Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanmaz?

23 Kasım 2015 Yorum yapılmamış

lazer epilasyon

Lazer epilasyonun uygulanmaması önerilen 10 durum

  • Hamilelik

Hamile kadınlar için lazer epilasyonunun zararlı olabileceği yönünde herhangi bilgi bulunmamaktadır. Fakat yine de hamile kadınların doğumdan sonra başvurması önerilmektedir.

  • Sarı, beyaz, kızıl kıllar

Lazer yönteminde kullanılan ışın yalnızca kıl köklerine siyah rengi veren melanin isimli renk pigmentini görmektedir. Kıl kökünde melaninin bulunmaması durumunda kıl beyaz olur ve lazer ışığı bu kılı yakalayamaz. Sarı ve kızıl kıl kökleri de aynı şekilde lazer ışığının görebileceği melanin pigmenti içermediği için, epilasyon yapılamamaktadır.

  • Ayva tüy

Lazer epilasyon yönteminde kıl ne kadar siyah ve kalın ise o kadar güçlü ısı enerjisine maruz kalmaktadır. Bu da tedavinin başarılı olmasını sağlar. Fakat zayıf kıl köklerine uygulanan lazer ışınları tam olarak kılları göremediği için, ısı tahribatı da yeterli olmamaktadır. Bu nedenle uygulanan ışınlar tüylerin daha çok kalınlaşmasına ve çoğalmasına neden olabildiği için, özellikle yüz bölgesinde bulunan tüylere lazer yapılması tercih edilmemektedir.

  • Hormon bozukluğu

Hormonal bozukluklar genellikle kıllanma sorununa neden olabilmektedir. Yüz, göğüs ve göbek bölgesinde erkek tipi kıllanma olarak adlandırılan profil ortaya çıkabilir. Bu nedenle lazer epilasyondan önce hormonal bozukluğun giderilmesi uygulamanın başarısı açısında oldukça önemlidir. Eğer bu sorun tedavi edilmeden önce lazer epilasyon uygulanır ise, seans süresi uzamakla beraber tamamlanması güç olabilir. Ancak tüyler belli oranda azalmaktadır. Bu nedenle optimal sonuçlar alabilmek için kişinin tedavisini olduktan sonra başvurması önerilmektedir.

  • Kanser hastalarına özellikle cilt kanseri olanlara lazer epilasyon yöntemi uygulanmamaktadır.
  • Ciltte aktif bir lezyon mevcut ise, lezyonun tedavisi bitene kadar bölgeye kesinlikle lazer uygulanmamaktadır.
  • Cildin soyulmasına dayanan kozmetik ürünleri kullanan hastaların, ürün kullanımını bıraktıktan belirli bir süre sonra lazer epilasyon yapılabilir.
  • Oral yoldan cilt tedavisi için ilaç kullanım sırasında ve sonrasında 6 ay boyunca lazer epilasyon yapılmamaktadır.
  • Doğal olarak ya da solaryum aracılığı ile elde edilen bronz tenlerin, doğal rengine dönene kadar lazer epilasyon uygulanmaz.
  • Lazer epilasyonda yaş sınırlaması olmamasına rağmen ergenlik sürecini tamamlayan kişilere uygulanması önerilmektedir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık