Lazer Epilasyon Kıllara Nasıl Etki Eder?

19 Kasım 2015 Yorum yapılmamış

lazer epilasyon

İnsan vücudunda dokulara rengini veren çeşitli kromofor olarak bilinen pigmentler yer almaktadır. Cilt dokusuna ve kıllara koyu rengi veren kromofor ise melanin pigmentidir. Lazer ışını seçici fototermoliz ciltteki melanin miktarının az olduğu dokuların arasından geçerek, yalnızca melanin bakımında zengin ve koyu renkli kıl gövdesi tarafından emilmektedir. Yoğun ısıya maruz kalan kıl gövdesi aldığı ısıyı kıl köküne ileterek, kıl kökünün tahribine yol açarak, tekrar büyüme kabiliyetini yok eder. Isıya maruz kalan kıl gövdesinin çevre dokulara zarar vermesini engellemek amacıyla işlem sırasında cildi soğutmak için soğutucu gaz ya da hava püskürtülmektedir.

Lazer epilasyon kıl yapısını nasıl tahrip ediyor?

İnsan vücudundaki kıllar anagen, katagen ve telegon denilen farklı gelişim evrelerinden oluşur. Anagen evresi kılların aktif büyüme fazı olarak kabul edilir. Kıllın bu evresi cilt üzerinde görünür büyüklüğe erişmiştir. Kıl kökünde bol miktarda tuz ve su bulunmaktadır ve kıl gövdesi papilla adı verilen kıl köküne bağlıdır. Kılların aktif büyüme fazında ( anagen ) uygulanan lazer epilasyonun ışınları melanin maddesini görerek yüksek ısının iletilmesi ile kıl kökünü tahrip ederek olmaktadır.

Lazer epilasyon kılların hangi evresinde uygulanmalıdır?

İşlemin herhangi bir zamanda uygulanması ile birlikte kişiden kişiye göre değişirken, kılların bölgeye göre yaklaşık %10-20’si anagen evresindedir. Bu doğrultuda tedavinin tamamlanması için belli aralıklarla tekrarlanması gereken seanslara ihtiyaç duyulmaktadır. Çoğunlukla vücut bölgesine yapılan lazer epilasyon seans aralıkları 6-8 hafta, yüz bölgesinden ise 4-6 hafta periyotlarla yapılmaktadır. Ancak her kişinin anagen fazında bulunan kıl oranının farklı olması nedeniyle lazer ışınlarından etkilenecek sonuçların elde edilmesi için seans sayısı değişebilmektedir. Ayrıca koyu cilt yapısına sahip kişilerin seans sayısı artarken, lazer epilasyon sonuçlarının başarı oranı düşmektedir. Bunun yanı sıra çok ince kızıl, beyaz ve sarı renkli kıllar için çözüm değildir. Çünkü siyah ve kahverengi kıllara rengini veren eumelanin maddesi lazer ışınlarını yoğun bir şekilde emerken, sarı ve kızıl kıllara rengini veren pheomelanin lazer ışınlarını görmediği için işlem geçerli olmamaktadır. Lazer epilasyon yönteminde seçici fototermoliz prensibinin başlıca temeli budur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık