Doğal Kürler ile Cilt Temizleme

14 Eylül 2017 Yorum yapılmamış

doğal kürler ile cilt temizleme

Cilt temizleme, oldukça önemli bir konudur. Günlük hayatta tüketilen besinler, sigara dumanları, kirli hava, az su içme, kimyasallar gibi birçok faktör cildin kirlenmesine ve hava alamamasına yol açarak erkenden kırışıklıklara sebep olabilir. Bu sebeple de cildi düzenli olarak temizlemek önemlidir. Ancak her cilt tipinin temizlenme yöntemi farklıdır.

Peki, doğal kürler ile cilt temizleme nasıl yapılır?

Kuru cilde sahip kişiler için cilt temizleme:

Kuru biir cilde sahipseniz, uyumadan önce  yağsız süte pamuğunuzu batırın ve yüzünüzü iyice silin. 15 dakika bekledikten sonra temiz pamuğunuzu ılık suya batırarak yüzünüzü tekrar silin ve kurulayın.

Yağlı cilde sahip kişiler için cilt temizleme:

Yağlı cilde sahip olanların cilt temizleme yapmaları için günde 2 kere aynı işlemi tekrarlamaları gerekmektedir. İşlem ise: bir kap içerisine sıcak su koyduktan sonra içerisine 1 avuç içi kadar kuru papatyayı ufalamak. Ardından 5 dakika sonra iyice süzün. Yumuşak bir havluyu suyunuza batırın sıkın ve sonrasında yüzünüzü yavaşça silmek.. Bu işlemden sonra  ise doğal gül suyu ile cildi durulamak.

Normal cilt yapısına sahip olanlar için cilt temizleme:

Normal ciltler için doğal kür: bir avuç üzümün suyunu sıkmak ve çıkan suya pamuğu batırıp cildi temizlemektir.  15 dakika bu şekilde bekleyin ve sonrasında durulayın.

Doğal kür tarifleri:

Gereken malzemeler: 3 yemek kaşığı bal, 1 yemek tabağı kadar yoğurt, 5 yemek kaşığı mürver çiçeği

Yapılışı: Balı ocakta eritin.  Ardından yoğurt ve mürver çiçeğini kısık ateşte yarım saat boyunca kaynatın. Kaynadıktan sonra karışımı 5 saat bekletin ve sonrasında süzürek işlemi tamamlayın. Süzülen karışım içine balı ekleyin ve iyice karıştırın. Meydana gelen kremi bir kavanoza doldurun cildinize uygularken pamuk yardımıyla yavaşça sürün.

Cilt temizleyici maskeler, her yaşa, her soya ve her cilt tipine göre değişim göstermektedir. Temizlenmeyen bir cilt özellikle bu şehir hayatının tozlu ve stresli ortamında, kısa sürede problemli bir cilt haline gelerek erkenden yaşlanacaktır. Bu nedenle kendi cilt tipinize uygun cilt temizleyici maskeleri kullanmanız tavsiye edilmektedir.  Cilt temizleyici ürünler kozmetik yani kimyasal ürünlerden meydana gelen maskeler ve ev yapımı maskeler olarak ikiye ayrılır.

Siyah noktalar için etkili cilt maskesi

  • Bir Limon
  • Bir kase yoğurt

Bir limonun suyunu çıkartın. Daha sonra bunu bir kase yoğurda dökerek karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüzde (göz çevresi hariç)  sürün. Limondaki asit gözlerinizi yakacağı için, gözlerinize değdirmemeye özellikle dikkat edin. 15 dakika kadar sonra kuruyarak gerildgerilecektir. Ilık bir suyla maskeyi bol suyla yıkayarak maskeyi çıkarın. Bu maskeyi haftada 1 kere uygulayabileceğiniz bu maskenin siyah nokta sorunuu ortadan kaldırdığını göreceksiniz.

Cilt canlandırıcı maske

  • Bir tutam tarçın
  • Yarım fincan süt
  • Bir tutam defne yaprağı
  • 1 adet yumurta
  • Bir miktar kayısı suyu

Kayısı suyuna tarçını ve defne yaprağını ilave edin ve karıştırarak kaynatmaya başlayın. Daha sonra süt ve yumurtayı da ilave edin ve karıştırmaya devam edin. Vücutta istediğiniz yerlere uygulayabileceğiniz bu maske 10 dakika sonra ılık ve bol suyla durulayın. Sivilcelere karşı da etkili bir maskedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık