Lazer Epilasyon Sonrası Neler Yapılmalıdır?

18 Kasım 2016 Yorum yapılmamış

lazer epilasyon sonrası

Uygulama boyunca seans aralarında ve sonra düzenli cilt bakımı yapmak önemlidir. Lazer epilasyondan sonra ciltte kızarıklık meydana gelebilir. Genellikle bu kızarıklıklar lazer epilasyon sonrası herhangi bir işleme gerek kalmadan kendiliğinden geçmektedir. Ancak kızarıklık kişi tarafından rahatsız edici bulunuyorsa, bölgeyi rahatlatmak amacıyla nemlendirici kremler kullanılabilir.

Lazer epilasyon sonrası, bu alanda çıkan tüylerin kısaltılması için ağda ya da cımbız gibi yöntemlere başvurulmamalıdır. Tüyler, lazer epilasyon sonrası kendiliğinden dökülmeye başlayacaktır. Fakat bu süre içerisinde tüylerin kısaltılması gerekiyorsa jilet gibi yöntemlere başvurulması daha sağlıklı olacaktır.

Cildin yoğun ve uzun süreli güneş ışığına maruz kalmamasına da dikkat edilmelidir. Şayet yöntem buz lazer epilasyon dışında ise, güneş ışınları ciltte lekelenmelere yol açabilmektedir. Bu sebeple de güneş koruyucu kremler kullanmak faydalı olacaktır.

Lazer epilasyon sonrası yapılması gerekenler ise

  • Lazer epilasyon sonrası, hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde kızarıklık ya da kabarıklık oluşabilmektedir. Kişinin cilt hassasiyetine göre bu kızarıklıklar 1 saat ile 1 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir.
  • Lazer epilasyonun 1 gün sonrası, ılık duş alınabilir. Ancak cildin tahriş olmasına yol açacak kese ve peeling uygulamaları lazer epilasyondan bir hafta sonra uygulanmalıdır.
  • Lazer epilasyondan sonra 1-2 gün güneşe çıkmamak gerekmektedir. Ancak bu kural her epilasyon sistemi için geçerli değildir.
  • Lazer epilasyon sonrası, tüyler genellikle 3-15 gün içerisinde uzar ve kendiliğinden dökülür. Ancak kişinin cildi çok kuruysa tüylerin dökülmesi 20 günü bulabilir. Nemlendirici kullanmak, tüylerin dökülme hızının artmasını sağlayabilecektir.
  • Şayet diğer seansa kadar tüyler uzamışsa ve kısaltılması gerekiyorsa, işlem makas ya da tıraşlama yöntemi ile yapılmalıdır. Aksi halde tüylerin yok edilme süreci sekteye uğrayabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık