Lazer Epilasyon Ne Zaman Yapılmalıdır?

31 Ağustos 2016 Yorum yapılmamış

lazer epilasyon ne zaman yapılmalıdır

Lazer epilasyon; Buz lazer epilasyon sistemi ile, lazer her mevsim yaptırılabilmektedir. Bronzluk ya da güneşe çıkmak, buz lazer epilasyonun etkinliğini azaltmamaktadır.

Önceki lazer yöntemlerinin; koyu ten renginde etkin başarı sağlayamadığı için yazın uygulanması önerilmemekteydi. Bununla beraber; lazer başlığı ve gönderilen ışın yöntemleri sebebiyle güneş lekeleri söz konusu olabilmekteydi. Bu sebeple de güneş etkilerini minimum seviyede tutmak için lazer epilasyon yöntemi en çok kış döneminde tavsiye edilmekteydi.

Dünyada yirmi yılı aşkın süredir uygulanan lazer epilasyon sistemlerinin etkili ve güvenli olması için cilt rengi, kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğu oldukça önemlidir. Bu özellikler göz önüne alınarak doz ve uygulama yöntemi, seans aralıkları belirlenmektedir.

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesi için lazer ışınlarının kullanıldığı bir yöntemdir. Milisaniye seviyesinde cilde uygulanır. Lazer ışığı yalnızca kıl kökünü hedefler. Bu sayede cilde hiçbir şekilde hasar vermez. Kıl kökündeki pigmentleri hedef alan lazer ışınları, ısıya dönüşür ve kıl kökünü tahrip ederek kalıcı olarak tüylerden kurtulmayı hedefler.

Lazer epilasyon yönteminden ağda, cımbız ya da jilet gibi yöntemler tercih edilmekteydi. Bu sorun teknolojik gelişmelerin ilerlemesiyle ortadan kalktı ve kalıcı çözümler bulundu. Buz lazer epilasyonda, cilt rengi ya da kıl rengi ayırt edilmeksizin her özellikle renk ve kıl tipi için sonuçlar elde edilebilmektedir.

lazer-epilasyon

Kaç seans uygulama gerekmektedir?

Lazer yönteminin birden fazla seansla uygulanması gerekmektedir. Lazer ışınları yalnızca anajen yani aktif kıl köklerini etkilemektedir. Bu sebeple de pasif köklerin de alınması için büyümesini beklemek yani aktif hale gelmesini beklemek gerekmektedir. Bu sebeple de 4-6 seans lazer uygulaması gerekebilmektedir. Kılların kalınlığı ve yoğunluğu her vücutta farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir, kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmektedir.

Bir seans ne kadar sürer?

Seans süresi uygulamanın yapıldığı alana göre değişmektedir. Örnek olarak çene, bıyık gibi alanlar 5-10 dakikada tamamlanırken, bacak ya da tüm vücut 1 saatte tamamlanabilmektedir.

Hassas ciltlere bir zararı var mıdır?

Lazer ışığı, cilde herhangi bir şekilde zarar vermez. Uzman ve deneyimli kişiler tarafından uygulanan lazer sistemleri, cilt üzerinde herhangi bir tahribata yol açmamaktadır.

lazer-epilasyon-cesitleri

Lazer epilasyon güvenli midir?

Lazer epilasyon, uzman, deneyimli ve temiz merkezlerde uygulandığında güvenli ve yan etki riski az bir işlemdir. Cilde herhangi bir zarar verilmeden yalnızca kıl kökü hedef alınmaktadır. Lazer epilasyon uygulamasının güvenilirliği ve tesiri, Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drug Association) tarafından 1997 yılında onaylanmıştır.

Hamilelikte lazer uygulanır mı?

Hamilelik döneminde lazer uygulanması sakıncalıdır. Hormonal olarak değişimlerin söz konusu olduğu bir dönem olduğu için epilasyon, doğumdan sonraya ertelenmelidir.

Yan etkileri var mıdır?

Uygulaması sırasında kıl kökleri enerjiden etkilendiği için aynı gün geçecek olan kızarıklık ya da kabarıklık görülebilir. Uygulamadan birkaç saat sonra bu durum kendiliğinden düzelecektir.

Uygulama öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Lazer epilasyondan 4 hafta önce, uygulama yapılacak alan için kılların kökten alındığı cımbız, ağda ya da kıl dökücü kremler bırakılmalıdır.

Uygulama sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Lazerden sonra cımbız, ağda ya da kıl dökücü kremler kullanılmamalıdır.

Lazer epilasyon kimlere uygulanmaz?

  • Fotosensitiv alanlar,
  • İnflamatuar hastalık alanları,
  • Şüpheli pigmente alanlar,
  • Hamile kadınlar,
  • Açık yaranın olduğu alanlar
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık