Epilasyon Nedir, Nasıl Yapılır?

Paylaş:

Ergenliğe girişle birlikte kızların ve erkeklerin vücutlarının bazı bölgelerinde tüyler çıkmakta ve bu tüylerin pek çoğu da görünüm açısından estetik bulunmamaktadır. Kollarda, bacaklarda, yüzde, genital bölgede, koltukaltında, sırtta, ensede ve vücudun daha birçok yerinde ortaya çıkan bu tüylerden kurtulmak için ağda, tüy dökücü krem gibi geçici bazı yöntemler kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemlerle alınan kıllar ortalama 2 hafta içinde yeniden çıkmaktadır. Bunlardan kalıcı olarak kurtulmak içinse günümüzde yaygın olarak epilasyon tekniği kullanılmaktadır.

Epilasyon nedir?

Epilasyon sayesinde insanlık tarihi kadar eski olan “istenmeyen tüyler” sorunundan kısa süre içinde, acısız, ağrısız bir şekilde kurtulmak mümkün olabiliyor. Epilasyon, istenmeyen tüylerin tam da köklerine belli dalga boylarında ışın verilmesiyle kılların köklerinin deforme edilmesi, köklerin kurutulması işlemidir. Kıllar, köklerinden besin alıp çıktıklarına, uzadıklarına göre kılların kökleri tahrip edilince yeniden çıkmaları da engellenmiş oluyor.  Neredeyse yaşam boyu mücadele edilmesi gereken istenmeyen tüylerden epilasyon sayesinde yaklaşık 1 ya da 1 buçuk yıl içinde 5 -8 seansta tamamen kurtulabilmek mümkün olabilmektedir.

Epilasyon nasıl yapılır?

İstenmeyen tüylerden epilasyonla kurtulmak isteyen kişi seçtiği epilasyon merkezinde öncelikle bir ön görüşme yapılır ve uzman, kılların yapısı ve bulunduğu bölgeye dair bir inceleme yapar. Ardından işlem için randevu alınır ve işlemden önce uzun olan tüyler jilet ya da diğer yöntemlerle kısaltılır ki verilen ışın direkt olarak kıl köklerine ulaşılsın. Ancak bunun için kılların ağda gibi yöntemlerle kökten alınmaması çok önemlidir. Çünkü bu işlemde amaç sadece tüylerin boyunu kısaltıp daha görünür hale getirmektir.

Epilasyon seansında ilk olarak kişinin ten ve kıl rengine göre verilecek ışın değeri ayarlanır. Bu aşamada kıl kökünü etkileyecek en uygun dozu ayarlamak en önemli husustur. Genellikle ihtiyaca göre her bölgeye doz ayarlaması ayrı ayrı yapılır. Doğru ayarlama ve doğru yapılan bir işlemle en başarılı sonucu almak mümkün olur.

Epilasyon kaç seans yapılır?

Epilasyonun seans sayısı kesinlikle işlemin yapıldığı bölgeye ve ihtiyaca göre değişmekle birlikte, genel olarak 4 – 8 seans arasında tüylerden tamamen kurtulmak mümkün olur. Epilasyonun uygulama süresi ve seansların sıklığı da kişinin cilt tonu ve yapısal özelliklerine, kılların durumuna göre değişir.

Epilasyon seansları kaç dakika sürer?

Epilasyon işleminin süresi işlem yapılan bölgenin büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Minik bir bölge ise 5 dakikada biterken, tüm vücut epilasyon seansları 2 saat bile sürebilir.

Epilasyon seans aralıkları ne kadardır?

Epilasyonda seans aralıkları uygulama yapılan bölgeden bölgeye değişmekle birlikte genellikle 4 -8 hafta arasında değişmektedir.

Epilasyon kıllara nasıl etki eder?

Epilasyonda amaç kıl köklerini tahrip ederek aynı yerde bir daha kıl çıkmasını engellemektir. Bu amaçla kılların olduğu bölge verilen ışınla ısıtılarak kıl kökleri yakılır. Kıl köküne gönderilen ve kıl kökü tarafından emilen enerji o alanda ısıya dönüşür. Bu sayede kılın kök hücresi yeniden büyüyemez ve istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak mümkün olabilir. Epilasyon işleminde bahsi geçen bu olaylar milisaniyeler içerisinde gerçekleşir. Epilasyonda tüylerin büyüme evreleri olan anajen, katojen ya da telojen aşamalarının göz önünde bulundurulması işlemin etkisi bakımından çok önemlidir. Özellikle tüylerin gelişme evresinde epilasyon işlemiyle ısı verildiğinde o tüylerin yeniden çıkması engellenmiş olur. Zaten epilasyonda tüylerden tamamen kurtulabilmek için birden çok seans gerekmesi de tüylerin bu evreleriyle ilgilidir. Şöyle ki; aynı bölgedeki tüylerin hepsi aynı anda büyüme evresinde olmadığından, epilasyon hepsinde aynı tahrip etkisini yaratmıyor. Bir sonraki seansta büyüme evresinde olan kıllara etki edebilmek mümkün olabiliyor.

Epilasyon hangi bölgelere uygulanır?

Epilasyon aslında vücutta istenmeyen kılların olduğu, kişinin kılların varlığından rahatsız olduğu göz çevresi ve kaş bölgesi hariç her bölgeye yapılabilir. Ancak epilasyon yapılmasına engel olabilecek herhangi bir hormonsal sorun mevcut ise mutlaka epilasyon uzmanı ile birlikte karar verilmesi gerekir. Daha da önemlisi epilasyona başlamadan önce bu hormonsal sorunun tedavi edilmesi, sonrasında epilasyona başlanması önerilir. Bu bağlamda epilasyon kişinin ihtiyaç duyması durumunda; yüz, ense, boyun, kulaklar, koltukaltı, sırt, kalça, bacak, omuzlar, gövde, göbek, bel bölgesi, göğüs üstü, bikini çizgisi gibi alanlara uygulanabilir ve hepsinden başarılı sonuçlar alınabilir.

Epilasyon kimlere yapılmaz?

 • Gri tüyleri olanlara,
 • Yeni güneşlenmiş ve aşırı bronzlaşmış kişilere,
 • Hiperpigmentasyon ve hipopigmentasyon eğilimi olanlara,
 • Tetracycline veya retinoidler gibi vücudu ışığa karşı hassaslaştıran ilaçlar kullananlara,
 • Herhangi bir cilt hastalığına sahip olan kişilere,
 • Kanser hastalarına epilasyon yapılması uygun değildir.

Epilasyon kimler için uygundur?

12 yaşını tamamlamış, tüy renkleri çok açık olmayan, epilasyon yaptırmaya engel teşkil edebilecek herhangi bir sağlık sorunu olmayan herkes epilasyon yaptırabilir. Ancak küçük çocukların ve çok ileri yaştakilerin epilasyon yaptırmamaları ya da en azından bir uzman doktora danışmaları uygun olur.

Tek bir seans epilasyon ile tüylerden kurtulmak mümkün müdür?

Epilasyon işlemlerinde ilk seansta ya da ilk 2 seanstan sonra farkı görmek mümkündür. Mutlaka tüylerde belirgin bir azalma olur. Ancak tek seansla tüylerden tamamen kurtulmak söz konusu olamaz. Zaten epilasyon işlemleri de en az 4 seanslıktır. Çünkü her kıl kökü epilasyonun yapıldığı dönemde farklı evrededir ve tam olarak istenen verim alınamayabilir. Şöyle ki, epilasyon seansının yapıldığı sırada gerileme döneminde olan kıllar olabilir, onlardan bir sonraki seansta verim almak söz konusu olabilir. Bu sebeple de tek seansta bütün tüylerin bitmesi mümkün olmaz, birden fazla seans gerekir ve ihtiyaç duyulan seans sayısı da her bölge için farklılık gösterir. Ama epilasyondan mümkün olan en kısa sürede istenen sonucun alınabilmesi için seanslara düzenli olarak devam etmek gerekir.

Epilasyon yaptırmaya karar verenler ilk olarak ne yapmalılar?

Epilasyonda yüz bölgesi çok hassastır ve daha fazla özen gerektirir. Kişi, yüz bölgesine de epilasyon yaptırmak istiyorsa ilk olarak hormonsal değerlerine baktırması gerekir. Bunun için de bir dermatoloji uzmanına başvurmalı ve yüzdeki normal dışı tüylenme sebebini öğrenmelidir. Bunun tespiti için de çeşitli tahlil ve araştırılmalar yapılması gerekir. Ayrıca epilasyona gelmeden önce tüylerin sarartılmaması, cımbız, ağda ya da iple kökten alınmaması önemlidir.

Erkeklere epilasyon yapılır mı?

Evet, epilasyon kadın, erkek fark etmeksizin istenmeyen tüylerinden kurtulmak isteyen herkes için doğru tercihtir.

Epilasyondan sonra nelere dikkat edilmelidir?

 • Epilasyondan sonraki 2 gün boyunca direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır.
 • Epilasyondan hemen önce ya da hemen sonra solaryuma girilmemelidir.
 • Yüz bölgesine epilasyon yapılmışsa yüksek faktörlü güneş kremleri sürülmeden dışarı çıkılmamalıdır.
 • Seans aralarında güneşlenerek ten rengi koyulaşmışsa ten rengi normale dönene kadar epilasyon seansı ertelenmelidir.
 • Epilasyondan sonraki 2 gün cildin tahriş olmasına yol açacak peeling ve kese gibi işlemler yapılmamalıdır.
 • Epilasyondan sonra kıl kökleri 10 -20 gün içerisinde uzar ve kendiliğinden dökülür. Tüylerin yeniden çıktığını görünce endişelenmeye gerek yoktur.
 • Epilasyon seans aralıkları yüz için 4 hafta, vücut bölgeleri için 4 – 8 hafta arasında değişmektedir.
 • Epilasyon seanslarına düzenli olarak gitmek gerekir, seanslar aksatılırsa ya da düzensiz gidilirse kıl azalma oranı olumsuz etkilenir.

 

Paylaş:
Benzer Yazılar
 • İletişime Geç

  Contact Form