Baharda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Paylaş:

 

Cildimiz çok narin, hem içten hem de dıştan maruz kaldığı her şeyden kolaylıkla etkileniyor. Nasıl ki yediğimiz, içtiğimiz her şey cildimizi etkiliyorsa, psikolojik durumumuz da cildimiz başta olmak üzere tüm vücudumuzu etkiliyor, bir de her gün sokağa çıktığımızda dışarıda maruz kaldığımız hava şartları cildi etkiliyor. Dolayısıyla da sağlıklı bir cilt için hem içsel etkenleri en olumlu şekilde ayarlamaya çalışmak hem de çevresel koşullardan, iklim koşullarından cildin en az etkileneceği bir bakım rutini oluşturmak gerekiyor. Özellikle de ilkbahara girdiğimiz bu günlere nasıl ki evlerimizde bir bahar temizliği ihtiyacı hissediyorsak, cildimize de bir bahar bakımı yapmakta fayda var. Aksi halde bu mevsim değişiminden cildimiz olumsuz etkilenebilir.

  1. Sağlıklı beslenmek şart!

Sağlıklı bir cilt için, sağlıklı bir bünyeye, sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmak gerekiyor. Bunun için de öncelikle beslenme alışkanlıklarımızı sağlıklı yönde değiştirmeliyiz. Şöyle ki; cildin ihtiyaç duyduğu tüm besin öğelerini alabilmesi için her gün mutlaka meyvelerden, sebzelerden, et ve süt ürünlerinden oluşan bir beslenme programı izlenmelidir. Meyve ve sebzelerdeki vitamin ve mineraller, et ve süt ürünlerindeki, baklagillerdeki protein ve diğer besleyici öğeler günlük beslenmenin bir parçası haline getirilmelidir. Bunların herhangi birinden yoksun bir beslenme programı izlemek, cilt sağlığını da tehlikeye atmak anlamına gelebilir.

  1. Bolca su içmek gerekiyor!

Su, vücudun olmazsa olmaz temel besin kaynağıdır. Susuz kalan bir vücutta tüm organlar ve dolayısıyla da cilt sağlığını kaybeder. Cildin gençliğini, diriliğini, canlılığını koruyabilmesi için her gün düzenli olarak su tüketimine ihtiyaç vardır. Yetişkin bir kişinin gün içinde ortalama 2 buçuk litre su içmesi gerekir. Bu sayede hem cilt hem de tüm organlar ihtiyacını karşılayabilir. Bol bol içilen su cildin daha nemli olmasını, elastikiyetini korumasını sağlayacak ve cilt yaşlanmasını, kırışıklıkları önleyecektir.

  1. Cildi her gün nemlendirmeliyiz!

Cildin dış etkenlerden kaynaklı olarak kurumasına, çatlamasına izin veremeyiz. Günde defalarca elleri sabunla yıkamak, soğuk ve rüzgarlı havaya maruz kalmak, cilde pek çok farklı makyaj malzemesini sürmek cildi kurutuyor, kırışıklık oluşmasına, cildin çatlamasına sebep oluyor. Cilt bakımının en temel öğesi olan nemlendirme de burada önem kazanıyor. Normal şartlar altında sabah ve akşam günde iki kez cildin kaliteli bir nemlendirici ile nemlendirilmesi yeterli olmaktadır. Ancak kuru, soğuk, sert, rüzgarlı havalarda, mevsim geçişlerinde günde 3 – 4 kez cilde nemlendirici sürmek, cildin yumuşacık kalmasını sağlamak doğru olur.

  1. Cilt düzenli olarak temizlenmeli!

Temiz bir cilt sağlıklı olur. Bu sebeple tüm cilt bakım önerileri bir yana cildin sabah, akşam düzenli olarak temizlenmesi, kaliteli ve doğru bir cilt temizliği rutini oluşturulması çok önemlidir. Herkesin cildi aynı özelliklere sahip olmadığı için ihtiyaç duyduğu temizlik ve bakım ürünleri de farklıdır. Bu bakımdan cilt tipine uygun temizlik ürünleriyle cildin düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor. Özellikle de makyaj yapılan bir günün akşamında ekstra temizlik şart!

  1. Peeling yapmak önemli!

Cilt, gün içinde pek çok olumsuz koşula maruz kalıyor, zamanla cildin üst tabakası ölüyor ve atılması gerekiyor. Ölü deriden arındırılmayan ciltte alttan canlı, yeni derinin çıkması mümkün olmadığı için cilt bakımında cildin üst derisinin soyulduğu, cildin ölü deriden arındırıldığı peeling çok önemlidir. Bu sebeple evde kolaylıkla hazırlanabilen tariflerle doğal peeling karışımları yapıp haftada bir ya da 10 günde bir cilde peeling yaparak cildin daha sağlıklı olmasını sağlamak, ilkbahara pırıl pırıl bir ciltle girmek önerilir.

Paylaş:
Benzer Yazılar