Pürüzsüz Bir Cilt Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

23 Haziran 2017 Yorum yapılmamış

pürüzsüz cilt bakımı için yapılması gerekenler

Yoğun cilt bakımı için zamanınız yok mu? Temel prensipleri kullanarak kendinizi şımartabilirsiniz. İyi bir cilt bakımı ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleri, doğal yaşlanmayı geciktirmenize ve çeşitli cilt problemlerini önlemeye yardımcı olabilir.

 1. Kendinizi güneşten koruyun

Cildinize bakmanın en önemli yollarından biri güneşten korumaktır. Yoğun miktarda güneşe maruz kalmak kırışıklıklara, yaşlanmaya ve diğer cilt problemlerine neden olabilir – bunun yanında cilt kanseri riskini arttırır.

En eksiksiz güneş koruması için:

 • Güneş kremi kullanın. SPF’si en az 15 olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. Güneş kremi cömertçe uygulayın ve her iki saatte bir veya yüzme veya terleme yapıyorsanız daha sık uygulayın.
 • Gölgede durmaya dikkat edin. Güneş ışınları en kuvvetli olduğu zaman, sabah saat 10 ile öğlen 2 arasında güneşten kaçının.
 • Koruyucu giysiler giyin. Cildinizi sıkı dokunmuş uzun kollu gömlekler, uzun pantolonlar ve geniş süslü şapkalarla örtün. Ayrıca, giysilere belirli miktarda yıkama için ultraviyole koruma katmanı veren çamaşır yıkama katkılarını veya ultraviyole ışınları engellemek için özel olarak tasarlanan özel güneş koruması giysilerini de göz önünde bulundurun.
 1. Sigara içmeyin:

Sigara, cildinizi daha eski görünür ve kırışıklıklara katkıda bulunur. Sigara, cildin en dış katmanlarındaki küçük kan damarlarını daraltarak kan akışını azaltır. Bu cilt sağlığı için önemli olan oksijen ve besleyici cildi tüketir.

Sigara içmek aynı zamanda kollajen ve elastine zarar verir – elastikiyetinize ve cildinize kuvvet kazandıran lifler. Buna ek olarak, sigara içerken yaptığınız tekrarlayan yüz ifadeleri – dumanlarınızı tutmak için gözlerinizi teneffüs etmek ve gözlerini kısmak gibi ) kırışıklıklara katkıda bulunabilir.

Eğer sigara içiyorsanız, cildinizi korumanın en iyi yolu bırakmaktır. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak ipuçları veya tedaviler için doktorunuza danışın.

 1. Cildi nazikçe temizleyin:

 • Banyo saatini sınırlayın. Sıcak su ve uzun duşlar veya banyolar cildinizden yağlardan arındırır. Banyo veya duş zamanınızı sınırlayın ve sıcak su yerine sıcak su kullanın.
 • Güçlü sabunlardan kaçının. Güçlü sabunlar ve deterjanlar cildinizden gereken yağı alabilir. Bunun yerine, hafif temizleyiciler seçin.
 • Kuru cildinizi düzenli olarak nemlendirin. Cildiniz kuruysa cildinizin türüne uyan bir nemlendirici kullanın. Günlük kullanım için SPF içeren bir nemlendirici düşünün.
 1. Sağlıklı beslenin:

Sağlıklı bir diyet en iyi şekilde bakmanıza ve hissetmenize yardımcı olabilir. Bol miktarda meyve, sebze, tahıl ve yağsız proteinler yiyin. Diyet ve akne arasındaki ilişki net değil – ancak bazı araştırmalar, C vitamini bakımından zayıf ve sağlıksız yağlar ve işlenmiş veya rafine edilmiş karbonhidratlardan daha düşük bir diyetin genç görünümlü cildi teşvik edebileceğini öne sürüyor.

 1. Stres yönetimi:

Kontrolsüz stres cildinizi daha hassas hale getirebilir ve akneleri soymaları ve diğer cilt problemlerini tetikleyebilir. Sağlıklı cildi özendirmek ve sağlıklı bir zihin durumunu belirlemek için stresinizi yönetmek için gerekli önlemleri alın. Makul sınırlar koyun, yapılacak işlerinizi yapın ve zevk aldığınız şeyleri yapmak için zaman tanıyın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık