Buz Lazer Epilasyon Hamile Kadınlara Yapılabilir mi?

6 Ocak 2017 Yorum yapılmamış

buz lazer epilasyon hamile kadınlara yapılır mı

Hamilelik, hormonal değişimlerin yoğun olarak yaşandığı bir süreçtir. Bu sebeple de hamilelik döneminde ciltte leke kalma riski bulunmaktadır. Bundan dolayı da buz lazer epilasyon da dahil olmak üzere hiçbir lazer yönteminin hamilelik döneminde uygulanmaması doğru olur. Lazer epilasyon ihtiyacı, hamilelikten sonraki döneme ertelenmelidir.

Lazer epilasyon uygulanması isteyen hamile kadınlar, bu süreçte bir merkez araştırabilir ve doğumdan sonra tercih ettikleri merkezlerde istenmeyen tüylerinden buz lazer epilasyon ile kurtulabilir.

Emziren anneler lazer epilasyon yaptırabilir mi?

Doğumdan sonra anne adayının emzirip emzirmediği oldukça önemlidir. Şayet emzirme söz konusu ise hormonal değişimler yaklaşık olarak 6 ay kadar devam edecektir. Bu sebeple de emzirme döneminde epilasyon uygulaması için ilk olarak doktor onayının alınması gerekmektedir.  Aydan sonra doktorunun onayı ile buz lazer uygulaması için başlanabilir. Seanslarınıza başlayabilmek için konusunda uzman bir doktordan onay alınması gerekmektedir. Kısaca hamilelikte buz Lazer uygulaması önerilmez ama emzirme sırasında ise belli bir dönem sonrası doktor onayı ile başlayabilirsiniz.

Hamilelikte genital bölgeye lazer epilasyon yapılır mı?

Hamilelikte genital bölgeye lazer epilasyon uygulanmamalıdır. Epilasyon yöntemlerinde uygulanan lazer ışınları, derinin üst bölümünde bulunan melanin pigmentini hedeflemektedir. Bu sebeple de cilde herhangi bir hasar vermez. Kıl kökü tarafından lazer ışınları ısıya dönüştürülür ve ardından bu sayede yok edilir. Ancak gebelik döneminde hormonal değişimler sebebiyle melanin pigmentinin rengi kalıcı olarak değişebilir ve lekelenme riski artar. Bundan dolayı da uzmanlar gebelik döneminde lazer epilasyon uygulamasını önermemektedir. Lazer epilasyon genital bölgeye ya da yüze hiçbir şekilde uygulanmamalıdır. Bu uygulamalar doğumdan sonraya ertelenmeli şayet emzirme dönemi söz konusu ise, doktordan onay alınmalıdır.

 Hamilelikte neden lazer epilasyon uygulanmaz?

Hamilelik döneminde uygulanan lazerler şekilde risklerin artmasına yol açabilir. Özellikle de genital bölgeye uygulanan lazer, kasılmaları tetikleyebilir ve erken doğuma yol açabilir. Bu aşamada mutlaka lazer epilasyon doğumdan sonraya ertelenmeli ve şayet kişi gebe kalmış ise mutlaka epilasyon uygulayacak uzmanına bu konuda bilgi vermelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Yukarı Çık