Buz Lazer Epilasyonun Yan Etkileri Var mıdır?

30 Temmuz 2016 2 yorum

bu lazer epilasyonun yan etkileri

Yeni nesil buz lazer sistemlerinde daha kısa sürede sonuç alınabilmektedir. Ülkemizde yaygın başvurulan tüylerden kurtulma yöntemi, lazer epilasyondur.

1990 senesinden itibaren uygulanan lazer epilasyon, o dönemden itibaren teknolojik ve tıbbi gelişimler sayesinde ilerletilmiş, kısa sürede kalıcı sonuçların elde edilmesini sağlamıştır. Ağrı ya da acı hissini minimize eden, kısa sürede tamamlanan bu sistem, ciddi ve kalıcı yan etkilere sebep olmamaktadır.

Buz lazer epilasyon nasıl çalışır?

Epilasyon cihazı; uzman kişiler tarafından kontrol edilen, kıl köküne lazer enerjisi gönderilen bir araçtır. Gönderilen enerji, kök hücrelerine ulaşmaktadır. Kökler bu enerjiyi absorbe eder. Bu sayede de kıl kökü tahrip olur. Uygulanan lazer, uzayan tüylerde etkilidir. Bu sebeple de birkaç defa lazer epilasyon seansına girmek gerekmektedir. Başarılı ve kalıcı sonuçlar için ortalama 4-6 seans epilasyona girmek gerekebilmektedir. Gönderilen lazer ışınları, yalnızca kıl kökünü hedefler. Bu sebeple de uzman ve deneyimli kişiler tarafından uygulanan epilasyon seanslarında herhangi bir yan etki, cildin zarar görmesi gibi olumsuzluklar meydana gelmemektedir.

Lazer Epilasyon Tedavisini Uygulayacak Uzmanın Seçimi

Epilasyon tedavinin başarı faktörünü arttıran önemli bir husus, uzman seçimidir. Uzman seçerken, mutlaka tecrübesi, referansları ve bu konuda bilgisi dikkate alınmalıdır. Tedavideki başarı oranlarının durumu ve ne kadar süredir lazer epilasyon uygulandığı sorulmalıdır. Bu amaçla da kişinin ilk olarak güvenilir kaynaklardan lazer epilasyonun ne olduğu hakkında bilgi edinmesi, epilasyon cihazlarını tanıması gerekmektedir.

Güvenilir bir uzman tercih edildikten sonra, epilasyonun uygulanacağı merkezin ortamı hakkında bilgi edinilmelidir. Merkezin hijyen kurallarına uyması, çalışanların tavrı gibi faktörlere dikkat edilmesi önemlidir.

buz lazer epilasyonun yan etkileri var mıdır

Lazer Epilasyon Tedavisinin Riskleri ve Yan Etkileri

Lazer epilasyonun kişi için uygun olup olmadığına karar vermek oldukça önemlidir. Bunun için de kişinin hormonal herhangi bir sorunun olup olmadığı araştırılmalıdır. Örnek olarak; kişinin hormonal bir dengesizliği varsa, uygulanan tedavi yöntemi buna göre seçilmeli ve hormon ilaçları ile epilasyon desteklenmelidir. Ancak hormonal bozukluğu olan bir kişiye tıbbi tedavi olmadan epilasyon uygulanırsa, bu durumda tüyler açısından ters tepki söz konusu olabilir.

Yan etkiler, buz lazer epilasyonda oldukça nadir görülmektedir. Ancak uzman olmayan kişilerce uygulanan epilasyon tedavilerinde bu yan etkiler daha sık görülebilir.

Bu yan etkiler:

 • Yanıklar,
 • Cilt lekeleri,
 • Ağrı,
 • Şişkinlik,
 • Kızarıklık
 • Ciltte solma olarak sayılabilir. 

buz lazer epilasyon
Lazer Epilasyon Sonrası Oluşabilecek Geçici Yan Etkiler

 • Ağrı:

Yeni nesil buz lazer epilasyonunda ağrı ya da acı minimize durumdadır. Eski nesil lazer sistemlerinde acı ve ağrı hissedilebilmektedir. Tedavi sonrasında hastaların ağrı kesici kullanması gerekebilir.

 • Şişkinlik:

Epilasyonun uygulandığı alanda şişlikler ve kabarıklıklar görülebilmektedir. Bu yan etkiler görülme riski oldukça düşüktür. Uygun dozajlar ve uygun ışınlar kullanıldığı taktirde en hassas ciltlerde dahi bu yan etkiler gözlemlenmeyecektir.

 • Kızarıklık:

Epilasyonun uygulandığı bölgede ağrı ya da şişlik meydana gelebilmektedir. Bu aşamada kızarıklık, uygulamanın yapıldığı gün ortadan kalkacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

 • Merve AVCI dedi ki:

  bende kollarimda 2. seansdan sonra sivilcelenme oldu normal mi?

  • Marmara Hair dedi ki:

   Epilasyon cihazlarından ziyade bunun nedeni seans öncesi jilet vb. ile tüylerin traşlanmasından kaynaklı bir sivilcelenme olabilir. Konu ile ilgili doktorunuzla görüşmeniz yararlı olacaktır.

Yukarı Çık