Lazer Epilasyonun Vücuda Zararı Olur mu? Kansere Yol Açar mı?

10 Aralık 2015 Yorum yapılmamış

lazer epilasyon

Epilasyon yaptırmak isteyen kişilerin ilk aklına gelen soru ise; ”lazer epilasyon yaptırmak zararlı mıdır? Epilasyon kansere yol açar mı?” olmaktadır.

Lazer epilasyonu kansere yol açar mı?

Lazer teknolojisi tıp alanında 40 yılı aşkın bir süredir, çok çeşitli alanlarda ve çok çeşitli tedavilerde kullanılmaktadır. Lazer epilasyon, ülkemizde olduğu kadar dünyada da çok sık tercih edilen bir yöntemdir. Lazer ışını, epilasyon amacıyla son 20 yıldır tercih edilen bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Epilasyon için geliştirilen lazer ışınları sadece kıl köklerini hedef alarak yapılmaktadır. Lazer dalga boyu sanıldığı gibi deri altından tüm tabakaya geçmez, belli bir seviyede kalır. Yani, lenf bezlerine bu ışınlar ulaşamaz ve sadece deri içerisinde kıl köklerini tanıyarak, kökleri tahrip eder.

Yapılan araştırmalar neticesinde, lazer epilasyon ışınlarının kansere neden olduğuna dair bir bulguya rastlanılmamıştır. Şu ana kadar lazer nedeniyle kanser teşhisi konulmuş bir hasta kayıt edilmemiştir.

Lazer epilasyon yönteminin vücuda bir zararı olur mu?

Lazer epilasyon uygulamasında en çok sorulan sorulardan bir diğeri ise; lazer tekniğinin kısırlığa sebep olup olmayacağı veya yumurtalıklara herhangi bir zararı olup olmadığıdır. Lazer ışınları sadece kıl köklerini hedef seçtiklerinden, vücutta diğer organlara ve bölgelere zarar vermezler.

Uzmanlar tarafından da onaylanan görüşler yumurtalıklar üzerinde lazer epilasyonun olumsuz etkisinin olmadığı yönündedir. Bu yüzden lazer epilasyon yönteminin kısırlığa yol açtığını söylemek şu an için söz konusu değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık