Lenf Drenaj Masajı

7 Temmuz 2017 Yorum yapılmamış

lenf drenaj masajı

Lenfatik sistem vücudunuzun atıklarını gidermeye yardımcı olur. Sağlıklı, aktif bir lenfatik sistem düz kas dokusunun doğal hareketlerini kullanarak bunu gerçekleştirir. Bununla birlikte, cerrahi veya başka hasar, lenf sistemi ve lenf bezi olarak bilinen bir durum olan lenf sisteminizde sıvı birikmesine neden olabilir. Lenf düğümlerinizle ilgili herhangi bir ameliyat geçirdiyseniz veya doktorunuz lenf nodları ile uğraştıysanız, doktorunuz lenfatik drenaj masajı önermiş olabilir.

Lymphadema

Lenf düğümlerini etkileyen veya kaldıran prosedürler yan etki olarak lenfödeme neden olabilir. Lenfödem, vücudunuzun cerrahi alanın yakınında oluşacaktır. Örneğin, sol göğsünüze kanser ameliyatının bir parçası olarak lenf bezleri çıkartılmışsa, sadece sağ kolun değil, sol kolun lenfödemten etkilenecektir. Lenfatik masaj, hasar gören bölgeden atık sıvıları taşımak için kullanılan nazik bir basınç tekniğidir. Raakhee Patel, PT, DPT, CLT, hastaları ameliyattan sonra kendi lenfatik masajlarını yapmak için eğiten fizik tedavi uzmanı ve sertifikalı lenfödem uzmanı. Lenfatik masaj, lenfödemi azaltmak için kullanılan bir tekniktir.

Cerrahi sonrası iyileşme:

Lenf drenajı masajları ameliyat sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir. Bu tür masajlar, cerrahi insizyon bölgelerindeki yara izini azaltmak için dokuları yeniler. Lenf drenajı masajlarının dokuların ve hücrelerin hızla yenilenmesine yardım ettiğini belirtti. Masajlar ameliyattan hemen sonra yapılmamalıdır; Bunun yerine, bir kişi en az 6 hafta beklemelidir.

Emzirme dönemi için:

Anne sütü, besin maddeleri ve antikorlarla dolu olduğundan, emzirmek bebeği beslemenin en sağlıklı yoludur. Ancak bazı kadınlar emzirirken genellikle bebeğin hatalı takılmasından kaynaklanan komplikasyonları görür. Bu komplikasyonlar tıkanmış kanallar, boğaz ağrısı ve şişme olabilir ve ağrılı ve caydırıcı olabilirler. Etkiler zamanla daha iyi ve tamamen çözülürken, bazı kadınlar yüzünden emzirmeyi bırakmayı tercih etmektedirler.

İyileştirilmiş Bağışıklık Sistemi:

Bağışıklık sistemi lenfatik sistemle bağlantılıdır. Aslında, lenfatik materyallerin akışı yavaşlarsa, bağışıklık sistemi zayıflarLenf drenajı masajlarının bağışıklık sisteminin işlevini iyileştirebileceğini ve enfeksiyonlara karşı savaşan antikorların üretimini artırdığını belirtiyor. Lenf drenajı masajları ayrıca artrit gibi hastalıklara neden olan vücudun iltihaplanmasını azaltabilir.

Rahatlama:

Çoğu masaj rahatlatıcıdır, çünkü sessizdirler ve lisanslı bir uzmanın kişisel dokunuşunu içerirler. Lenf drenajı masajları özellikle vücudun ağrı düzeylerini azaltabileceği için rahatlatıcı olabilir. Uluslararası Sağlık Eğitimcileri Birliği, lenf drenajı masajlarının ritmini, basıncını ve hareketini ağrı ve stresin azaltılması ve genel canlılık ve esenlik kazandırmak için birlikte çalıştığını belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık