Radyofrekans İle Cilt Gençleştirme: İşe Yarıyor Mu?

Paylaş:

Radyofrekans tedavisi, cilt gençleştirme ve sıkılaştırmada kullanılan ve cerrahi olmayan bir yöntemdir. Uygulama, cildin derin katmanlarını ısıtmak için enerji dalgalarını kullanır. Bu artan ısı da, ciltteki kolajen üretimini uyarır.

Kolajen, vücuttaki en temel proteindir. Cildin iskeletini oluşturur ve cildin sıkılığını sağlar. Yaşlanmayla birlikte, hücreler daha az kolajen üretmeye başlar. Bu da, cildin sarkmasına ve kırışıklıkların meydana gelmesine neden olur. Ciltte elastikiyet kaybı; vücuttaki kolajenin miktarının ve kalitesinin düşmeye başladığını gösterir. Bu, belirgin olarak 35-40 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır.

Radyofrekans tedavisi, 2000’li yılların başından beri ciltteki yaşlanma belirtileri ve elastikiyet kaybına karşı mücadelede kullanılmaktadır. Bu yazıda, radyofrekans ile cilt sıkılaştırma uygulamalarının nasıl çalıştığını ve cilt için ne gibi potansiyel faydaları olduğunu inceleyeceğiz…

Cilt Gençleştirme İçin Radyofrekans Tedavisi Nasıl Çalışır?

Thermalift, cilt gençleştirmede kullanılan ilk radyofrekans tipiydi. Ancak, şimdi birçok firma benzer teknolojiyi sunmaktadır. Dünya genelindeki en yaygın sistem türlerinden bazıları şunlardır:

 • Exilis
 • Derin radyofrekans
 • Thermage
 • Thermi

Her sistem aynı şekilde çalışır. Radyofrekans dalgaları, cildin derin katmanlarını 50 ile 75 derece arasında ısıtır. Yapılan araştırmalarda; 3 dakikadan daha uzun bir süre boyunca 45 derecenin üzerinde bir sıcaklığın korunmasının, vücudun ısı şoku proteinlerini serbest bırakmasını sağladığı bulunmuştur. Bu proteinler, vücudun yeni kolajen lifleri oluşturmasını teşvik eder. Radyofrekans ile cilt gençleştirmede seanslar bir saatten daha kısa sürmektedir ve genellikle ağrısızdır.

Radyofrekans Dalgası Nedir?

Radyofrekans dalgaları bir tür radyasyondur. Radyasyon, elektromanyetik dalgalar şeklinde enerjinin salınmasıdır. Açığa çıkan enerji miktarına göre, düşük ve yüksek enerji olarak sınıflandırılmaktadır.

X ışınları, yüksek enerjili radyasyon ve radyo dalgaları düşük enerjili radyasyon olarak kabul edilmektedir. Radyo dalgaları cilt sıkılaştırmada kullanıldığında, X ışınlarından yaklaşık 1 milyar kat daha az enerji açığa çıkar.

Cilt Gençleştirmede Radyofrekans: Potansiyel Yararlar

Radyofrekans tedavisinin temel prensibi, cildi sıkılaştırmak ve kırışıklıkları azaltmaktır. Bununla birlikte, kolajen üretimini tetikleme yeteneği sayesinde, güneş hasarı ile mücadelede de yardımcı olabilir.

 • Güneş hasarları ile mücadele

UV ışınlarına maruz kalmak, ciltteki kolajen liflerinin düzensizleşmesine neden olabilir. 2011 yılında yapılan bir araştırma; 3 aylık bir radyofrekans tedavisinin, hafif ile orta derecede güneş hasarı belirtilerinde önemli iyileşmeler sağladığı bulunmuştur.

 • Vücut şekillendirme

Radyofrekans tedavisi, kolajen üretimini uyararak vücuttaki gevşek cildi sıkılaştırmaya yardımcı olabilir. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmada; ortalama 5-8 seans radyofrekans seansı geçiren 25 kişinin 24’ünün, vücut şeklinde bir iyileşme olduğu görülmüştür. Katılımcıların 23’ü sonuçlarından memnun kalmıştır.

 • Yüz şekillendirme

8 hafta süren küçük bir çalışmada, darbeli elektromanyetik tedavi ile birlikte kullanılan radyofrekans tedavisinin etkisine bakıldı. 11 katılımcının hepsinde, yüz derisi elastikiyet kaybında önemli iyileşmeler bulunmuş ve %73’ünde yüz konturunda iyileşme olduğu görülmüştür.

 • İnce çizgiler ve kırışıklıklar

2018 yılında yapılan bir araştırmada; radyofrekans tedavisinin, orta yaş grubundaki 70 kadının göz çevresi kırışıklıkları üzerindeki etkilerine bakılmıştır. 6 hafta boyunca yapılan 3 seansın, kırışıklıkları önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur.

 • Yüz inceltme

Radyofrekans tedavisi, yüzü inceltmek için cerrahi olmayan bir yöntem olarak kullanılabilir. 2017 yılında yapılan bir çalışmada; 14 katılımcının alt yüz bölgesindeki yağları parçalamak için radyofrekans tedavisinin nasıl bir etkisi olduğuna bakıldı. 5 haftanın sonunda, kadınların neredeyse tamamı yağ oranında azalma yaşadı. Gözlemlenen tek yan etki ise, işlemden birkaç saat sonrasına kadar süren hafif kızarıklıktır.

Radyofrekans İle Cilt Gençleştirme Potansiyel Yan Etkiler

Radyofrekans ile cilt gençleştirme, uzman bir doktor tarafından yapıldığında genellikle güvenli kabul edilmektedir. Tedavinin yanlış gerçekleştirilmesi nedeniyle, yanmak mümkündür. Bazen de, aşağıdaki yan etkiler gözlemlenebilmektedir:

 • Geçici şişkinlik
 • Kızarıklık
 • Karıncalanma hissi

Daha koyu tenli kişiler, radyofrekans ve lazer tedavilerden kaynaklanan potansiyel riskler için daha yüksek bir yan etki riski altındadır.

Radyofrekans ile cilt gençleştirme tedavilerinde kullanılan radyasyonun tipi, cep telefonları gibi evde yaygın olarak kullanılan cihazlardan yayılan radyasyon tipine benzemektedir.

Evde Radyofrekans İle Cilt Gençleştirme Mümkün Mü?

Bazı firmalar, ev tipi kullanım için çeşitli radyofrekans cihazları sunmaktadır. Bazı araştırmalarda, bazı makinelerin cilt sarkıklığı, elastikiyet kaybı ve kırışıklıkların tedavisinde etkili olabileceğine dair kanıtlar sunulmuştur.

2017 yılında yapılan bir çalışmada; göz kırışıklıkları için evde kullanılan bir radyofrekans cihazı kullanılarak 6 haftalık bir tedavinin etkinliği incelenmiştir. 33 katılımcının neredeyse tamamı, herhangi bir yan etki bildirmemiş ve iyileşmeler gözlemlenmiştir.

Doğru Merkez Nasıl Seçilir?

Radyofrekans tedavileri, yanlış yapıldığında cilt yanıkları ve çeşitli yan etkiler söz konusu olabilir. Bu nedenle, cilt gençleştirme için bu tip bir tedavi için merkez ararken, uzman bir doktor tercih edilmelidir.

Sonuç olarak…

Yaşla birlikte, ciltteki kolajen liflerinin hem sayısı hem de kalitesi azaltmaktadır. Bu da, zaman içinde kırışıklık ve ince çizgilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Radyofrekans tedavisi, cildin derin katmanlarını ısıtmak için düşük enerjili radyasyon kullanır. Bu ısı, sarkık cilt ve kırışıklık gibi belirtileri iyileştirmeye yardımcı olmak için vücuttaki kolajen üretimini uyarır.

Yapılan araştırmalar, cilt gençleştirme için radyofrekans tedavisinin genellikle güvenli olduğunu, özellikle hafif ve orta dereceli yaşlanma belirtilerinin tedavisinde etkili olabileceğini göstermektedir.

Paylaş:
Benzer Yazılar
 • İletişime Geç

  Contact Form