Genital Bölgeye Lazer Epilasyon Sakıncalı mıdır?

17 Haziran 2016 Yorum yapılmamış

Genital bölgenin istenmeyen tüylerden temizliği, zahmetli ve yorucu olabilmektedir. Genital bölgenin kalıcı olarak temizlenmesi için günümüzde ütüleme lazer epilasyon yöntemlerine başvurulmaktadır.

Genital bölgenin istenmeyen tüylerden temizlenmesi için kullanılan diğer yöntemler ise:

  • Ağda
  • Traş
  • İğneli epilasyon

Ağda, tıraş, tüy dökücü krem gibi yöntemler tüylerin geçici olarak giderilmesini sağlamaktadır. Genital bölgenin oldukça hassas ve acıya daha dayanıksız olması sebebiyle günümüzde kullanılmaya başlanan yöntem ütüleme buz lazer epilasyon yöntemidir.

genital-bolgeye-lazer-operasyon-sakincalimidir-2

Lazer Epilasyon Uygulamasının Genital Bölgeye Zararı Var mıdır?

Epilasyon yönteminde, lazer ışınları kıl kökünü hedef almaktadır. Bu sayede de lazer ışınları cilde ya da deriye herhangi bir şekilde zarar vermemektedir. Lazer ışınları vücutta yayılma göstermemektedir. Yalnızca kıl kökünü hedef alarak, kıl kökünü tahrip etmeyi amaçlamakta ve sağlamaktadır. Ancak lazer epilasyonun gebelik döneminde uygulanması doğru değildir. Gebelik sürecinde vücutta meydana gelen hormonal değişimler vücudun lekelenme riskini arttırabilir. Bu hormonal değişimler, tüylerden kurtulma sürecinde olumsuz etkilere yol açabilir. Bu sebeple de gebelik döneminde lazer uygulanması önerilmez.

Yumurtalıklar Açısından Epilasyon Lazer Işınları Zararlı mıdır?

Kadınların merak ettiği soruların başında lazer epilasyonun yumurtalıklara zarar verip vermeyeceği gelmektedir. Lazer yöntemleri, yalnızca epilasyon alanında değil, tıbbi olarak birçok alanda uzun yıllardır kullanılmaktadır. Genital bölgenin ve yumurtalıkların lazer ile zarar görmesi söz konusu değildir. Bu konuda yapılan bilimse araştırmalar da bu kanıyı desteklemektedir. Ancak bu noktada unutulmaması gereken, epilasyon işlemlerinin mutlaka uzman ve konusunda deneyimli kişiler tarafından yapılmasının doğru olacağıdır. Aksi halde istenmeyen sonuçlar doğabilir.

genital-bolgeye-lazer-operasyon-sakincalimidir-4

 

 ‘’Lazer ya da iğneli epilasyon yöntemi kısırlığa sebep olmamaktadır’’

Kadınların enfeksiyona daha açık olması ve lazer işlemleri sırasında ışınların verilmesi, kadınlarda lazerin kısırlığa yol açacağına dair endişelere sebep olabilmektedir. Ancak bu endişe ve düşüncelerin bilimsel karşılığı yoktur.

Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar ancak cilt yüzeyinin yaklaşık 1 mm altında bulunan kıl köklerine kadar ulaşmaktadır. Bu ışınlar, daha derine inememektedir. Bu sayede de iç organlar hatta derinin en son katmanına dahi ulaşılması söz konusu olmamaktadır. Lazer sistemleri, yalnızca kıl kökünü hedef almak üzere üretilmiştir. Bununla beraber, kılı çevreleyen diğer yapılara zarar gelmeyecek kadar kısa bir süre boyunca uygulanmaktadır. Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar radyolojik görüntüleme yöntemlerinde kullanılan X ışınlarından farklıdır ve noniyonize karakterdedir. Bu sayede de lazer epilasyonun kısırlığa yol açması bir yana, cilde zarar vermesi dahi mümkün olmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık