Lazer Epilasyon Hamilelikte Sakıncalı mı?

18 Aralık 2015 Yorum yapılmamış

lazer epilasyonda hamilelik

Özellikle hamilelik döneminde artan hormonlar, tüylenmede artışa neden olduğu için, çoğu anne adayı lazer epilasyon yöntemini düşünebilir. Fakat lazer epilasyon yöntemi, hamilelikte sakıncalı durumlara sebep olabilir.

Hamile olan anne adaylarına lazer epilasyon uygulaması ile ilgili araştırmalar etik olarak kabul edilmediği için bu konuda kesin bir bilgi yoktur. Fakat hamileliğin özellikle ilk trimester (ilk 3 ay) döneminde lazer epilasyon önerilmemektedir. Hamileliğin sonraki aylarında ise bebeğin zarar görebilme ihtimali, uygulama yapılırken bebeğin hareketlenmesi ve anne adayının ağrı duyması gibi rahatsız olabileceği durumlar nedeni ile lazer epilasyon hamilelik döneminde tavsiye edilmemektedir.

Eğer lazer epilasyon tedavisi gören bir kadın, bu süreç içinde hamilelik elde etmiş ise, epilasyonun doğumdan sonraki döneme ertelemesi öngörülmektedir. Aksi halde hamilelik sürecini etkileyebilecek ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir. Ancak unutulmaması gereken, gebelikte epilasyon yaptırma hakkında yeterli bilimsel araştırma olmadığıdır.

Hamilelikte lazer epilasyon

Anne adayları, hamilelik hormonlarının etkisi ile tüylenme sorununun artmasından oldukça rahatsızlık duymaktadır. Doğumdan sonra bu tüyler, kendiliğinden yok olmaktadır. Bu sebeple de epilasyon yöntemlerinin doğumdan sonraya ertelenmesi daha sağlıklı olacaktır.  Buna karşın lazer ve elektroliz gibi modern epilasyon yöntemlerinin de uzmanlara göre bebeğe herhangi bir zararı olmadığı da bilinmelidir.

Lazer epilasyonunun bilinen herhangi bir zararı olmasa da sonuçların araştırıldığı yeterli bilimsel araştırma olmadığı için gebelik döneminde epilasyon yapılması söz konusu değildir. Hamilelikte lazer ışınlarının zararlı olduğunu ortaya koyan herhangi bir kanıt veya araştırma bulunmamaktadır. Fakat gebelik sürecinde anne adayları çeşitli hormonal değişiklikler yaşadığından yalnızca lazer değil diğer işlemlerin de yapılmaması daha uygun olacaktır.

Hamilelikte neden epilasyon yapılmamalıdır?

Hamileliğin son döneminde yapılacak olan lazer epilasyonun çeşitli riskleri olabilmektedir. Örnek olarak genital bölgeye uygulanacak lazer epilasyon, kasılmaları tetikleyebilir ve erken doğuma yol açabilir. Bu sebeple de doğumdan sonrası için lazer epilasyon uygulamalarına başvurulmalıdır.

Emzirme döneminde lazer epilasyon uygulamasının bir sakıncası var mı?

Emzirme döneminde lazer epilasyon uygulanabilir. Lazer epilasyon süte veya süt miktarına herhangi bir etki yapmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık