Lazer Epilasyon Doğurganlığı Etkiler mi?

25 Kasım 2016 Yorum yapılmamış

lazer epilasyon doğurganlığı etkiler mi

Lazer epilasyon, kıl köklerini hedef alan bir epilasyon yöntemidir. Tüylerden kalıcı olarak kurtulmayı hedefleyen lazer epilasyon, günümüzde kulak ve burun içi dahil olmak üzere birçok bölgede kullanılabilmektedir.

Kullanılan lazer cihazları, deriye bir milimetreden daha az girmektedir. Bundan dolayı da lazer ışınlarının yumurtalıklara ulaşma ve yumurtalıklara hasar vererek kısırlığa yol açması söz konusu değildir. Lazer ışınları yalnızca pigmentler üzerinde çalışır. Bu sebeple de lazer epilasyon doğurganlığı etkilememektedir.

Lazer epilasyon yalnızca konusunda deneyimli ve uzman kişilerce uygulanmalıdır.

Bilinçsiz lazer epilasyon uygulamaları, yanıklara ya da renk farklılıklarına yol açabilir. Bu sebeple de yalnızca güvenilir ve alanında uzman kişiler tarafından uygulanması uygun olmaktadır. Ülkemizde özellikle git gide yaygılaşan lazer epilasyon, en çok genital bölge alanında talep almaktadır. Bu bölgenin hassasiyeti ve diğer yöntemlerle tüylerden kurtulma zorluğu sebebiyle, lazer epilasyonun tercih edilmesi söz konusudur. Bu aşamada da akıllara ‘’lazer epilasyon doğurganlığı etkiler mi?’’ sorusu gelmektedir.  Peki lazer epilasyon doğurganlığı etkiler mi?

Lazer epilasyonun genital bölge için zararları nelerdir?

Lazer epilasyon, melanin tabakasını hedef alan lazer  ışınlarının, kıl kökü tarafından ısıya dönüştürülmesi ve kıl köklerinin kalıcı olarak hasara uğratılması ile beraber tüylerden kurtulma yöntemidir. Lazer epilasyonda kullanılan lazer ışınlarının dalga boyları 800-1100 nm arasında değişmektedir. Bu dalga boyundaki ışınların yumurtalıklara ya da diğer iç organlara ulaşma şansı yoktur. Bu sebeple de lazer epilasyon yaptırmayı düşünen kişilerin, genital bölge sağlığı ya da kısırlık gibi olumsuzluklardan etkilenmemesi gerekmektedir. Sperm sayısı ya da yumurta hücrelerinin sayısı, lazer epilasyonda kullanılan lazer ışınları ile etkilenmemektedir.

Genital bölgeye yapılan lazer epilasyonun dezavantajları ve yan etkileri:

Genital bölgeye uygulanan lazer epilasyonunda meydana gelebilecek yan etkiler; deri yüzeyinde oluşabilecek geçici kızarıklıklardır. Bununla beraber şayet lazer epilasyonun uygulandığı alan hijyen kurallarına uymuyorsa, genital bölgenin enfeksiyon kapması söz konusu olabilir. Ancak güvenilir ve uzman lazer epilasyon merkezlerinde bu gibi problemlerin yaşanması riski söz konusu değildir. Geçici kızarıklıklar dışında lazer epilasyonun genital bölgede kalıcı ve uzun vadede yan etkisinin olmadığını söylemek mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık