Lazer Epilasyon
Çeşitleri

5 Nisan 2017 Yorum yapılmamış

lazer epilasyon çeşitleri

Teknolojik gelişmelerle birlikte lazer epilasyon çeşitlerinde farklı yöntemler uygulanmaktadır. Uygulanacak teknik cilt tipine, tüylerin yapısal özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Epilasyon uygulamalarına başlamadan önce mutlaka bir profesyonel tarafından özelliklerinizi analiz ettirmeli ve size en uygun yöntemi belirlemelisiniz.

Alexandrite Lazer Epilasyon:

Düşük dalga boylu, etkili ve riskli olmayan lazer epilasyon türüdür. Açık tenli kişilere uygulanmaktadır. Esmer veya bronz tenli kişilerde lekelenme yapabilmesi sebebiyle uygulanması tavsiye edilmemektedir. Tüyün niteliği kalın ve koyu renk olmalıdır. İnce ve açık renk tüyler için uygun değildir. Seansları kaçırmamak suretiyle kısa sürede etkin sonuçlara ulaşılabilmektedir. Yaklaşık olarak 4 ya da 6 seansta istenmeyen tüylerden tamamıyla kurtulabilirsiniz. İşlemi uygulayan cihazın diğer bir avantajı da soğutucu sisteme sahip olmasıdır. Bu sayede işlem sırasında acı hissi çok daha az hissedilir hale gelmektedir.

Diyod Lazer Epilasyon:

Alexandrite lazere göre lazer dalgaları daha uzundur, bu sayede çok daha derindeki kıl köklerine bile nüfuz edebilir. Çok açık tenli olmayan; normal, koyu ya da bronz tene sahip kişilere uygulanabilir. Ciltte yanık veya kızarıklık oluşturmaz. Genel olarak erkeklerde sırt ve omuz bölgesi gibi kalın deriye sahip bölgelerde kullanmak için avantajlıdır. Bunun yanı sıra yüz ve genital bölge gibi hassas ve ince yapıdaki kıl köklerinde de başarılı sonuçlar verir. Uygulama esnasında hem cildi soğutmak hem de leke oluşumunu önlemek için vücuda özel bir jel sürülmektedir.

Ütüleme Buz Lazer Epilasyon:

Birçok epilasyon türüne oranla daha kısa sürede olumlu sonuçlar veren bir yöntemdir. En sık kullanılan tekniklerden biri de buz lazer epilasyondur. Cilt üzerinde ütü yapar gibi gezdirilmesinden ötürü bu isimle adlandırılmıştır. Acıyı azaltmak için soğutma sistemi bulunur. Özellikte genital bölgede kullanımı daha yaygındır. Uygulamadan sonra ciltte yanık oluşma ihtimali yoktur fakat uygun kremlerle cilt korunmalı, lekelenme ihtimalinden kaçınılmalıdır.

İğneli Epilasyon:

Kıl yapısının oldukça ince ve açık renk olduğu, yüz gibi bölgeler için geliştirilmiştir. Kullanımı dikkat isteyen bir tekniktir. Diğer lazer türlerinin göremediği kıl köklerine steril ince bir iğne yardımıyla girilir ve kıl kökü yok edilir. Acı hissi biraz fazla olmasına karşın etkili bir yöntemdir. Uygulanan bölgenin hassasiyetinden kaynaklı olarak işlemden sonra geçici kızarıklık, kabarma gibi sorunlar meydana gelebilir.

ND YAG Lazer Epilasyon:

Bu lazer sisteminin dalga boyu çok fazla uzundur ve kıl köklerine doğrudan etki etmek amaçlanmıştır. Bu özelliğiyle yüksek bir güçle deriye zarar vermeden kıl kökündeki çoğalan hücreler yok edilir. Çok koyu ten rengine sahip kişilerde bile olumlu sonuçlar verilebilir. Açık renkli ve ince yapıdaki kıl yapılarında bile etkilidir. Bu yöntemin dezavantajı ise diğer yöntemlere oranla daha uzun seanslar gerekmesidir.

IPL Lazer Epilasyon:

Diğer uygulamalarla aynı özellikte ışınlara sahip olmayan bir yöntemdir. Bu ışınların güç düzeyi kıl kökünü bitirici etkiye sahip değildir. Değişken güçlerde ışınlar verilerek tüyleri dökebilir fakat yeniden oluşmasını engelleyemez. Düzenli ve uzun seanslar boyunca uygulandığında tüy köklerini zayıflatabilir. Kalıcı bir yöntem değil, geçici olarak istenmeyen tüylerden kurtulma tekniğidir.

Ruby Lazer Epilasyon:

Lazer epilasyon yöntemleri arasında kullanılan en eski tekniktir. Açık tenli kişilerde uygulanılması gerekir. Koyu tende uygulandığı zaman lekelenme problemi görülme olasılığı yüksektir. Uygulanacak tüyün yapısı açık renkli ve ince olmalıdır.

Ev Tipi Lazer Epilasyon Uygulamaları:

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte lazer cihazları evde, kişinin kendisi tarafından kullanılabilecek hale gelmiştir. Diyod tekniği uygulayan bu cihazlar, epilasyon merkezlerindeki kadar etkili olmasa da kullanmadan önce dikkatli olunmalı, kullanma talimatlarına uyulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık