerekir. Zaten kimyasallarla boyanmış olan saçların bakımı için kesinlikle doğal yağlar, doğal ürünler kullanılmalıdır. Yapılan saç bakımının renk tonunu da koruması, akmasını önleyebilmesi için daha çok E vitamini içeren doğal yağlar tercih edilmelidir. Buğday tohumu yağı, zeytinyağı ve badem yağı bu bağlamda en doğru seçeneklerdir. Boyalı saçlara haftada bir bu yağlarla bakım yapmak kesinlikle saçları koruyacak, besleyecektir.

  • Doğru saç kremi kullanılmalı!

Boyalı saçların kolay taranması ve daha yumuşak olması için saç kremi tercih edilmektedir. Ancak saç kreminin kesinlikle kullanılmasını gerektiren asıl sebep, boyanın akmasını ve saçın solgun bir hal almasını engellemektir. Günümüzde hemen her yerde bulunabilen amonyaksız saç kremleri ve özellikle de renk tonuna özel olarak hazırlanan saç kremleri, rengin daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayacağı gibi, bir de saçları besleyecektir.

  • Boya sonrasında hemen yıkanmamalı!

Boyanan saçta rengin saça tamamen yerleşebilmesi için 2 günlük bir süre gerekmektedir. Yani saçlar boyandığı gün içinde yeniden yıkanırsa boyanın büyük bir bölümü akacaktır. Bu sebeple boyadan sonra saçı yıkamak için en az 48 saat geçmesini beklemek gerekiyor.

  • Saçlar sık yıkanmamalı!

Saç sağlığının en büyük düşmanlarından birisi saçları sık sık yıkamak, hatta sık sık şampuanlamaktır. Haftada 2 kereden daha sık yıkanan saçlar rengini, canlılığını kaybeder. Sık yıkandığında kafa derisinin doğal pH değeri bozulacağı, nem dengesini kaybedeceği için saç beslenmez ve cansızlaşır. Bu sebeple saçları haftada 2 kez yıkayarak saçın hem rengini hem de sağlığını korumak mümkün olacaktır.

  • Saçlar ıslakken ısı uygulanmamalı!

Saçları yıkadıktan sonra hemen fön makinesi ile kurutmak çok konforlu bir alternatif olabilir. Ancak saç sağlığı için hiç de doğru değildir. Özellikle de boyalı saçların çok daha fazla özen gerektirdiği gerçeğinden yola çıkılarak boyalı saçları yıkadıktan sonra öncelikle bir havluya sarıp ıslaklığının gitmesi sağlanmalı, kurumaya yakın bir zamanda da saç kurutma makinesi ile kurutulmalıdır. Eğer ıslak saçlar direkt olarak yüksek ısıya maruz kalırsa, kolaylıkla kırılır ve yıpranır, yıkamayla saç kökleri hassaslaştığı için de saçlar dökülmeye meyilli olur. İşte bunu önlemek için saçları yıkadıktan sonra kurutmak için bir süre beklemek, havluyla suyunu almak en doğrusu olacaktır.

Paylaş:
Benzer Yazılar