Yaz Aylarında Lazer Epilasyon Yapılabilir mi?

15 Ocak 2016 Yorum yapılmamış

yaz ayinda lazer epilasyon

Yaz aylarında lazer epilasyon yapılmaz algısı tamamen yanlış bir düşüncenin ürünüdür. Günümüz teknolojisi paralel olarak geliştirilen lazer teknolojileri, birçok sağlık alanında olduğu gibi kişinin kalıcı olarak tüylerden kurtulmasını sağlayan epilasyon yöntemlerinde güvenilir bir şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle tüyleri ile başı dertte olanlar için yaz kış her mevsimde başvurabileceği lazer epilasyon yöntemlerinden, yanlış düşünceler nedeni ile mahrum kalmasına gerek yoktur. Ancak lazer epilasyonun optimal sonuçları için yalnızca bronzlaşmadan 10 gün önce ve 10 gün sonra yapılmaması gerekir. Aksi halde sakıncalı durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca lazer uygulaması yapılan bölgenin en az 5 gün güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekir.

Yaz aylarında tüylü alanların daha çok rahatsız etmesine bağlı olarak özellikle terleme faktörü karşısında ortaya çıkan şikayetlerden kurtulmak için lazer epilasyon yöntemine başvuranların sayısı artmaktadır. Özellikle yaz aylarında erkeklerde yüz, sırt ve omuz bölgesinde yoğunlaşan tüyler, kişinin estetik kaygısına neden olarak plaj ve havuz gibi ortamlarda özgüven eksikliğine neden olabilmektedir.

Lazer epilasyon her mevsim uygulanabilir mi?

Güneş ışınlarından cildin korunması halinde, her mevsim yapılabilmektedir. Fakat yapısal özelliklere bağı olarak bazı hastalar için yaz aylarında yüz bölgesine lazer epilasyon yaptırılması sakınalı sonuçlar doğurabilmektedir. Kısacası güneş koruyucu kremlerin düzenli bir şekilde kullanılması halinde, lazer epilasyon her mevsim uygulanabilir.

 Lazer epilasyon uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Lazer epilasyon yönteminde kullanılan cihazlar her ne kadar komplikasyon riskini en aza indirgese de, uygulamanın yapıldığı merkez ve kişinin hatalı davranışları nedeni ile bazı şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Uygulama sonrası kızarıklık ve ödem sorununun yaşanmaması için lazer epilasyon yaptıranların dikkat etmesi gerekenler aşağıdaki gibi olmaktadır:

  • Öncelikle işlemden önce ve sonra cildin güneş ışınlarından korunması için düzenli olarak yüksek faktörlü güneş koruyucularının kullanılması ve lazer uygulanacak bölgenin cilt dokusunun nemlendirilmesi gerekir.
  • İşlemden sonra ilk 24 saat içinde uygulamanın yapıldığı bölgeye sıcak su teması engellenmelidir.
  • Ağrı ve şişme halinde buz tatbik edilebilir.
  • İşlemden sonraki 24 saat içerisinde cildin nefes almasını engelleyen fondöten ve allık gibi kozmetik ürünlerin kullanılmaması önerilmektedir.
  • İşlemden dolayı hafif kabuklanmalar meydana gelebilir. Ancak kabuklu alanlara temas etmekten kaçının.
  • Ağda ve tüy dökücü gibi yöntemler tavsiye edilmemektedir.
  • Uygulama yapılan bölgeyi tahriş edecek şekilde kaşıma ve yıkama işlemlerinden kaçınılmalı.
  • Uygulama yapılan bölgeye ilk iki gün parfüm ve deodorant gibi kozmetik ürünler kullanmamaya özen gösterin.
  • Ateş ve iltihaplanma gibi enfeksiyon bulgusu halinde, mutlaka doktorunuza başvurun.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık