Sade Makyaj Nasıl Yapılır?

24 Ağustos 2017 Yorum yapılmamış

sade makyaj nasıl yapılır

Makyaj uygulamak hızlı, basit ve kolay bir işlemdir. Ancak, yanlış tonları ve uygun olmayan tekniği bir arada kullanarak doğal olmayan bir görünüme de sahip olabilirsiniz. Doğru tonları seçmek ve doğru şekilde uygulamak sade makyajın en önemli unsurlarıdır.

Makyajla yüzünüzü maskelemek yerine, hatlarınızı belirginleştirmek ve var olanı vurgulamak sade makyajın anahtarıdır. Bu makyaj uygulamasında varsa kusurlar örtülmeli ve yüz bölgeleri zenginleştirilmelidir.

Peki, sadece makyaj nasıl yapılır?

Temiz Bir Cilt En Önemli Başlangıçtır

Yüzünüzü bir temizleyici ile nazik bir şekilde yıkayın. Kullandığınız temizleyicinin yüz özelliğinizle uygun olduğundan emin olun. Yüzünüzü kurulamak için temiz bir havlu alın ve sert hareket yapmaktan sakının.

Nemlendirici Uygulayın

Cilt türünüz için doğru nemlendiriciyi seçmek önemlidir. Yağlı bir cilde sahipseniz su bazlı nemlendiriciler, kuru bir cilde sahipseniz ise doğal yağ özlerinden oluşan nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Nemlendiriciyi alnınıza, elmacık kemiklerinize, çenenize ve burnunuza sürün. Dairesel hareketlerle eşit miktarda karıştırarak tüm yüze uygulayın.

BB ve CC kremler de aynı şekilde cildi nemlendirmek için kullanabilir. Aynı zamanda cilt tonunuzu da eşitlediği için fondöten türevi malzemeler kullanmak istemeyen kişiler için idealdir.

Baz ile Makyajınızı Kalıcı Hale Getirin

Cildinize uyguladığınız makyajın daha doğal, pürüzsüz ve kalıcı olmasını istiyorsanız makyaj öncesi baz kullanabilirsiniz. Aynı zamanda varsa ciltteki kızarık görünümü de yok etmeye yardımcı olur. Küçük bir miktar alarak yüzünüze eşit miktarda dağıtabilirsiniz.

Lekelerinizi Kapatın

Kapatıcı, lekeleri ve gözaltı çevrelerin kötü görünümlerini gizlemek için idealdir.  Kapatıcınız cildinizle aynı tonda seçmeniz gerekir. Yüzünüzde sorun olan bölgeye az miktarda uygulayın. Uygun bir makyaj fırçasıyla veya parmağınızla dağıtarak kullanın. Kapatıcının kenarlarının cildinize karıştırdığınızdan emin olun.

Kapatıcıların farklı türleri vardır. Örneğin; gözaltı alanı için kullanılan kapatıcının daha ince bir formülü vardır. Bazı sorunlu alanları örtmek için şu şekilde bir renk düzeltici bir kapatıcı kullanabilirsiniz:

– Yüzünüzde kırmızı bölgeler veya sivilceleriniz varsa yeşil kapatıcı kullanın. Yeşil, kızarıklığı gizleyecektir.

– Gözlerin altında koyu halkalar varsa, turuncu veya sarı renklendirici kapatıcı kullanın.

– Sarımsı bir cilt tonunuz varsa, biraz lacivert renkli kapatıcı kullanın. Leylak pigmenti sarıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Fondöteninizi Hafif Uygulayın

Sıvı veya krem formda bir fondöten kullanıyorsanız bir makyaj süngeri, makyaj fırçası veya parmaklarınızla uygulayabilirsiniz. Sade bir makyaj yaparken kalın bir fondöten uygulaması yapılamaz. Yüzdeki doğallığı korumak için az miktarda fondöteni burun, çene, yanaklar ve alnınıza sürün. Kullandığınız malzemeyle birlikte tüm yüzünüze, çene çizginize, alnınıza ve boynunuza eşit miktarda dağıtın.

Pudra ile Yüzünüzü Sabitleyin

Cildinizin tonunuzla eşleşen bir toz pudra seçin ve fırçası ile birlikte kullanın. Fırçayı pudraya dokundurun ve fazlasını üfleyerek azaltın. Buruna, alına ve elmacık kemiklerine doğru sürün. Pudra yüzünüzdeki parlamayı azaltmak, fondöteni korumak ve pürüzsüzlük kazandırmak için kullanılır.

Allık Tonunuzu Dikkatli Seçin

Doğal bir görünüm elde etmek için ince yapılı ve yumuşak tonlardaki bir allığı seçmelisiniz. Az ve eşit miktarda elmacık kemiklerin üzerine uygulayın.

Gözlerinizi Doğal Bırakın

Doğal bir makyajda gözleriniz için yapacağınız tek şey hafif bir rimel uygulamak olacaktır. Kirpiklerinizi vurgulayarak gözlerinizi belirginleştirmek için rimel kullanmak idealdir.

Ruj ve Parlatıcı Seçeneklerini Değerlendirin

Sade görünümünüzü bir rujla tamamlayın ve veya dudaklarınızın doğal pigmentini yoğunlaştıran bir renk kullanın. Açık pembe, şeftali veya ten rengi bir ruj seçin. Ruju dudaklarınıza hafifçe uygulayarak dağıtın ve fazlasını temizleyin. Daha doğal bir görünüm elde etmek için, ruj yerine sadece bir parlatıcı tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık