Lazer Epilasyon Zararları Var mıdır?

24 Ocak 2017 Yorum yapılmamış

lazer epilasyon zararlı mıdır

Aşırı kıl gelişimi ve istenmeyen yerlerde tüy, her zaman hem erkek hem de kadınlar için rahatsız edici konulardan biridir. Bu soruna karşı geliştirilen yöntemlerden biri lazer epilasyondur. Ancak lazer epilasyon zararları birçok kişinin aklını kurcalayan bir soru olarak karşımıza çıkmıştır. Lazer epilasyon zararları hakkında bilinmesi gerekenlerden biri; tecrübeli, uzman ve doğru noktalar tarafından uygulanan lazer epilasyonun herhangi bir sakıncaya yol açma riskinin minimum olduğudur. Ancak yanlış ellerde, lazer epilasyon zararları söz konusu olabilir.

Lazer epilasyon, ısı enerjisi yayacak, ışığı absorbe eden her kıl köküne derinlemesine nüfuz eden ve folikülü tahrip eden bir lazer içerir. Çoğu cilt tonu ve kıl türleri için etkili olan bu lazer ışınları, tüylerin kalıcı olarak giderilmesini hedefler. Lazer epilasyon; gri, beyaz, açık kırmızı, kıl üzerinde çalışmaz. Uzun vadeli faydalar ve kalıcı epilasyon için çeşitli uygulamalar ve oturumlar gerekebilir. Yüzdeki ve kolların altındaki epilasyon uygulamaları normalde yaklaşık 15 dakika içinde tamamlanır. Prosedürün tamamlanması için vücudun diğer bölgelerinin en az bir saati gerekebilir.

Lazer epilasyon zararları ve yararları

Lazer epilasyon zararları, güvenilir, tecrübeli, uzman kişilerce uygulandığında minimumdadır. Deneyimli ve güvenilir kişilerce uygulandığında lazer epilasyon zararları geçici kızarıklık ile sınırlı kalmakla beraber, bilinçsizce uygulanan lazer epilasyon zararları deri hasarlarına kadar genişletilebilir.

Lazer epilasyon uygulamalarında yer alan prosedür genellikle risksiz olmakla birlikte, lazer epilasyonun dikkate alınması gereken bazı yan etkileri olabilir.

İstenmeyen kılları kaldırmak için bir lazer kullanmak saç dökmek için çok fazla ısı gerektirir. Bu, bazı kullanıcılardaki cilt yanıklarına neden olabilir. Lazer epilasyon yanıkları koyu pigmentli cilt lazeri daha kolay absorbe ettiği için koyu ciltli kişilerde daha sık görülür. Çoğu durumda yanıklar hafif olmakla birlikte, etki eden yanıkların bildirildiği bazı vakalar da olabilmektedir.

Lazer hiperpigmentasyona ve hipopigmentasyona neden olabilir.

  1. Hiperpigmentasyon, cildin lazer epilasyonundan sonra oluşabilecek koyulaştırmasıdır. Lazer uygulaması melanin üretimini uyararak güneş ışığına benzer bir reaksiyon yaratabilir.
  2. Hipopigmentasyon, diğer taraftan, lazer tedavisinden sonra ortaya çıkan cildin hafifletilmesine atıfta bulunmaktadır. Lazer ışığının emilmesi melanin üretimini inhibe edebilir ve pigment kaybına neden olabilir.
  • Göz yaralanmalarına neden olabilir, bu nedenle lazer tedavisi sırasında gözleri korumak önemlidir.
  • Kaşıntı, uygulama sırasında ve sonrasında lazer epilasyonun normal sayılabilecek bir yan etkisidir.
  • Uygulamayı takiben cilt birkaç gün pembemsi renge dönebilir ve uygulamadan sonra follikül çevresinde şişme ihtimali olabilmektedir.

Lazer epilasyonun yumurtalıklara zararı

Lazer epilasyon zararları konusunda en merak edilen konu ise genital bölgeye uygulanan lazer epilasyonun yumurtalıklara zarar verip vermeyeceğidir. Lazer epilasyon ışınları yumurtalıklara ulaşacak kadar derine inememektedir. Bu sayede de yumurtalıklara ya da iç organlara herhangi bir hasar söz konusu öngörülmemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık