Avokado ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Paylaş:

Saçlarınız kişiliğiniz hakkında birçok şeyi ele verir ve sağlıklıysa, güveninizi artırır ve güzel görünmenizi sağlar. Bu nedenle herkes istenilen sonucu sağlayabilecek mucizevi bir ürün arayışında. Ancak, neredeyse tüm ürünler vadettikleri şeyin sadece bir kısmını yapabiliyorlar.

Mükemmel saçlara sahip olmak istiyorsanız, her şeyden önce, faydadan daha fazla zarar veren ve cüzdanınızda bir delik açmaya çalışan süslü tedavilerden uzaklaşın. Bunun yerine, aslında bir fark yaratacak bir ev yapımı maske yapın. Başlamaya karar vermek önemli bir sorundur. Endişelerinizi bir kenara bırakın, çünkü basit bir bileşen, saçlarınızla ilgili birçok problemi çözebilir.

Avokado, antioksidan özelliklere sahip olan ve hücrelere verilen zararı önleyen doğal bir E vitamini kaynağıdır. Sizin için harikalar yaratan ve kepek, kırılma, incelme vb. sorunları çözebilecek harika ve ucuz ev yapımı avokado saç maskelerine bir göz atın.

Deriyi Nemlendirir

Kafa derinizi nemlendirmeniz, gerekli besinlerin köklere ulaşmasını ve saçlarınızı daha güçlü ve daha sağlıklı kılmasını sağlamak için hayati önem taşımaktadır. Saçlarınızı yıkadığınızda, şampuandaki kimyasallar saç derinizdeki mineralleri ve nemi emer. Avokado, saçlar için bir zorunluluk olan potasyum, magnezyum ve B6 vitamini gibi mineraller bakımından zengindir. Bu nedenle, saç derisini nemlendirir.

Saç Kırıklarını Engeller

Kırık uçlar ve kuru saçlar C vitamini eksikliğinin bir sonucudur. İçerisinde yeterli miktarda C vitamini bulunduğundan foliküllerin hasar görme ve kırılma problemlerine yardımcı olur. Böylece, avokado kullanılarak hazırlanan maskeler, saçınızla ilgili en büyük sorunlardan birini halleder.

Saç Uzamasını Hızlandırır

Ana madde olarak avokado içeren maskeler kafa derinizin derinliklerine ulaşır ve uzamayı teşvik eder. Saç dökülmesi aynı zamanda düzgün büyümeden önce saçınız kırıldığı için uzamayı sınırlandıran bir nedendir. Yani, avokado dökülmeyi önlemekle kalmaz, aynı zamanda saç uzunluğunu da artırır.

Çeşitli Saç Sorunlarını İyileştirir

Demir yapmak için gerekli olan B vitaminleri ile doludur. Erkek tipi kellik ve saçkıran gibi çeşitli saç dökülmeleriyle mücadele etmek için bu vitamin gereklidir. Dolayısıyla, avokado içeren maskeler saç telleriniz için çok şey yapabilir.

Saçları Yumuşatır ve Parlatır

Saçları doğal yoldan yumuşak ve pürüzsüz hale getiren özelliklere ve bileşiklere sahiptir. E vitamini, folat ve diğer besin maddeleri bakımından zengindir. Bu bileşenler, saçları pürüzsüz ve ipeksi hale getirir ve kayıp mineralleri yerine koyar.

Kepeği Azaltır

Kepek, ölü cilt hücrelerinin saç derisinden dökülmesi durumudur. Avokado sorunu büyük oranda ortadan kaldırabilir ve aynı zamanda yeterli miktarda nem sağlayarak aşırı kuru saç derisini tedavi eder.

Olgun Avokado Maskesi

Saç uzaması için harika bir saç maskesidir. Saçlarınız kırılmaya eğilimli ise ve kafa derinizin kaşıntılıysa, evde doğal bir tedavi sağlayabilirsiniz. Ayrıca saç parlaklığını muhafaza edebilir.

Bunun için sadece olgunlaşmış bir avokadoya ihtiyacınız olacak. Püre oluşturmak için iyice ezin ve bütün saçınıza uygulayın. Hafifçe bir süre masaj yapın ve en az 15-20 dakika boyunca bekletin. Besinler, kafa derinize nüfuz eder ve derideki derin hasarı onarır. En iyi sonuç için bunu her hafta bir kez yapabilirsiniz.

Avokado ve Muz Maskesi

Bu maske, önemli maddeler bakımından zenginliği nedeniyle donuk veya kuru saçlara parlaklık katacaktır. İçerisindeki muz nedeniyle kırık saç uçları ve kirliliğe maruz kalma nedeniyle oluşan zararı bile hafifletir. Muz, demir, çinko, vitamin B6, C vitamini, folat vb. içerik bakımından son derece zengindir. Saçı nemlendirir.

Sadece 1 olgun muz ve 1 avokadoyu ezip, karıştırın. 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve birkaç damla uçucu yağ ekleyin. Pürüzsüz bir karışım elde etmek için iyice karıştırın. Saç derinize ve saçınızın tamamına yayın. Gerekirse bone takın ve karışımı 15-20 dakika bekletin.

Daha sonra saçlarınızı iyice durulayın ve hasar görmesini önlemek için sonunda bir saç kremi kullanın. En iyi sonuçlar için ev yapımı saç kremi de kullanabilirsiniz.

Avokado ve Zeytinyağı Maskesi

Saçlarınız parlaklığını kaybetmişse ve kırılganlaşmışsa, o zaman bu maske sizin için mükemmeldir. Zeytinyağı ve avokado içerdiğinden saçlarınızı daha pürüzsüz ve ışıltılı hale getirecektir. Zeytinyağı, saçı köklerden uca besler ve bit gibi sorunlardan kurtulmaya yardımcı olur.

Bu maske için, önce 1 adet olgun avokadoyu 1 fincan zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı limon suyu ile iyice karıştırın. Maskeyi en az 20-30 dakika boyunca bekletin ve fazlalığı gidermek için ılık suyla iyice durulayın. Daha sonra, kokuyu ve kalan maskeyi saçınızdan temizlemek için bir şampuan kullanın. Bunu ayda bir veya iki kez kullanabilirsiniz.

Avokado ve Bal Maskesi

Bu kuru saçlar için en iyi saç maskelerinden biridir. Bal, doğal bir saç kremidir ve parlak ve kalın saçlar için gerekli olan temel bileşiklerle doludur. Özellikle saçlarımız tarafından gerekli olan en önemli H vitamini yani biyotin içerir.

Bu maske için 1 adet olgun avokado, 2 yemek kaşığı bal ve birkaç damla lavanta yağına (isteğe bağlı) ihtiyacınız olacak. Lavanta yağı eklerseniz, bit gibi problemlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Avokadoyu bir blenderde püre haline getirin ve diğer tüm malzemeleri ona ekleyin. Homojen bir macun oluşana kadar iyice karıştırın. Karışımı köklerden saç uçlarına kadar yayın. Bir topuz yapın ve 40 dakika veya daha fazla bekletin. Hafif bir şampuan kullanın ve saçlarınızı düzgün bir şekilde durulayın.

Avokado ve Hindistan Cevizi Yağı Maskesi

Hindistan cevizi yağı, saçları uzatmakta ve kimyasal ürünlerin kullanımından kaynaklanan hasarın önlenmesinde önemli rol oynayan çok sayıda besin maddesi ile yüklüdür. Uzun saatler boyu saç şekillendirme ürünü kullanıyorsanız ve hasarı en aza indirmek istiyorsanız, bu maske ile evde tedavi uygulayın.

Olgun bir avokado, 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ve 1 çorba kaşığı bal alın. İlk önce avokadoyu püre haline getirin ve sonra diğer tüm malzemeleri ekleyin. Pürüzsüz olana kadar karıştırın ve saç köklerine ve saçlarınıza sürün. Bir topuz yapın ve karışıklığı önlemek için duş başlığı kullanın. En az 30 dakika ya da daha fazla bekletin, böylece gerekli vitaminler ve mineraller emilir. Yıkamak için saç kremi ile hafif bir şampuan kullanın.

Yapılmaması Gerekenler

  • Saçınıza çok fazla şampuan yapmayın, aksi halde saça ve derisine zarar verirsiniz.
  • Kurutma için fön makinesi veya saç düzleştiricisini aşırı kullanmaktan kaçının.
  • Saçınızı her gün yıkamayın.

Paylaş:
Benzer Yazılar