Ağda ve Tıraş Sonrası Cilt Tahrişini Azaltan Doğal Yöntemler

Paylaş:

Elma sirkesi


Bir enfeksiyona neden olabilen bakterilerle savaşırken, tıraş veya ağdadan kaynaklanan iltihap ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olan antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bir bardak elma sirkesi alın ve içine bir top pamuk batırın. Etkilenen bölgeye hafifçe uygulayın. Doğal olarak kurumasını bekleyin. Daha sonra ılık suyla yıkayın ve kurulayın. Bunu günde en az üç kez tekrarlayın.

Not: Hassas ciltleri olan kişiler, çözeltiyi eşit miktarda suyla seyreltmelidir.

Aspirin

Aspirin, tıraşın ve ağdanın neden olduğu kızarıklığın azaltılmasına yardımcı olan antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Yaklaşık 2 yemek kaşığı ılık suya iki tablet aspirin atın. Tablet çözündüğünde, macun haline getirin ve etkilenen bölgeyi bu macunla ovalayın. 10 dakika bekletin, ılık suyla yıkayın. Bunu günde iki kez yapabilirsiniz.

Not: Hassas ciltli kişiler aspirin kullanmaktan kaçınmalıdır.

Bal

Balın antibakteriyel özellikleri vardır ve akne ve cilt kuruluğu gibi birçok cilt problemi tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca, jilet darbelerine bağlı kızarıklık ve şişliklerin azaltılmasına yardımcı olur. Yumuşak bir fırça veya parmak uçlarınızı kullanarak etkilenen bölgeye bol miktarda bal uygulayın ve doğal olarak kurumasını bekleyin. Sonra, soğuk suyla yıkayın ve kurulayın. Bunu günde üç kez yapın.

Yoğurt

Bal gibi, yoğurt da enflamasyonu ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir. Basitçe, 1 çorba kaşığı bal ile 1 çorba kaşığı sade yoğurdu karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. 15 dakika bekletin ve daha sonra karışımı ılık suyla yıkayın. Günde en az 4 kez tekrarlayın. Bu, tıraş ve ağdadan kaynaklanan minik şişliklerden kurtulmak isteyen kadınlar için ideal bir çözümdür.

Siyah çay

Siyah çay, inflamasyonu ve kızarıklığı azaltmaya yardımcı olan tanik asit içerir. Önceden kullandığınız poşet çayı birkaç dakika sıcak suya daldırın. Çay poşetini sudan çıkarın ve bir tabağa koyun. 10 dakika süreyle buzdolabında bekletin. Sonra, soğuk çay poşeti ile tahriş olan bölgeyi 3 dakika boyunca ovalayın. Çabucak rahatlama sağlamak için günde birkaç kez yapın.

Salatalık

Salatalık, antienflamatuvar ve nemlendirici özelliklere sahiptir, ayrıca her ikisi de iyileştirici özellikleri ile bilinen K vitamini ve C vitamini bakımından yüksektir. Birkaç dilim salatalık kesin ve bunları yarım saat buzdolabında bekletin. Soğutulmuş salatalıkta dilimlerini etkilenen bölgeye 10 dakika boyunca sürün.

Ayrıca salatalık ve süt ile püre yapabilirsiniz. Basitçe, bir salatalığı soyun ve ¼ fincan süt ekleyin. Blender yardımıyla iyice karıştırın. Püreyi buzdolabında 10 dakika kadar bekletin ve etkilenen bölgeye uygulayın. 10 dakika boyunca bekleyin ve sonra ılık su ile durulayın. Bunu arka arkaya iki gün boyunca günde iki kez yapabilirsiniz.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, antienflamatuvar ve yatıştırıcı özellikleri nedeniyle tıraşın veya ağdanın neden olduğu tahriş ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bir kasede yulaf ezmesi ve sade yoğurdu karıştırın. Her iki bileşenden eşit miktarda kullandığınızdan emin olun. Şimdi karışıma 1 çay kaşığı bal ekleyin. Karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve yaklaşık yarım saat kurumaya bırakın. Ilık su ile durulayın. Art arda üç gün boyunca günde iki kez tekrarlayın.

Sıcak kompres

Sıcak kompres, tahrişi azaltmaya ve etkilenen bölgedeki mikropları öldürmeye yardımcı olacaktır. Bir bezi sıcak suya batırın, fazla suyu sıkın ve tahriş olan bölgeye 5 ila 10 dakika boyunca uygulayın. Rahatlayana kadar her gün bunu yapın.

Mısır nişastası

Ya mısır nişastasını doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın ya da macun yapmak için biraz suyla karıştırın. Cildinizde 20 dakika bekletin ve sonra ılık su ile durulayın.

Limon suyu

Suyunu çıkarmak için yarım limonu sıkın. Bir top pamuk yardımıyla hafifçe sonrası oluşan şişliklere uygulayın. Tüm bölgelere uyguladıktan sonra kurumaya bırakın ve kuruyunca ılık su ile yıkayın.

Not: Hassas bir cildiniz varsa bu yöntemi kullanmayın.

Çilek

Çilek, tahrişten kurtulmaya yardım edebilecek antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Birkaç çileği ezin ve püre haline getirin. Biraz ekşi krema ekleyin ve düzgünce karıştırın. Etkilenen bölgeye uygulayın ve 15 ila 20 dakika bekletin. Soğuk su ile yıkayın ve kurulayın.

Hindistan cevizi yağı ve şeker

Bu yöntem cildi düzeltmeye yardımcı olur. 4 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1 çorba kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı beyaz veya kahverengi şekeri karıştırın. Karışımı cildinize sürün, ovalayın ve 10 dakika bekletin. Etkilenen bölgeyi ılık suyla yıkayın. Bunu işlem sonrasında değil, haftalık bakım olarak uygulamalısınız. Ağda veya tıraş sonrası yapmayın.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, antienflamatuvar özelliklere sahiptir ve cildin pürüzsüz hale getirilmesine yardımcı olur. Bir kaseye bir çorba kaşığı zeytinyağı ve beş damla çay ağacı yağı dökün ve karıştırın. Bir top pamuk kullanarak etkilenen bölgeye uygulayın. 15 dakika bekletin ve sonra ılık su ile durulayın.

Esansiyel yağlar

Aynısafa, lavanta ve papatya gibi esansiyel yağlar iyileştirici özelliklere sahiptir. En sevdiğiniz esansiyel yağdan 10 damla alın ve çeyrek fincan buzlu suya ekleyin. Daha sonra etkilenen bölgeye uygulayın. Kurulayın ve ardından normal musluk suyuyla yıkayın.

Not: Asla cildinize seyreltilmemiş esansiyel yağ uygulamayın.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, tıraş sonrası oluşan şişlik için mükemmel bitkisel ilaçlardan biri olan antiseptik, antienflamatuvar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bir kaseye iki yemek kaşığı su dökün ve üzerine beş damla çay ağacı yağı ekleyin. Parmak uçlarınızı kullanarak etkilenen bölgeye, solüsyonu uygulayın. 10 dakika bekletin ve sonra suyla yıkayın. Bunu günde 2 kez yapın.

Aloe Vera

Aloe vera, cildin soğumasına yardımcı olur, böylece iltihabı azaltır ve etkilenen bölgeyi nemlendirmek için idealdir. Bir aloe vera bazlı krem kullanmayı veya taze elde edilmiş aloe vera jeli kullanmayı tercih edebilirsiniz. Sadece etkilenen bölgeyi jel ile ovun ve tamamen kurumasını bekleyin. Soğuk suyla yıkayın ve cildinizi kurulayın. Hızlı iyileşme sağlamak için 3 gün boyunca günde 3 kez yapın. Vajinadaki tahrişten kurtulmak için ideal bir yöntemdir.

 

Paylaş:
Benzer Yazılar